Plecaki sportowe

Jaki plecak sportowy wybrać?

Plecak sportowy, to obok plecaka podróżnego i plecaka szkolnego, najczęściej kupowany rodzaj plecaków. Kupując plecak towarzyszący nam w aktywnościach sportowych, należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych elementów jak wielkość i wytrzymałość. O co jeszcze zadbać przy zakupie plecaka sportowego?

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Wybieramy najlepszy plecak sportowy

Wybór plecaka sportowego zależy ściśle od tego, jaką aktywność sportową wykonujemy i co w związku z tym będziemy w plecaku przenosić. Jeśli chodzimy na zajęcia jogi, fitness, zumbę – plecak zapewne będzie musiał pomieścić ubrania i buty na zmianę, wodę i ręcznik, ewentualnie lekkie hantle.

Jeżeli plecak sportowy ma towarzyszyć nam w wyjściu na siłownię albo trening bokserski, będzie musiał wytrzymać znacznie większe obciążenie i pomieścić dodatkową ilość sprzętu sportowego np. rękawice, kask.

Tym sposobem mamy już pierwsze cechy dobrego plecaka sportowego: wytrzymałość na obciążenia oraz odpowiednio dobrana do wykonywanej aktywności sportowej wielkość plecaka.

Plecak sportowy – obowiązkowe wyposażenie sportowca

Plecak sportowy, to obok torby sportowej, właściwie podstawowe wyposażenie każdej aktywnej osoby.  Trudno wyobrazić sobie noszenie ubrań i sprzętu sportowego w naszej codziennej torebce czy plecaku szkolnym.

Takie rozwiązanie jest nie tylko niehigieniczne, ale i niepraktyczne – zwykła torebka nie posiada rozwiązań przeznaczonych do przenoszenia sportowego ekwipunku, dlatego szybko się zniszczy.

Plecak dla sportowca powinien posiadać dobry system wentylacji wewnętrznej. Przenoszone w nim ubrania często są przepocone lub brudne, więc cyrkulacja powietrzna pomoże w oczyszczaniu wnętrza plecaka. Nie tylko wentylacja wnętrza plecaka jest konieczna – warto wybrać model z ochroną naszych pleców przed poceniem. Co prawda po większym wysiłku, tak czy inaczej nie unikniemy potu, natomiast przy normalnym użytkowaniu plecaka taki system potraktujmy jako obowiązkowy.

Kolejnym ważnym atrybutem plecaka sportowego jest jego wodoodporność. Plecak towarzyszy nam nie tylko w drodze na trening czy siłownię, ale także np. podczas górskich wędrówek. Na szlakach warunki atmosferyczne mogą zmienić się w okamgnieniu, a na pewno nie chcielibyśmy, aby deszcz zalał nasz ekwipunek, dlatego plecak wykonany z materiału wodoodpornego będzie dla nas ratunkiem. Jeśli deszcz przeradza się w ulewę, zawsze miejmy ze sobą dodatkowy pokrowiec na plecak.

Przeciwdeszczowe pokrowce na plecak wykonane są z lekkiego materiału (najczęściej poliester dodatkowo zaimpregnowany np. impregnatem DWR), co pozwala spakować go do niewielkich rozmiarów kieszonki i zabrać na każdą wycieczkę czy dłuższą wyprawę. Stanowi dodatkową barierę dla ulewnego deszczu lub intensywnych opadów śniegu.

Jak dobrać wielkość plecaka sportowego?

Jeśli wiemy już, do jakiej aktywności sportowej będziemy używać plecaka oraz jakie podstawowe właściwości powinien posiadać, przychodzi pora na wybranie odpowiedniego rozmiaru. Rozmiar, a dokładniej pojemność plecaków, podawana jest w litrach.

Najmniejsze plecaki sportowe o pojemności 15-20 litrów powinny wystarczyć na jednodniową wycieczkę turystyczną. Na jednodniowy wypad, ale już bardziej wymagający np. wspinaczkowy latem lub zimą, spakujesz się z powodzeniem do plecaka o pojemności 25-35 litrów. Dobry plecak wspinaczkowy daje możliwość troczenia czekanów i kijów trekkingowych.

Kilkudniowe wypady zimą i latem wymagają od nas plecaka o pojemności 35-50 litrów. Plecaki o takim gabarycie posiadają często specjalne kominy, które pozwalają dodatkowo zwiększyć ich pakowność o kilka litrów.

Podczas trekkingu najlepsze będą plecaki sportowe o pojemności między 55 a 65 litrów. Plecaki projektowane z myślą o trekkingu posiadają przeważnie dwie komory. Podzielenie przestrzeni transportowej ułatwia rozłożyć ekwipunek i szybciej go znajdować.

Na dalekie wyprawy w świat potrzebować będziemy plecaka sportowo-transportowego. Jego pojemność to minimum 70-80 litrów. Duży gabaryt plecaka ekspedycyjnego to niestety także duża jego waga własna. Ciężar pustego plecaka często przekracza masę trzech kilogramów, natomiast jest najbardziej pojemny i trudno o coś lepszego do przenoszenia naszych rzeczy podczas sportowych np. trekkingowych wypraw w odległe zakątki świata.

Plecak sportowy – najważniejsze wyposażenie – zestawienie

Producenci plecaków sportowych proponują szereg rozwiązań, które wyróżniają ich produkty na tle innych, natomiast na kilka z nich warto szczególnie zwrócić uwagę:

  • pojemność plecaka, którą określa się w litrach oraz układ kieszeni i schowków – zapotrzebowanie uzależnione ściśle od aktywności sportowej, jaką wykonujemy
  • elementy odblaskowe na szelkach, na przedniej kieszeni, z boku
  • miękkie szelki z regulacją podszyte oddychająca siatką
  • uchwyt do przenoszenia plecaka sportowego w dłoni
  • tył plecaka sportowego wzmocniony i wyprofilowany przy użyciu ultralekkiej pianki
  • mocne szelki oraz pasek piersiowy – odpowiednio wyregulowane sprawiają, że plecak ściśle przylega do ciała, nie obija się o plecy a ciężar lepiej się rozkłada
  • kieszenie boczne przeznaczone na butelkę z napojem – szybki i łatwy dostęp jest szczególnie istotny podczas długodystansowych wędrówek w upalnych warunkach
  • odblaskowe elementy oraz gwizdek ratunkowy przy pasku piersiowym zwiększają bezpieczeństwo.