Materace turystyczne

Jaki materac turystyczny wybrać?

Materac turystyczny to przydatny i wręcz obowiązkowy element wyposażenia nie tylko podróżnika, ale także każdego, szczególnie mniejszego domu. Dlaczego mniejszego? Ponieważ w takim mieszkaniu zwykle nie mamy aż tylu sypialni, aby pomieścić wszystkich niespodziewanych gości, którzy postanowili zostać u nas na noc. Czasami zdarza się też, że pomimo kilku dostępnych łóżek, dzieci chcą spać w jednym pokoju – wtedy na pomoc przychodzą nam dmuchane, ale zarazem bardzo wygodne materace. Jaki materac turystyczny wybrać? Na co zwrócić uwagę przy zakupie materaca turystycznego?

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Materace turystyczne – jaki kupić?

Materac turystyczny uratował niejednego gospodarza domu przed spaniem na podłodze po oddaniu swojego łóżka gościom. Niespodziewane wizyty rodziny, które nieco się przeciągnęły do późnych godzin wieczornych, niejednokrotnie zmuszały nas do zaproponowania noclegu gościom. Niechętnie wypuścimy również znajomych ze swojego domu, gdy na zewnątrz rozszalała się burza albo śnieg zasypał całkowicie drogę dojazdową.

Jeśli nie posiadamy odpowiedniej ilości łóżek gościnnych, zapewne nikt nie obrazi się, jeżeli spędzi noc na materacu turystycznym. Obecnie materace dmuchane wcale nie odbierają komfortu spania – wręcz przeciwnie, można na nich całkiem smacznie się wyspać i rano obudzić się wypoczętym. Jak wiadomo, jak w każdej dziedzinie, tak i wśród materacy, istnieje kilka typów, które różnią się od siebie kilkoma czynnikami. Wybór materaca zależy zatem stricte od tego, w jakim celu będziemy do używać, czy będziemy go przenosić na dalekie odległości, czy zależy nam jednoosobowym, czy dwuosobowym wariancie.

Materace turystyczne – jak najlżejsze?

Wróćmy do głównego tematu, czyli do zastosowania materaca turystycznego w podróży. Tutaj głównym wyznacznikiem zakupu materaca turystycznego jest jego waga. Jeśli zamierzamy nosić materac stale przy sobie i przymocować go do plecaka, oczywiste jest, że materac powinien być jak najlżejszy i kompaktowy. Po kilkugodzinnej pieszej wędrówce nasz kręgosłup nam podziękuje, jeśli będzie dźwigał materac o wadze np. 700 gram zamiast 5 kg. Pamiętajmy, że materac turystyczny nie jest jedynym elementem ekwipunku trapera, więc zróbmy miejsce na ubrania, żywność, naczynia itd. itp.

Materac turystyczny wydaje się być bardzo toporny do zabrania ze sobą na pieszą wędrówkę, natomiast nowoczesny materac dmuchany został znacznie “odchudzony” pod względem wagi, więc można zabierać go nawet na wędrówki górskie.

Jeśli wybierasz się na biwak albo kemping i nie nosisz swojego ekwipunku na plecach – dmuchany materac turystyczny może okazać się najlepszym wyborem do spędzenia wygodnej nocy pod namiotem.

Jaki materac turystyczny wybrać? Rozmiar, waga, materiał

Jeśli chodzi o materace turystyczne dmuchane, na rynku można znaleźć skrajnie różne rozmiary. Największe i najcięższe, ale też najbardziej komfortowe są materace winylowe pokryte miękkim welurem. Ich grubość może przekroczyć pół metra, a waga dojść do 12 kg. To przykład modeli największych z wbudowaną pompką elektryczną, które z powodzeniem mogą zastąpić łóżko. Standardowo grubość podwójnego materaca welurowego to ok. 20 cm, zaś waga ok. 2,5 kg.

Ciężkie są także materace gumowe (z gumy kauczukowej) powlekane bawełną. Waga jednoosobowej sztuki może dochodzić nawet do 2,5 kg, a grubość to 20 cm. Są bardzo wygodne.

Jedne i drugie, złożone zajmują dużo miejsca w bagażu. To opcja dla tych, którzy podróżują samochodem.

Przed zakupem materaca turystycznego dowiedz się koniecznie czy grzbiet materaca ma antypoślizgową fakturę. Dzięki temu będziesz mieć większe szanse, że rano obudzisz się nie na posłaniu, lecz obok.

Jeśli uprawiasz turystykę górską, poszukaj materaca z dolną powłoką, która uniemożliwi ślizganie się materaca po podłodze namiotu. Dlaczego? Niestety nie zawsze mamy możliwość spędzenia nocy pod namiotem, który jest rozłożony na idealnie płaskiej powierzchni. Nawet minimalny spadek podłoża sprawi, że nasz materac będzie się przesuwał, a dzięki antypoślizgowemu podszyciu istnieje większe prawdopodobieństwo, że zostaniemy na tym samym miejscu przez całą noc.

Materace turystyczne – niestandardowe zastosowania

Dmuchane materace turystyczne posiadają szereg nieco niestandardowych zastosowań. Do plusów przyczynia się możliwość różnego stopnia nadmuchania – dzięki temu możemy uzyskać materac miękki (mniej nadmuchany) lub materac twardy (bardziej nadmuchany).

Chociaż nadmuchiwany materac niekoniecznie jest uważany za niekwestionowany wybór dla osób z problemami z kręgosłupem, fakt, że można regulować twardość, jest ogromną korzyścią dla użytkowników z bolącymi plecami i innymi rodzajami bólów ciała lub stawów.

Dlaczego materac turystyczny pomaga uśmierzać ból kręgosłupa? Niestety często zdarza się, że nasze codzienne łózko do spania posiada niedostosowany do naszych potrzeb materac. Przy zakupie materaca do sypialni nie zwracamy uwagi na jego twardość (która powinna być dostosowana do wagi) i wybieramy po prostu ‘miękki materac’. Schody rozpoczynają się, kiedy po kilku nocach budzimy się coraz bardziej obolali i niewypoczęci.

Wówczas dobrym pomyłem jest skorzystanie ‘próbne’ z nie całkiem napompowanego materaca turystycznego. Jeśli po odpoczynku na takim materacu ból nasila się, dopompuj trochę powietrza, aby uzyskać twardszą powierzchnię, co zapewni ulgę w bólu i lepsze modelowanie sylwetki (oczywiście można również zastosować ten test odwrotnie – z twardego materaca ubrać nieco powietrza, aby sprawdzić, czy bardziej miękki materac będzie dla nas lepszy). Jeśli tak się stanie – to znak, aby zakupić inny materac do swojego codziennego łóżka.