Pulsometry i krokomierze

Jakie pulsometry i krokomierze wybrać?

Pulsometr pomaga zoptymalizować tempo treningu. Brzmi to nieco enigmatycznie, natomiast sportowcy oraz osoby podchodzące do treningów na serio, nie rozstają się z pulsometrem podczas aktywności fizycznej. Pulsometr, jak sama nazwa wskazuje, mierzy nasz puls podczas treningów, czyli pozwala na monitorowanie pracy serca w czasie rzeczywistym.

Krokomierz swoją kluczową funkcję wskazuje jż w nazwie – po prostu liczy nasze kroki oraz dystans, jaki pokonaliśmy w czasie treningu lub podczas wykonywania codziennych czynności.

Jaki pulsometr, a jaki krokomierz wybrać? Na co zwrócić uwagę przy zakupie pulsometru? Czy aplikacja w telefonie to dobry krokomierz?

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Pulsometr – jaki wybrać?

Mierzenie pulsu powinno być rutyną dla osób mających problemy z krążeniem. Zapewne niejeden „sercowiec” posiada w domu pulsomierze przenośne, na przykład takie, które zakłada się na palec.

Tętno mierzy się w uderzeniach serca na minutę (BPM). Im bardziej intensywny wysiłek, tym szybciej bije serce, a wartość w BPM jest wyższa.

Monitorowanie pracy serca to także kluczowy element dla dobrania odpowiedniego, zoptymalizowanego treningu. Przetrenowanie wpływa bowiem niekorzystnie na pracę mięśni i prowadzi często do bardzo poważnych kontuzji.

Mówi się, że pulsometry sprowadzają na ziemię sportowców, których ambicje zaczynają brać górę nad zdrowym rozsądkiem.

Jeśli chodzi o wybór pulsometru, producenci oferują nam kilka rozwiązań, natomiast zdecydowanie największą popularnością cieszą się zegarki sportowe z pulsometrem – są estetyczne i bardzo proste w obsłudze, często posiadają kilkanaście dodatkowych funkcji, które ułatwiają codzienne funkcjonowanie, jak choćby budzik, kalendarz, krokomierz, licznik spalonych kalorii, pomiar długości i jakości snu.

Komu przydaje się pulsometr?

Jesteś osobą aktywną i wciąż zastanawiasz się, czy pulsometr to urządzenie odpowiednie dla Ciebie? Odpowiedź może być tylko jedna – jak najbardziej tak.

Często zdarza się, że na samym początku naszej drogi z aktywnym trybem życia, za cel stawiamy sobie zrzucenie, chociaż kilku kilogramów. Jak wiadomo, cierpliwość jest domeną bogów, dlatego oczekiwanie na długofalowe efekty bywa zniechęcające dla zwykłego śmiertelnika. Lubimy ćwiczyć długo, intensywnie i bez odpowiedniego czasu odpoczynku, a to wszystko dlatego, że mamy dużo zapału i chcemy szybko osiągnąć efekt. Niestety, takie działanie działa na naszą niekorzyść i wówczas jesteśmy na prostej drodze do nabawienia się nawet bardzo poważnej kontuzji.

Pulsometr będzie doskonałym narzędziem do stopowania nas, kiedy tylko zajdzie taka potrzeba. Uwierz – profesjonalni sportowcy nie mogą się mylić i naprawdę używają pulsometrów w konkretnym celu, nie dla zabawy.

Pulsometr możemy zauważyć między innymi u osób zajmujących się treningiem aerobowym, kondycyjnym, szybkościowym czy wydolnościowym. To bardzo cenne narzędzie dla biegaczy, miłośników fitness, kolarstwa, CrossFit czy – w przypadku pulsometrów zamkniętych w obudowie wodoodpornej – pływania.

Pulsometr – jednoczęściowy czy dwuczęściowy?

Chociaż najczęściej wybieramy pulsometry jednoczęściowe, czyli te w formie sportowego zegarka, warto przyjrzeć się także pulsometrom klasycznym – dwuczęściowym. Taki pulsometr składa się z czujnika mierzącego puls, który umieszczany jest na wysokości piersi oraz mocowanego na nadgarstku odbiornika z wyświetlaczem (najczęściej w formie zegarka czy opaski z wyświetlaczem). Przekaz informacji pomiędzy czujnikiem a odbiornikiem odbywa się drogą radiową.

Innym rodzajem pulsometru jest ten wykorzystywany przez rowerzystów. Jeden jego element zakładamy na ciało, a drugi mocujemy na kierownicy roweru. Pulsometr z licznikiem mierzy tętno i liczbę przebytych kilometrów.

W dobrych pulsometrach mamy możliwość wprowadzenia wartości swojego tętna maksymalnego, które oblicza się za pomocą specjalnego równania, biorącego pod uwagę między innymi nasz wiek i wagę. Dzięki tym obliczeniom będziemy mogli lepiej kontrolować przebieg wysiłku i podzielić go na strefy. Pulsometr za pomocą dźwięku będzie informował nas o przekroczeniu wartości tętna – dolnej lub górnej – jaką zaplanowaliśmy dla konkretnego momentu wysiłku.

Krokomierz – jaki kupić?

Krokomierz to kolejne urządzenie, które zdecydowanie pomaga w monitorowaniu naszej codziennej aktywności fizycznej. Jeśli zastanawiasz się, jaki krokomierz kupić, na początek mamy dla Ciebie dobrą informację – istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że krokomierz albo już posiadasz albo w prosty sposób możesz go za chwilę zainstalować.

Mowa oczywiście o wykorzystaniu potencjału Twojego smartfona. Wielu producentów sprzętu elektronicznego posiada autorskie „healthly” aplikacje, które pomagają użytkownikom w codziennej walce o zdrowy wygląd, odżywianie i poprawę jakości życia. Jeśli nie posiadasz aplikacji liczącej kroki, znajdziesz ją bez problemu w sklepie z apkami na Twoim telefonie.

Liczenie kroków może odbywać się przez cały dzień. Zwykle aplikacja określa, jaki dystans powinieneś pokonać podczas każdego dnia. Ustala to na podstawie Twojej wagi, wieku, wzrostu, trybu życia czy celu, jaki chcesz osiągnąć np. utrata zbędnych kilogramów albo określona liczba kilometrów.

Poza krokomierzami w smartfonach mamy do wyboru krokomierze mocowane do butów, krokomierze w zegarku sportowym (na przykład połączony z pulsometrem), krokomierz zakładany na rękę, ale bez funkcji zegarka, krokomierz przymocowywany do paska od spodni.

To, jaki krokomierz wybierzemy, zależy od naszych preferencji. Nie każdy lekkoatleta lubi mieć urządzenia elektroniczne na ręce, ponieważ zdarza się, że są dla niego przeszkodą. Taka osoba chętnie wybierze krokomierz przymocowany do butów.