Noże i scyzoryki

Jakie noże turystyczne i scyzoryki wybrać?

Noże i scyzoryki turystyczne to niezbędne wyposażanie globtroterów. Jedni wybierają wielofunkcyjne scyzoryki, inni nie wyobrażają sobie wyprawy bez profesjonalnego noża turystycznego. Łatwo pogubić się w mnogości oferowanych produktów, dlatego warto dowiedzieć się, na co zwrócić uwagę przy zakupie i co proponują nam producenci scyzoryków i noży turystycznych.

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Wybieramy noże i scyzoryki turystyczne

Kupić scyzoryk czy nóż? Przed tym dylematem stoi wiele podróżników, którzy nie chcą przepłacać za sprzęt. Scyzoryk może nie posiadać akurat takiego noża, jakiego najbardziej lubimy używać, natomiast nóż turystyczny…nie ma tylu dodatkowych funkcji co scyzoryk.

Wypady survivalowe rządzą się własnymi prawami. Jedno jest pewne: planując wyjazd na łono natury, koniecznie powinieneś wyposażyć się w coś ostrego, ponieważ odpowiednie ostrze to niezastąpiony przyjaciel podczas wykonywania wszelkich czynności obozowych. Przygotowywanie posiłku, schronienia czy nawet stosu ogniskowego byłoby bardzo utrudnione, gdyby nie profesjonalny nóż.

Nóż turystyczny – jaki kupić?

Na rynku dostępny jest cały ogrom różnego rodzaju noży turystycznych. Noże turystyczne często są tożsame z tak zwanymi nożami wojskowymi.

Nóż wojskowy to narzędzie na każdą okazję. Jest wystarczający do krojenia chleba, otwierania pudełka z nabojami czy naprawy sprzętu. Wszystkie te czynności wymagają dużego noża z długim ostrzem. Nóż bojowy musi być przechowywany w arsenale każdego żołnierza i oficera, a także profesjonalnego survivalowca.

Noże wojskowe sprawdzają się w wędrówkach, wędkowaniu i polowaniu, dlatego z powodzeniem możemy nazywać je nożami turystycznymi. Turysta lub kajakarz musi zmierzyć się z prawie takimi samymi wyzwaniami, co żołnierz podczas wyposażania swojego obozu. Nóż wojskowy (turystyczny) sprawdza się doskonale: do rzeźbienia kołków namiotowych, krojenia mięsa, czyszczenia ryb, przygotowania paleniska itp.

W lesie, na stepie, nad rzeką, w górach, a nawet w tundrze koniecznie powinniśmy wyposażyć się w nóż turystyczny, aby podróż była jak najbardziej komfortowa. Jest to zdecydowanie niezbędne narzędzie do przetrwania dla entuzjastów dzikiej przyrody.

Nóż turystyczny – jaki kupić?

Przy zakupie noża turystycznego zwróć uwagę na jakość wykonania, długość ostrza i renomę firmy. Ten ostatni czynnik zyskuje szczególnie na wartości w ostatnich latach, ponieważ rynek zalewa fala chińskich podróbek i noży dosłownie jednowypadowego użytku. Nikt nie chciałby pozostać bez ostrza na łonie natury, a na to niestety jesteśmy narażeni, gdy nie interesuje nas jakość wykonania noża turystycznego.

Długość ostrza noża turystycznego ściśle związana jest z tym, do czego będziemy go używać. Bardzo długie ostrza bardzo przydają się do pokonywania gęstych kniei, natomiast mniej praktyczne są do przygotowywania posiłków. Jeśli nie wybierasz się do dżungli, wybierz nóż turystyczny, którym bez problemu ukroisz chleb, otworzysz puszkę czy przetniesz cienkie gałęzie.

Przed wyprawą zawsze pamiętaj o zaostrzeniu noża. Wyposaż się także w bezpieczne etui do przechowywania noża turystycznego, na przykład takie, które można przymocować do paska spodni. Dzięki temu Twój nóż będzie zawsze pod ręką.

Scyzoryki – multitoole na każdą okoliczność

Scyzoryki to narzędzia wielofunkcyjne znane od setek lat. Główny triumf święciły podczas wojen, gdzie w okopach były bardzo pomocne żołnierzom.

Mały, ale funkcjonalny, prosty, ale niezawodny i wygodny, wciąż nadal bardzo niebezpieczny w razie potrzeby – scyzoryk jest prawdopodobnie jednym z najlepszych dostępnych narzędzi.

Scyzoryk – jak duży?

Nie ma lepszego narzędzia na kemping lub wycieczkę niż scyzoryk. Nie będziesz chciał zabierać na wyprawę maczety lub dużego noża survivalowego, którego ostatecznie nie możesz zmieścić w plecaku. Zamiast tego chcesz mieć coś, co zmieści się w twojej kieszeni lub bagażu, ale nadal będzie przydatne, gdy będzie potrzebne – scyzoryk sprosta tym wymaganiom.

Rozmiar, czy innymi słowami wielkość scyzoryka, jest ściśle związany z tym, ile narzędzi oferuje. Istnieją wersje mini, które mierzą zaledwie 5 cm i zawierają na przykład mini nożyczki, nożyk czy pilnik do paznokci. To praktyczny niezbędnik dla każdej kobiety, która zawsze może mieć je przy sobie w formie wygodnego, designerskiego multitoola.

Im więcej funkcji ma spełniać Twój multitool, tym bardziej jego rozmiar będzie się rozrastał. Niektóre multitoole występują w formie kombinerek, które w rączkach mają sprytnie pochowany cały wachlarz przydatnych narzędzi.

Scyzoryk oferuje właściwie nieskończone kombinacje różnych narzędzi w swoim pakiecie. Natomiast to, jakich narzędzi potrzebujemy i czym się zajmujemy, definiuje, jaki scyzoryk powinniśmy kupić. Multitool zwykle wykonany jest ze stali nierdzewnej, natomiast trzonek bywa powleczony plastikiem, a to ze względu na większe możliwości kolorystyczne i designerskie.

Przykładowe funkcje dużego scyzoryka:

 1. Kombinerki płaskie
 2. Kombinerki standardowe
 3. Przecinak do drutu twardego (wymienny)
 4. Standardowy przecinak do drutu (wymienny)
 5. Obciskacz do instalacji elektrycznych
 6. Ostrze nożowe gładkie ze stali nierdzewnej 420HC
 7. Nożyczki
 8. Piła do drewna
 9. Pilnik do metalu i drewna
 10. Ostrze nożowe ząbkowane ze stali nierdzewnej 420HC
 11. Otwieracz do kapsli
 12. Średni śrubokręt płaski
 13. Mikro-śrubokręt płaski
 14. Szydło/rozwiertak z oczkiem
 15. Otwieracz do puszek
 16. Miarka
 17. Śrubokręt phillips (krzyżak)
 18. Mini-łom
 19. Nóż do bezpiecznego otwierania paczek
 20. Mały śrubokręt płaski
 21. Przyrząd do zdejmowania izolacji