Palniki i kuchenki turystyczne

Jaką kuchenkę turystyczną wybrać?

Kuchenki turystyczne to nieodzowny element każdego biwaku, obozu czy kempingu. Trudno wyobrazić sobie kilkudniowy wyjazd na łono natury z przyjaciółmi lub rodziną bez żadnego ciepłego posiłku podczas pobytu. Umówmy się, że zabrnie pełnowymiarowej kuchenki do przygotowania obiadu, jest kwestią problematyczną, żeby nie powiedzieć niemożliwą, dlatego warto przyjrzeć się temu, co w takich sytuacjach oferują producenci turystycznych, przenośnych kuchenek.

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Kuchenka turystyczna – niezbędnik biwakowy

Gorący posiłek po całodziennej wyprawie na górski szlak albo ciepła kawa na początek dnia z pewnością podniosą standard pobytu i wprowadzą w dobry nastrój. Żeby stało się to możliwe, wystarczy wyposażyć się w odpowiednią kuchenkę turystyczną. Nie oszukujmy się – gorąca kawa w termosie pozostanie gorąca tylko przez kilka godzin, dlatego ta nalana do niego wczoraj – dzisiaj nie będzie spełnieniem marzeń, dlatego dobrze byłoby przyrządzić nową.

Do przygotowania gorącego napoju lub posiłku potrzebujemy źródła ciepła. Wydaje się, że ognisko spełni doskonale to zadanie, natomiast codzienne przygotowywanie paleniska zajmie naprawdę sporo czasu, nie mówiąc już o oczekiwaniu na wrzątek. Co więcej, nie wszędzie i nie przy każdej pogodzie rozpalanie ogniska jest fortunnym pomysłem.

Kuchenka turystyczna – jaką wybrać?

Na początek odpowiedzmy sobie na podstawowe pytanie: czy waga kuchenki turystycznej ma dla nas znaczenie? Innymi słowy: czy podczas wypadu będziemy stale nosić ją przy sobie, czy będzie znajdowała się w jednym i tym samym miejscu?

Kuchenki turystyczne noszone w plecaku z wiadomych przyczyn powinny być maksymalnie odchudzone. Turysta noszący swój dobytek na plecach musi wciąż kombinować jak wziąć ze sobą jak najwięcej rzeczy o jak najniższej wadze – kręgosłup mamy przecież tylko jeden.

Rodziny biwakujące przez kilka dni w jednym miejscu, przyjeżdżające na miejsce samochodem lub przyczepą kempingową, nie muszą tak bardzo martwić się o gabaryty kuchenki turystycznej – mogą pozwolić sobie na kuchenkę większą i bardziej wydajną.

Rodzaje kuchenek turystycznych – gazowe, na paliwo ciekłe, na paliwo stałe, wielopaliwowe

Kuchenki turystyczne dzielimy na kilka rodzajów. Są to:

  • kuchenki gazowe zasilane z kartuszy, czyli napełnionych fabrycznie gazem pojemników jednorazowego użytku

Gazowe kuchenki turystyczne są obecnie najpopularniejsze na rynku. Są lekkie, nie okopcają naczyń, są także proste w użyciu i łatwe w transporcie. Ich główną wadą jest natomiast bieżący dostęp do paliwa w sytuacji, gdy nam go braknie. Dlatego nie polecane są w rejony dzikie, w których dokupienie kartuszy jest trudne lub czasami wręcz niemożliwe.

  • kuchenki na paliwa ciekłe, takie jak benzyna, nafta, spirytus. Niektóre z tych kuchenek mają osobne, wymienne pojemniki na paliwo (kuchenki turystyczne wielopaliwowe), w innych pojemnik na dany rodzaj paliwa jest zintegrowany z kuchenką

To nieocenione rozwiązanie dla osób, które podróżują w trudnych warunkach lub przemierzają dalekie kraje. Kuchenki tego typu są najczęściej uniwersalne i obsługują różne rodzaje paliwa – benzynę, naftę, olej napędowy, spirytus, a nawet paliwo lotnicze. Są one powszechnie dostępne w różnych rejonach świata, jednak nieco droższe od kartuszy gazowych. Również waga takiego urządzenia nie jest sprzyjająca, ale kuchenka odwdzięcza się doskonałym działaniem na wysokościach i w temperaturach poniżej 5°C.

  • kuchenki na paliwa stałe, np. Hexamethylenetetraminę (związek chemiczny, otrzymywany z reakcji formaldehydu („odwodnionej formaliny”) i amoniaku. Ma on postać białych kryształków i po sprasowaniu w większe kostki służy jako „wkład paliwowy” do specjalnie do tego zaprojektowanych kuchenek.

Kuchenki na paliwa stałe są polecane na krótkie wyjazdy, podczas których chcemy ugotować sobie wodę na herbatę lub szybko odgrzać wcześniej przygotowany posiłek. Są one bardzo lekkie, niezwykle kompaktowe i łatwe w transporcie. Również ilość kostek paliwowych możemy dostosować bardzo dokładnie do potrzeb wyjazdu, żeby nie nosić niepotrzebnie nadbagażu, jednak ze względu na stosunkowo małą wydajność grzewczą w stosunku do pozostałych typów kuchenek i wagę paliwa w większych ilościach kuchenki te nie bardzo nadają się na dłuższe wyprawy.

  • kuchenki turystyczne wielopaliwowe zasilane zarówno paliwami płynnymi, jak i gazem z kartuszy.

Funkcjonalność kuchenki turystycznej – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Jeśli zamierzamy gotować na łonie natury, bardzo ważne jest to, aby kuchenka była bezawaryjna i prosta w obsłudze. Szukajmy zatem kuchenki turystycznej, której palnik nie jest zbyt ciężki. Najprostsze palniki cechują się wagą ok. 70-80 g, z kolei te bardziej skomplikowane to ciężar od 100 do 600 g. Urządzenie musi być również łatwe w montażu i demontażu. Co istotne, zwróćmy uwagę na to, czy siłę promienia można łatwo i precyzyjnie regulować oraz czy sam promień na kuchence turystycznej jest stabilny.

Na funkcjonalność kuchenek turystycznych wpływa także osłona przeciwwietrzna. Bywa ona dołączona do zestawu, ale w razie potrzeby można ją bez większego problemu dokupić. Nie musimy wówczas osłaniać samodzielnie płomienia.