Pompki i mieszki

Pompki i mieszki – jakie są najlepsze?

Pompki i mieszki to obowiązkowy element wyposażenia osób wybierających się na biwak, obóz czy spływ pontonowy. Pompki i mieszki doskonale sprawdzą się do pompowania i wypompowywania powietrza z materacy, pontonów czy basenów dziecięcych. Jakie pompki i mieszki są najlepsze? Na co zwrócić uwagę przy wyborze pompki, a o czym pamiętać kupując mieszek?

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Mieszki i pompki – do czego są przydatne?

Jeśli kiedykolwiek próbowałeś napompować przydomowy basen dla swoich pociech własnymi płucami, to zapewne wiesz, ile czasu i siły to kosztuje. W takich chwilach usilnie zastanawiasz się, dlaczego nie posiadasz albo gdzie tak dobrze schowałeś pompkę, skoro nie ma jej w najbardziej oczekiwanym momencie.

Chyba nie wyobrażasz sobie spływu pontonowego bez wcześniejszego, dobrego przygotowania i napompowania pontonów. Tutaj nie ma mowy o ustnym nadmuchiwaniu „łodzi”. O ile nie używasz samopompujących się pontonów, zapewne zależy Ci na zakupie doskonałej pompki, która sprawdzi się doskonale również w tej sytuacji.

Na szczęście wówczas naprzeciw wychodzą producenci pompek i mieszków pontonowych. Mieszek pontonowy wyposażony jest w wężyk i wymienne końcówki do pompowania produktów o różnych średnicach. Dzięki osobnemu zaworowi ssącemu pozwala całkowicie ściągnąć pozostałe powietrze, np. w materacu podczas spuszczania powietrza. Do pompowania służy prawy otwór, natomiast do wypompowywania lewy otwór powietrza.

Pompki do materacy, pontonów i basenów – rodzaje

Materac dmuchany przyda się w każdym domu, gdzie przyjmujemy gości na noc albo sami planujemy wybrać się do kogoś z wizytą.

Obecnie łóżka przenośne są nie tylko wytrzymałe, ale i wygodne, dzięki czemu możemy cieszyć się spokojnym i zdrowym snem.

W zależności od potrzeb można wybrać spośród trzech głównych rodzajów pompek:

  • pompki elektryczne – zasilane z sieci elektrycznej (230V), z gniazda samochodowego (12V), lub czterema bateriami LR20/D. Urządzenia wyposażone są w uniwersalne końcówki, które umożliwiają napompowanie materacy różnych producentów. Ciekawą funkcją pompki do materaca jest możliwość wypompowywania powietrza. Dzięki temu złożenie materaca będzie równie bezproblemowe co jego rozłożenie.
  • pompki ręczne tłokowe – w przypadku braku prądu, w warunkach polowych najlepiej sprawdzą się pompki tłokowe. Wyposażone są w zestaw kilku uniwersalnych końcówek, dzięki którym bez trudu napompujemy materac, zabawkę dmuchaną czy basen. Zarówno ruch tłoka w górę lub w dół powoduje wtłaczanie powietrza do wnętrza materaca. Znacząco skraca to cały proces pompowania. Solidna konstrukcja i duża pojemność to dodatkowe zalety tych urządzeń. Niewielka waga sprawia, że są one łatwe w użyciu i nie zajmują dużo miejsca w transporcie.
  • pompki nożne miechowekompaktowa pompka miechowa świetnie nadaje się do średnich i dużych artykułów dmuchanych. Główną zaletą pompki jest lekka waga i nieduże wymiary. Pompujemy stojąc.
  • pompki akumulatorowe – dobre do zabrania na wyjazdy poza miasto. Sprzęt ten wyposażony jest w baterię, która może być ładowana z gniazda zapalniczki samochodowej bądź też z sieci. Wcześniejsze naładowanie pompki umożliwia wykorzystanie jej w miejscach pozbawionych zasilania. Miłośnicy wędkarstwa mogą napompować ponton nad samym brzegiem jeziora, a wielbiciele wypadów survivalowych przygotują materace do spania nawet w środku lasu.

Warto dodać, że ciekawą odmianą pompki ręcznej jest pompka stacjonarna. To dosyć duży, ale i bardzo wydajny sprzęt ze zintegrowanym manometrem oraz z wężykiem, który umożliwia wygodną obsługę. Zaletą sprzętu stacjonarnego jest fakt, iż zdoła napompować dany przedmiot szybciej i do zdecydowanie większego ciśnienia niż tradycyjne pompki ręczne. Zalecany jest jako pompka do materaca, do basenów czy też do różnego rodzaju kół.

Kolejną alternatywą do pompek w opisywanych powyżej materacach, są materace ze wbudowaną pompką, czyli materace lub maty samopompujące. Maty samopompujące ze wbudowaną pompką występują w różnych grubościach – począwszy od 2,5 cm do niemal 10 cm. Najlżejsze maty ważą ok. 500 gramów, a waga najcięższych zbliża się do 1 kg.

Zaletą maty samopompującej jest ogromna wygoda spania na grubej, miękkiej macie, przy jednoczesnym wyeliminowaniu konieczności jej długiego nadmuchiwania. Mata po rozwinięciu zaczyna samodzielnie nabierać powietrza i po pewnym czasie jest gotowa do użytku. Kompresja nie sprawia także żadnych trudności i pakowanie maty samopompującej przypomina zwijanie zwyczajnej karimaty.

Kupujemy pompkę – na co zwrócić uwagę?

Kupując pompkę, warto zwrócić uwagę na jej parametry techniczne. Najważniejsze kwestie to:

  • Wentyl – koniecznie upewnij się przed zakupem, czy wybrana pompka będzie nadawała się do pompowania przedmiotów, do których zamierzaliśmy ją stosować. Może okazać się, że niestety przy użyciu zakupionej pompki nie napompujemy potrzebnego nam do spania materaca i będziemy zmuszeni do pompowania ustnego – zajmie nam to wieki.
  • Solidne wykonanie – pompka pompce nierówna, dlatego nawet w sklepie gołym okiem można zbadać solidność wykonania. Najlepiej obejrzyj sprzęt o bardzo niskiej cenie i porównaj go potem z najdroższą dostępną pompką – uwierz, że te różnice skądś się biorą. Jeśli poszukujesz czegoś jednorazowego użytku, bo na przykład zostawiłeś swoją profesjonalną pompkę w domu, nie przepłacaj, natomiast warto zainwestować raz a porządnie w dobrej jakości sprzęt, który może służyć przez lata
  • Producent – postaw na sprawdzoną, certyfikowaną markę, najlepiej zajmującą się stricte produkcją pompek czy mieszków. Często producenci materacy/basenów oferują dedykowane do swoich produktów pompki, dzięki temu mamy 100% pewność, że przy ich pomocy na pewno napompujemy sprzęt.