Powerbanki

 Jaki powerbank wybrać?

Powerbanki, w wolnym tłumaczeniu banki energii, czyli przenośne ładowarki, zyskały olbrzymią popularność w ciągu ostatnich kilku lat. Zapotrzebowanie na powerbanki rosło wraz ze wzrostem użytkowników smartphone’ów, które na dzień dzisiejszy rozprzestrzeniły się na cały w świat. W niektórych rejonach naszego globu na jednego użytkownika przypada więcej niż jeden smartphone. Wobec tego trudno, żeby powerbanki nie były pożądane przez osoby podróżujące, wypoczywające, uprawiające aktywność fizyczną, czyli ogólnie rzecz biorąc przez te, które nie mają stałego dostępu do zasilania sieciowego. Jaki powerbank wybrać? Na co zwrócić uwagę przy zakupie powerbanka?

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Powerbank – dlaczego warto go kupić?

Powerbank to doskonały gadżet, który sprawdzi się za każdym razem, kiedy bateria w naszym przenośnym urządzeniu elektronicznym zaczyna się czerpać. Niestety, pomimo ogólnodostępnych portów do ładowania, wciąż jesteśmy narażeni na sytuacje, podczas których nie mamy możliwości naładowania np. telefonu.

Dzięki powerbankowi nie będziesz więcej szukać sposobów na obniżenie zużycia energii w smartphonie, np. poprzez zmniejszanie jasności, wyłączanie Wi-Fi, włączanie superenergooszczędnych trybów zmniejszających możliwości używania urządzenia itd. Powerbank szybko, sprawnie i od ręki uzupełni poziom naładowania energii, dzięki czemu zawsze będziesz przed tym ubezpieczony – bez względu na to, gdzie się znajdujesz.

Jak działa powerbank?

Powerbank przekazuje energię do urządzeń elektronicznych, ale skąd ją bierze? Oczywiście powerbank należy naładować przed wyjściem tak samo jak smartphone. Powerbank jest po prostu dodatkową baterią, „bankiem energii”, którą wykorzystujemy w krytycznym momencie.

Co ważne, powerbanki o dużych pojemnościach wymagają znacznie dłuższego czasu ładowania niż zwykły telefon! Wybierz powerbanka ze wskaźnikiem naładowania baterii, aby mieć pewność, że możesz go odłączyć od źródła ładowania i że jest wówczas w pełni załadowany.

Ładowanie powerbanka jest możliwe poprzez port USB w komputerze lub laptopie, albo za pomocą ładowarki sieciowej z gniazdka elektrycznego.

W niemal wszystkich powerbankach znajdziemy złącza mikro-USB, USB- C oraz USB – najpopularniejsze porty w świecie mobilnych urządzeń. W przypadku starszych, jak i nowszych urządzeń Apple potrzebny będzie kabel ze złączem Dock Connector lub Lightning. Wówczas należy skorzystać z odpowiedniej przejściówki lub oryginalnego przewodu dołączonego do smartphone.

Jakie urządzenia można ładować przy pomocy powerbanka?

Powerbanki kojarzą się głównie z zapasem energii do smartphone’ów, natomiast można ładować nimi właściwie każdy przenośny sprzęt elektroniczny, na przykład: iPody, słuchawki, czytniki e-booków, tablety, aparaty, gamepady, kamery sportowe go-pro.

Gorzej sprawa się ma jeśli chodzi o ładowanie laptopów, nie jest to niemożliwe, ale wciąż na rynku dopiero pojawiają się modele z technologią e-USB. Technologia e-USB dopasowuje napięcie do ładowanego urządzenia. Powerbank do laptopa musi mieć też odpowiednio dużą pojemność, minimalnie 20 000 mAh, dlatego jego cena także będzie zdecydowanie wyższa niż podstawowych wersji banku energii.

Wybieramy powerbank – pojemość ładowania

Wybierając powerbank, należy zwrócić szczególną uwagę na pojemność ładowania, mierzoną w miliamperogodzinach (mAh). Jeśli planujesz używać powerbanka tylko do ładowania telefonu, wystarczy zaopatrzyć się w przenośną ładowarkę o pojemności już od 500 mAh (podładowanie). Należy zwrócić uwagę, że chociaż powerbanki najczęściej używane są do ładowania smartphone’ów, to bez problemu możemy podłączać ja także do innych urządzeń elektronicznych, jak choćby opisany wyżej tablet, potrzebujesz powerbanka o zdecydowanie większej pojemności – nawet ponad 10 000 mAh.

Dla porównania:

  • Powerbank o pojemności 10 000 mAh lub większej jest w stanie załadować telefon aż 4 razy, a tablet około 1 raz
  • Powerbank o pojemności do 4 000 mAh naładuje do pełna smartphone 1 raz
  • Powerbank o pojemności do 6 000 mAh naładuje do pełni smartphone 2 razy, a tablet 0,5 razy

Ze względu na pojemność, największą popularnością cieszą się powerbanki o pojemności od 5000 mAh – 6000 mAh, ponieważ właśnie nimi można naładować baterię smartphone do pełna dwukrotnie.

Powerbanki – jakie rodzaje są dostępne w sprzedaży?

Powerbanki występują właściwie w dwóch rodzajach: uniwersalnym, dostępnym w wielu konfiguracjach i rozmiarach oraz solarnym, z możliwością ładowania tradycyjnego bądź przy pomocy promieni słonecznych.

Powerbank solarny chętnie wybierany jest przez osoby spędzające wakacje na łonie natury, z dala od cywilizacji lub przez plażowiczów: powerbank szybko naładuje się na słonecznej plaży, a dzięki zapasowi energii nie musimy się martwić, że telefon odmówi posłuszeństwa w najmniej spodziewanym momencie.

Kupujemy powerbank – na co zwrócić uwagę?

Poza powyższymi cechami powerbanka warto przed zakupem zwrócić uwagę na kilka dodatkowych czynników, jak choćby:

  • Cena i jakość, często idą w parze i nie inaczej jest w tym przypadku – nie chodzi tylko o pojemność, ale również o materiał, z jakiego został wykonany powerbank. Uważaj na super okazje – mega wydajny powerbank w śmiesznie niskiej cenie od nieznanego producenta? Lepiej miej się na baczności, ponieważ często okazuje się, że w rzeczywistości powerbank nie posiada tylu mAh, ile deklaruje producent, co więcej niepewne powerbanki mogą stanowić zagrożenie dla naszego urządzenia elektronicznego, dlatego pamiętaj: co tanie, to drogie.
  • Rozmiar i waga powerbanka: zwrócenie uwagi na te cechy powerbanka są zależne od tego, czy zmierzasz nosić go w kieszeni – wówczas dobrze, aby był jak najmniejszy i jak najcieńszy. W innych przypadkach rozmiar powerbanka nie jest aż tak bardzo istotny. Co ważne, eleganckie, metalowe/aluminiowe powerbanki zwykle ważą więcej od plastikowych.

Obecnie i tak wszystkie powerbanki powinny zmieścić się w większej kieszeni plecaka czy torebki, więc wybierz coś, co po prostu Ci się spodoba i będzie mieć przyzwoitą pojemność dostosowaną do urządzenia, które zamierzasz nim ładować.