Stuptuty

Czym są stuptuty i do czego służą?

Termin ‘stuputy’ może być nieznany szerszemu gronu odbiorców. Jest to nazwa dość enigmatyczna, dlatego spieszymy z wyjaśnieniem. Stuptuty to ochraniacze na buty i spodnie, wykonane ze specjalnego, wzmocnionego materiału, który nie przepuszcza wody i jest dość wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne. Dzięki temu podczas pieszych wędrówek nogawki naszych spodni chronione są przed rozdarciem, zamoczeniem, zabrudzeniu błotem, a także dostawaniem się śniegu i błota pod nogawki czy do butów. Co jeszcze warto wiedzieć o stuptutach?

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Stop z brudem i wilgocią w butach podczas wypraw outdoorowych – załóż stuptuty

Śnieg, woda, brud i kamyki mogą przeszkadzać użytkownikom nawet najlepszych, wodoodpornych butów i legginsów z najwyższej półki. Aby temu zapobiec, załóż specjalne ochraniacze, czyli stuptuty.

Stuptuty pokrywają wrażliwe wierzchnie obuwia, aby w pełni chronić stopy przed czynnikami atmosferycznymi. Dzięki stuptutom ochronimy stopę i wnętrze buta przed nasypaniem się do nich ziemi, kamyczków i wszelkich innych zanieczyszczeń, jakie spotkamy na szlaku. Co więcej, stuptuty nie pozwalają na dostanie się brudu i wilgoci pod nogawki spodni. To bardzo ważne, szczególnie jeśli wędrujemy w niesprzyjających warunkach atmosferycznych lub przyłapie nas znienacka deszcz.

Stuptuty – ochraniacze na buty i spodnie

Stuptuty umiejscowione są od stopy – a dokładniej od górnej części butów – do połowy łydki. Stuptuty wykonane są z wytrzymałych materiałów odpornych na warunki atmosferyczne. Dzięki temu stuptuty stanowią niezastąpioną barierę przed wilgocią. Chronią stopę i dolną część nogi przed głębokim śniegiem, mokrymi zaroślami lub zanieczyszczeniami, na które jesteśmy narażeni podczas wędrówek, jazdy na nartach lub wspinaczki.

Rodzaje stuptutów – kupujemy ochraniacze na konkretną wyprawę

Jeśli chodzi o rodzaje stuptutów, dzielimy je według aktywności, do jakich będziemy je używać i tak na przykład:

Główne zastosowania / rodzaje stuptutów obejmują:

  • Wędrówki: Ochraniacze na wędrówki są zazwyczaj lekkie i oddychające; zapewniają podstawową ochronę przed kamieniami, żwirem i lekkim deszczem podczas wycieczek przy łagodnej pogodzie. Niektóre są w pełni wodoodporne w celu ochrony przed deszczem i śniegiem. Stuptuty turystyczne są często używane od krótkich jednodniowych wycieczek po wielodniowe wyprawy z plecakiem.
  • Wspinaczka: Stuptuty do wspinaczki zapewniają ochronę przy dużych obciążeniach oraz dodatkową izolację na długie wycieczki w trudnych warunkach. Większość stuptutów wspinaczkowych ma wodoodporny, oddychający materiał, który chroni przed deszczem i śniegiem. Oprócz alpinizmu ochraniacze te są często używane do wspinaczki lodowej, narciarstwa zjazdowego, narciarstwa biegowego i do chodzenia w rakietach śnieżnych.
  • Trail running: Statuty do biegania w terenie są zwykle bardzo lekkie i kompaktowe. Ich głównym celem jest zapobieganie przedostawaniu się zanieczyszczeń do butów na szlaku. Zazwyczaj nie są wodoodporne. Niektórzy miłośnicy ultralekkich pieszych wędrówek, którzy noszą obuwie do biegania, będą korzystać z powodzeniem z tych ochraniaczy.

Rodzaje stuptutów – wysokość

Odpowiednia wysokość stuptutów zależy głównie od tego, ile ochrony potrzebujemy podczas wyprawy. Ogólnie rzecz biorąc, do użytku na śniegu lub gdy schodzisz ze szlaku, będziesz potrzebować wyższego ochraniacza o większym zasięgu ochrony na nodze. Krótsze stuptuty nadają się do biegania w terenie i do lekkich wędrówek. Warto zauważyć, że wyższe stuptuty są na ogół cieplejsze niż krótsze, ponieważ bardziej ograniczają przepływ powietrza – pamiętaj o tym, zastanawiając się, w jakich warunkach możesz używać stuptuty.

Oto trzy podstawowe opcje wysokości stuptutów, jakie oferują producenci tych ochraniaczy:

  • Za kostkę: takie niskie stuptuty są przeznaczone przede wszystkim do biegania po szlakach lub pieszych wędrówek w lecie, gdzie celem jest zatrzymanie kamyków i innych zanieczyszczeń przed dostaniem się wewnątrz butów.
  • Do połowy łydki: Stuptuty o tej długości mają zwykle około 20 do 30 cm wysokości. Najlepiej sprawdzają się w ekstremalnych warunkach, gdy po prostu chcesz zabezpieczyć buty przed deszczem.
  • Do kolana: mają zazwyczaj około 35 do 45 cm wysokości i są przeznaczone do trudnych warunków, takich jak wędrówki po głębokim śniegu i mokrych zaroślach lub do używania przy złej, deszczowej pogodzie.

Funkcje stuptutów – na co warto zwrócić uwagę przy zakupie?

Stuptuty posiadają kilka funkcji, przy zakupie tego typu ochraniaczy warto zwrócić uwagę na ich kilka dodatkowych cech. Najważniejsze z nich:

  • Wodoodporność: stuptuty do sportów górskich i sportów zimowych są zazwyczaj wykonane z wodoodpornego, oddychającego materiału, który chroni przed śniegiem spodnie i buty.
  • Tkanina odporna na ścieranie: wysokiej jakości stuptuty posiadają wytrzymały, odporny na ścieranie nylon w dolnej części. Został zaprojektowany, aby wytrzymać ścieranie od lodu, skał i sporadycznych nacięć z raków.
  • Paski na podbiciu: zabezpieczają dolną krawędź stuptutów wokół podeszw butów. Standardowe stuptuty wyposażone są w tzw. koronkowe paski. Stuptuty Premium uzbrojone są w grubsze skórzane lub syntetyczne paski dla dodatkowej trwałości.