Lornetki

Jaką lornetkę wybrać?

Ostatnio znacząco wzrasta popularność aktywności na świeżym powietrzu. W obserwacjach przyrody bardzo pomocna jest lornetka. Od podglądania większych zwierząt, takich jak jelenie i niedźwiedzie, po obserwowanie malutkich lub drapieżnych ptaków w locie, lornetka jest niezastąpionym akcesorium. Lornetki mogą również zapewniać lepszy widok na koncercie lub imprezie sportowej, przy pomocy lornetki można nawet patrzeć w gwiazdy. Jaką lornetkę wybrać? Na co zwrócić uwagę przy zakupie lornetki?

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Lornetka – jaką wybrać?

Świat ma wiele niesamowitych rzeczy, które możesz zobaczyć, ale aby wszystko było dobrze widoczne, potrzebujesz lornetki. Najlepszym sposobem oceny wydajności optycznej i łatwości użytkowania lornetki jest udanie się do sklepu i przejrzenie kilku przed dokonaniem ostatecznego wyboru.

Co oznaczają liczby (specyfikacje) w lornetce?

Numery modeli na lornetkach zasadniczo mówią o ich sile (mocy powiększenia) i rozmiarze (średnicy obiektywu). Na przykład w lornetce 8×42 „8” to siła powiększenia, a „42” to średnica (w milimetrach) soczewek obiektywu (soczewki najbliżej oglądanego obiektu). Obiektywny rozmiar soczewki pozwala zrozumieć, jak duże są lornetki i ile światła mogą zebrać. Kiedy już wiesz, co oznaczają te liczby i jak wpływają na twoje „przybliżanie” świata przez lornetkę, będziesz wiedział, czy wybierasz lornetkę, która będzie dobra na przykład do obserwowania ptaków, obserwowania gwiazd lub używania na poruszającej się łodzi.

Dlaczego lornetki o podobnych specyfikacjach są droższe od innych?

Liczy się to, co jest w środku, a zaawansowana optyka wewnątrz lornetki to główny powód, dla którego cena podobnych lornetek może różnić się nawet o setki złotych.

Kupujemy lornetkę – kompaktowa, średnia czy pełnowymiarowa?

Lornetki dzielą się na kategorie kompaktowe, średnie i pełnowymiarowe, w oparciu o rozmiar ich obiektywów (druga liczba w nazwach modeli). Należy jednak pamiętać, że różnice w optyce i konstrukcji nadal mogą oznaczać, że modele z obiektywami o tej samej wielkości będą się różnić rozmiarem i wagą.

  • Kompaktowe lornetki: Rozmiar obiektywu jest mniejszy niż 30 mm (8 x 25, 10 x 28 itd.)
  • Średniej wielkości lornetki: Rozmiar obiektywu wynosi od 30 mm do 40 mm (10 x 30, 8 x 32 itd.)
  • Pełnowymiarowe lornetki: Rozmiar obiektywu jest większy niż 40 mm (8 x 42, 10 x 50 itd.)

Wybieramy lornetkę – moc powiększenia. Czy zoom w lornetce zawsze jest najlepszym rozwiązaniem?

Najbardziej popularne modele lornetek to te z 8-krotną mocą powiększenia i z 10-kroną mocą powiększenia. Istnieją oczywiście lornetki z mniejszą i większą siłą powiększenia, natomiast używa się ich do bardziej konkretnych celów niż standardowa obserwacja otoczenia.

  • Lornetka 8-mocowa: szersze pole widzenia
  • Lornetka 10-mocowa: bliższe, bardziej szczegółowe spojrzenie

Wszystkie lornetki o wymiarach 8×25, 8×32 i 8×42 zapewniają to samo powiększenie: oznacza to, że obserwowany obiekt pojawi się 8 razy bliżej niż gdybyś patrzył na niego swoim własnym okiem, bez użycia lornetki.

Uwaga na temat lornetki z zoomem: choć to brzmi jak najlepsze rozwiązanie, podczas używania zoomu występują problemy z jakością obrazu. Jeśli zastanawiasz się nad parą lornetek z zoomem, porównaj je z kilkoma modelami z pojedynczym powiększeniem, zanim podejmiesz ostateczny wybór.

Jakie dodatkowe funkcje należy wziąć pod uwagę przy zakupie lornetki?

Przy zakupie dobrej lornetki musimy zwrócić uwagę nie tylko na optykę, ale także elementy ochronne, takie jak gumowa powłoka, wodoodporna i odporna na mgłę konstrukcja.

Jak wybrać lornetkę do określonych zastosowań?

Jeśli potrzebujesz lornetki do określonego celu, takiego jak obserwowanie ptaków, większych zwierząt lub gwiazd, poniższe podstawowe wytyczne mogą pomóc zawęzić wybór. Powiększenie i rozmiar są punktem wyjścia, ale optyka i funkcje również powinny mieć wpływ na Twoją decyzję:

  • Lornetki do pieszych wędrówek: ponieważ rozmiar i waga w ekwipunku mają kluczowe znaczenie, będziesz potrzebować kompaktowej lornetki o powiększeniu 8 lub 10 i średnicy obiektywu mniejszej niż około 28 (8×25, 10×25, 8×28 i 10×28 to dobry wybór). Lornetka z gumową powłoką będzie bardziej trwała, a modele wodoodporne to dodatkowe udogodnienie.
  • Lornetki do obserwowania przyrody i większych zwierząt: popularne modele to 8×32, 8×42, 10×32 i 10×42. Kup lornetkę z większym powiększeniem (10 zamiast 8), gdy obserwujesz zwierzęta z daleka. Wybierz średni model lornetki (obiektyw 32 mm) zamiast pełnowymiarowego (obiektyw 42 mm), jeśli chcesz czegoś bardziej kompaktowego. Kup model wodoodporny, jeśli chcesz podglądać zwierzęta nad wodą.
  • Lornetki do używania w łodziach: jeśli twoim celem jest obserwowanie zwierząt wodnych z bliska, lepiej wybierz model lornetki o powiększeniu maksymalnie 8 lub mniejszym, ponieważ większe powiększenie, na przykład 10 może utrudniać ciągłą obserwację. Wybór wodoodpornego modelu jest tutaj również dobrym pomysłem z oczywistych powodów. 8×32 to najpopularniejszy rozmiar lornetki wybieranej w tym celu.
  • Lornetki do obserwacji gwiazd: tutaj zapewne chciałbyś zmaksymalizować powiększenie, a także zdolność zbierania światła przez lornetki pełnowymiarowe. Opcje 10 x 42 lub 10 x 50 to najlepsze opcje do rozważenia; jeśli wybierzesz większe powiększenie, będziesz potrzebował statywu, aby utrzymać lornetkę nieruchomo.