Plecaki miejskie

Jaki plecak miejski wybrać?

Torby na ramię są coraz częściej zastępowane przez plecaki miejskie, a to za przyczyną praktyczności i wygody. Któż z nas nie wracał wieczorem do domu i z wielką ulgą nie ściągał z ramienia ciężkiej torby, która uciskała na jedną stronę ciała? Kupując miejski plecak, raz na zawsze pożegnamy się z problemem nierównomiernego rozłożenia noszonego ciężaru na naszych barkach. Miasto to wymagający teren gdzie często zdejmujemy i zakładamy plecak. Bardzo cienkie materiały nie sprawdzą się, powodując zwijanie się plecaka lub jego wyginanie. Jaki plecak wybrać? Na co zwrócić uwagę przy zakupie plecaka miejskiego?

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Plecak miejski – jaki wybrać?

Zadanie wydaje się dość proste. Wchodzę do sklepu, wybieram plecak, który mi się podoba, płacę i wychodzę. Jednak przed zakupem warto zwrócić uwagę, jaki konkretnie plecak miejski będzie idealnie odpowiadał moim codziennym potrzebom i stylowi życia.

Zaczynając od początku: wielkość plecaka. Zapotrzebowanie jest ściśle związane z tym, co każdego dnia nosimy ze sobą. Jeśli nasza torebka przechowuje portfel, dokumenty, telefon komórkowy, kluczyki do samochodu i chusteczki, to naprawdę nie musimy kupować plecaka 25 litrowego. W zupełności wystarczy nam mini-plecak lub plecak średniej wielkości. Inaczej sprawa się ma, jeśli każdego dnia nosisz do pracy swój laptop. Wówczas idealnym  wyborem będzie plecak miejski ze specjalną przegrodą do umiejscowienia laptopa. Komputer w odseparowanej kieszeni plecaka zyska dodatkową ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi, natomiast Ty otrzymasz dodatkową kieszeń, kiedy akurat nie będziesz musiał mieć laptopa przy sobie.

Kupujemy plecak miejski – materiał

Materiał, z jakiego jest wykonany plecak, w dużej mierze decyduje o jego funkcjonalności i komforcie użytkowania. Im grubszy i sztywniejszy, tym konstrukcja jest stabilniejsza. Producenci plecaków oferują cały wachlarz możliwości – od bawełnianych plecakoworków po bardzo eleganckie, skórzane, ręcznie wykonywane plecaki przeznaczone do bardziej oficjalnych stylizacji lub dla fanów luksusu. Przyjrzyjmy się bliżej materiałom najczęściej wykorzystywanym do produkcji plecaków miejskich:

  • Bawełna – plecaki miejskie wykonane z tego materiału są niezwykle miękkie w dotyku, co zawdzięczają zastosowaniu wysokiej jakości, stuprocentowej bawełny, a dzięki dużej pojemności doskonale sprawdzą się jako przenośny, wygodny plecak spacerowy, który świetnie zastąpi torbę. Naturalne, ekologiczne, uniwersalne – tak w dużym skrócie można scharakteryzować plecaki bawełnianie. Do produkcji bawełnianych plecaków miejskich najczęściej używa się:
  • naturalnej surówki bawełnianej typu drelich od 140 do 280 g/m2,
  • bawełny typu panama o splocie płóciennym 250 g/m2 oraz
  • bawełny kolorowej, dostępnej w szerokiej palecie kolorystycznej.

Z bawełny najczęściej są wykonane plecki typu worek.

  • Kodura – należy do tkaniny kaletniczej. W procesie produkcji wykorzystywany jest poliester oraz dodatkowe zabezpieczenie w postaci PCV. Zastosowanie tych dwóch rozwiązań powoduje, że materiał jest wodoodporny. Właśnie z tego powodu tkanina ta wykorzystywana jest w wielu działach przemysłu. Jeśli plecak nie jest wodoodporny, warto go zaimpregnować. Łatwo dostępne do tego celu preparaty nie są drogie, a zapewniają doskonałą ochronę przed wodą.
  • Skóra ekologiczna – skóra ekologiczna to materiał, który swoim wyglądem imituje skórę naturalną. Współczesna technologia pozwala na wykonanie wysokiej jakości skór ekologicznych, które do złudzenia przypominają skórę naturalną zarówno swoim wyglądem, jak i niektórymi właściwościami. Technicznie rzecz biorąc, ekoskóra to tkanina poliestrowa, pokryta warstwą polichlorku winylu.
  • Skóra naturalna – skóra naturalna to materiał pochodzenia zwierzęcego. Większość wyrobów skórzanych, w tym plecaki miejskie ze skóry, produkuje się przy użyciu skóry bydlęcej. Jej charakterystyczny wygląd, faktura oraz zapach są wynikiem procesów przygotowujących skórę do wykorzystania w charakterze materiału, a więc wynikiem czyszczenia, garbowania, licowania oraz konserwacji.  Skóra naturalna potrafi „oddychać” i umożliwia prawidłową cyrkulację wilgoci.

Rodzaje plecaków miejskich – jaki plecak wybrać?

Plecak typu worekplecaki miejskie typu worek to lekkie, proste, poręczne torby, które świetnie nadają się do codziennego użytku: do noszenia książek, ubrań czy urządzeń elektronicznych. Pomimo kompaktowego kroju plecaka worka, wcale nie musi składać się on z jednej, dużej komory. Obecnie w ofercie miejskich plecakoworków znajdziemy te z zasuwanymi przegrodami wewnątrz i na zewnątrz, do których z powodzeniem możemy schować telefon lub portfel.

Klasyczny, „szkolny” plecak – szkolny oczywiście tylko z nazwy. Takie plecaki są wykonane z trwalszych materiałów, posiadają kieszonki wewnętrzne i zewnętrzne. Klasyczne plecaki miejskie występują w pełnej gamie kolorystycznej, dlatego łatwo można znaleźć coś dokładnie trafiającego w nasz gust. Co więcej, tego typu plecaki mają wygodne szelki, często z miękkimi podbiciami, dzięki czemu po całodziennym maratonie przez miasto będzie nam się cisnąć na usta tylko jedno słowo: wdzięczność. To ratunek dla naszych ramion.

Plecaki skórzane – ten typ plecaków odznacza się elegancją na tle pozostałych propozycji. Miejskie plecaki skórzane są wybierane do bardziej oficjalnych stylizacji, coraz częściej są zabierane do biura czy na zakupy w galerii handlowej – dzięki plecakowi mamy wolne ręce, co bardzo ułatwia poszukiwania.