Nawigacja GPS

Jaką nawigację GPS wybrać?

Wyjazd w nowe miejsce zawsze wiąże się z lekkim stresem, spowodowanym nieznajomością trasy. Zwykle już na kilka dni przed podróżą sprawdzamy w Internecie kilka alternatywnych tras, dowiadujemy się, jak długo potrwa podróż oraz szukamy ewentualnych miejsc na postój. Wybór nawigacji GPS, którą weźmiemy ze sobą w nieznane, jest bardzo ważną sprawą, ponieważ zagubienie się na trasie jest wydarzeniem niekomfortowym i kłopotliwym, szczególnie w środku nocy na mało ruchliwych odcinkach drogi. Jaką nawigację GPS wybrać? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu nawigacji GPS?

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Nawigacja GPS – jaką wybrać? Aplikacja na smartfona czy profesjonalne urządzenie GPS?

Nawigacja GPS to system polegający na pomiarze czasu dotarcia sygnału radiowego z satelitów do odbiornika, który informuje użytkownika o jego aktualnym położeniu.

Co nie powinno dziwić nikogo, obecnie najczęściej używanymi nawigacjami są te, dostępne jako aplikacje na smartfonach. Smartfon jest stale podłączony do Internetu, dlatego na mapach dostajesz nie tylko wskazówki o najlepszej trasie, ale i podpowiedzi o korkach, remontach i innych niedogodnościach na drogach.

Najważniejszym argumentem przemawiającym za wykorzystaniem smarfona jako nawigacji GPS jest fakt, że posiada go każdy i nie trzeba wydawać więcej pieniędzy na kolejne, często drogie urządzenie.

Co więcej, możesz korzystać z ogólnodostępnych map, które są dostępne bezpłatnie. Kolejnym atutem smartfonowego GPS jest to, że jeśli potrzebujesz bardziej zaawansowanej nawigacji GPS, możesz zakupić odpowiednią aplikację lub oprogramowanie i zainstalować na swoim telefonie. Ryzyko, że przed wyruszeniem w drogę zapomnisz zabrać ze sobą telefonu, jest niewielkie – praktycznie zawsze nosisz go przy sobie.

Kolejną zaletą smartfonowej nawigacji GPS wymienianą przez wiernych użytkowników, jest jej wielozadaniowość – smartfon może nam służyć również jako nawigacja rowerowa, czy podczas biegania. Poza tym oferta aplikacji dedykowanych kierowcom wciąż się rozwija, dzięki czemu telefon może stać się też np. elektroniczną książką serwisową, czy dziennikiem kosztów paliwa.

Wady nawigacji GPS w smartfonach

Jednak warto zaznaczyć, że takie rozwiązanie nie jest także pozbawione wad. Przede wszystkim:

  • telefon rozładuje się o wiele szybciej niż nawigacja samochodowa, co w czasie długiej podróży może być problematyczne;
  • smartfon często służy do wielu innych rzeczy – kierowcy używają ich do rozmów z zestawem głośnomówiącym lub puszczają z nich muzykę, co także wpływa na jeszcze szybszą utratę poziomu baterii;
  • wielu użytkowników GPS na telefonie narzeka również na to, że mapy na ekranie smartfonów są zbyt małe i słabo czytelne, a konfiguracja telefonu i przystosowanie go do pełnienia funkcji nawigacji GPS bywa czasochłonna i kłopotliwa.
  • jeśli ktoś do Ciebie zadzwoni podczas używania nawigacji, rozmowa „wygra” z mapą i połączenie będzie wyświetlane na ekranie smartfona zamiast map. Bywa to niezwykle problematyczne, ponieważ rozmowa może nadejść w najmniej pożądanym momencie np. podczas próby odnalezienia zjazdu z autostrady albo objazdu.

Mapy GPS na smartfonie – czy zawsze bezpłatne?

Korzystając z nawigacji, niezbędne są do tego aktualne mapy. W smartfonach są to mapy Google, a więc nie zachodzi problem ich aktualizacji. Mapa jest więc pobierana w miarę potrzeb na bieżąco.

W sytuacji, kiedy jest to tryb online, zachodzi ryzyko utraty sygnału. Poza tym może się to wiązać z naliczeniem dodatkowych opłat, choć obecnie nie jest to tak wielki problem, jak miało to miejsce wcześniej, gdyż wielu użytkowników posiada pakiety internetowe. Problem pojawić się jednak może przy podróżach poza Polskę, kiedy naliczone opłaty mogą być zastraszająco wysokie.

Profesjonalna nawigacja GPS – dla kogo?

Jeśli chodzi o profesjonalną nawigację GPS, wybierana jest bezsprzecznie przez zawodowych kierowców i osoby spędzające długie godziny w samochodzie. Obecnie nawigacja GPS to standard wyposarzenia w nowych samochodach posiadających wbudowane wyświetlacze na desce rozdzielczej. Producenci zapewniają także oryginalne oprogramowanie i aktualizacje map.

Największa zaleta urządzenia nawigacyjnego to fakt, że jest właśnie tym: sprzętem skonstruowanym z myślą o użyciu przez kierowców. Jego ekran jest przystosowany do wykorzystania w samochodzie – jest zwykle większy niż w smartfonie i zapewnia wyraźny obraz nawet przy dziennym oświetleniu. Co istotne, dzięki swoim rozmiarom może wyświetlić większą ilość informacji naraz. Czcionka – większa w stosunku do tej z telefonu – umożliwia łatwiejsze czytanie z ekranu i korzystanie z menu.

Najlepsze nawigacje samochodowe, np. SmartGPS SG732 TT EU LT, będą Cię informowały o ograniczeniach prędkości na drogach, a także o fotoradarach – pamiętaj jednak, aby zawsze przed wyruszeniem w trasę zaktualizować mapy.

Co ciekawe, możesz kupić nawigację GPS specjalnie dla kierowców ciężarówek czy motocykli – te pierwsze poprowadzą Cię bezpiecznie przez każdą drogę, sprawiając, że Twój pojazd dostawczy zmieści się pod wiaduktem, a dana trasa jest przystosowana do przejazdu wielotonowych samochodów. Motocykliści docenią natomiast małe wymiary i możliwość solidnego przymocowania nawigacji do swojej maszyny.

Kto powinien kupić nawigację GPS?

GPS jest urządzeniem dedykowanym dla kierowców, i jeśli faktycznie w trasie spędzamy wiele godzin tygodniowo, może być to dla nas lepsze rozwiązanie niż smartfon. Natomiast do zwykłego, standardowego użytkowania albo do dłuższych wyjazdów raz na jakiś czas z pewnością wystarczy telefon z zainstalowaną odpowiednią aplikacją.