Torby podróżne

 Jaką torbę podróżną wybrać?

Torby podróżne mają kilka zalet i funkcjonalności, których na próżno szukać w innych rodzajach bagażu podróżnego. Użytkownicy toreb podróżnych cenią je za elastyczność, pojemność i dodatkowe kieszenie zewnętrzne. Jaką torbę wybrać? Jaki asortyment mamy do wyboru?

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Wybieramy torbę podróżną – na co zwrócić uwagę

Torba podróżna umożliwia spakowanie maksymalnej ilości bagażu przy jak najmniejszym zajmowaniu miejsca przez nią samą. Jeśli kiedykolwiek wyruszałeś na wyjazd kilkuosobowy samochodem, to zapewne wiesz, czy lepiej włożyć do bagażnika 5 walizek, czy 5 toreb podróżnych. Oczywiście torby są bardziej elastyczne, dlatego łatwiej ułożyć je w mniejszych przestrzeniach.

Torby podróżne warto zabierać ze sobą w miejsca, gdzie używanie walizki na kółkach jest niepraktyczne i mija się z celem, np. wiemy, że nasz nocleg znajduje się w miejscu z ciasnymi uliczkami, dużą ilością schodów, brukiem. Torba dużo lepiej sprawdza się też w lokalizacjach z drogami polnymi, nieutwardzonymi nawierzchniami, trudnymi podejściami do miejsca docelowego.

Torba podróżna pomieści więcej rzeczy niż na przykład plecak turystyczny, ale cały ciężar bagażu musimy nosić w rękach lub przerzucony przez ramię. Z tego powodu najlepiej sprawdzi się podczas wycieczki, gdzie nie będziemy musieli jej zbyt długo nosić. Torby podróżne zazwyczaj nie posiadają utwardzanych ścianek, a więc przybierają kształt pod wpływem zawartości. Słabiej chronią znajdującą się w niej zawartość przed uszkodzeniami niż walizka podróżna.

Pierwszym, podstawowym kryterium przy wyborze torby, jest oczywiście jej wielkość – od zastanowienia się, co chcemy w nią spakować, właściwie powinniśmy rozpocząć poszukiwania. Innego bagażu będziemy potrzebować na weekendowy wypad, a zupełnie innego na tygodniowy biwak.

Zalety torby podróżnej

Do najczęściej wymienianych przez użytkowników zalet torby podróżnej należą:

  • Torba nie zajmuje wiele miejsca w szafie między podróżami – można ją złożyć i po prostu wcisnąć między inne rzeczy; nie musimy się przy tym martwić, że torba się odkształci, ponieważ po wyciągnięciu i spakowaniu będzie wyglądać i funkcjonować dokładnie tak samo, jak przed złożeniem
  • Torba podróżna przybiera kształt rzeczy, które są w niej przechowywane – jeśli spakujesz do niej piłkę i ubranie na przebranie, a pozostała przestrzeń w torbie pozostanie pusta – możesz bez problemu włożyć ją między inne bagaże w samochodzie i zyskać dodatkowe miejsce – w walizce podróżnej nie ma takiej możliwości
  • Szybsze poruszanie się w trudniejszych warunkach. Jeśli nie znajdujemy się tylko i wyłącznie na lotnisku i w hotelu 5* tylko musimy przejść po ciasnych, kamienistych uliczkach lub grząskim terenie, torba podróżna jest dużo lepszym rozwiązaniem niż walizka.

Torby podróżne – rodzaje

Najmniejsze torby podróżne to tak zwane torby weekendowe. Mamy do wyboru wersje miejskie i sportowe, ale także eleganckie i skórzane. Tego typu torby podróżne pomieszczą ubranie na zmianę, kosmetyczkę. W oddzielnej komorze możemy umieścić buty. Torby weekendowe często mają także osobną, usztywnianą kieszeń na laptopa i ładowarkę. Jeśli nie podróżujemy ze sprzętem elektronicznym, zyskujemy dodatkową przestrzeń na inne bagaże.

Klasyczna torba podróżna to najczęściej wybierany rodzaj bagażu. Zwykle składa się z jednej głównej komory, kieszeni zamykanej na suwak z przodu oraz dwóch dodatkowych komór  – po jednej z prawej i lewej strony. Dzięki temu, mamy możliwość odseparowania od pozostałych rzeczy np. butów, drobnego sprzętu elektronicznego lub kosmetyków.

Torba podróżna jest pojemna. Bez problemu pomieścimy w niej kilka ubrań na przebranie czy najpotrzebniejsze rzeczy pierwszej potrzeby – spokojnie spakujemy się na kilkudniowy wypad.

Do wyboru mamy wiele toreb podróżnych, które różnią się od siebie rozmiarem i materiałem, z jakiego zostały wykonane. Dwie powyższe są najczęściej wybierane przez użytkowników i zwolenników toreb podróżnych.

Z jakich materiałów wykonuje się torby podróżne?

Torby podróżne, ze względu na swoje przeznaczenie, muszą być wykonywane z bardzo trwałych materiałów. Trwałe powinny być także uchwyty do toreb, aby nie urwały się przy pierwszym lepszym obciążeniu, o co w torbie podróżnej nie trudno. Najczęściej wykorzystywanymi materiałami do produkcji toreb podróżnych są:

  • Nylon – torby wykonane z tego tworzywa charakteryzują się wysoką wytrzymałością, odpornością na działanie wody i niską ceną. Do produkcji dobrej jakości toreb wykorzystuje się nylon o wysokim współczynniku D (Denier). Im wyższy jest ten współczynnik, tym nylon jest wytrzymalszy, a torba trwalsza.
  • Poliester – Syntetyczny materiał poliestrowy cechuje się bardzo dużą wytrzymałością mechaniczną i trudno go uszkodzić. Włókna poliestrowe są bardzo odporne na rozciąganie, dzięki czemu wykonane z nich torby nie zmieniają swojego kształtu, a w dodatku takie materiały szybko schną, są odporne na działanie promieni słonecznych, nie uczulają.
  • Kodura – należy do tkaniny kaletniczej. W procesie produkcji wykorzystywany jest poliester oraz dodatkowe zabezpieczenie w postaci PCV. Zastosowanie tych dwóch rozwiązań powoduje, że materiał jest wodoodporny. Właśnie z tego powodu tkanina ta wykorzystywana jest w wielu działach przemysłu. Jeśli plecak nie jest wodoodporny, warto go zaimpregnować. Łatwo dostępne do tego celu preparaty nie są drogie, a zapewniają doskonałą ochronę przed wodą.
  • Włókno szklane – jeśli chodzi o najbardziej wytrzymałe torby podróżne, czyli tak zwane torby twarde to wykonane są one z różnych materiałów. Obecnie najpopularniejsze wydaje się być włókno szklane. Torby weekendowe, czy też torby na długie wyjazdy wykonane z włókna szklanego sprzedają się najlepiej, ponieważ nie muszą być aż tak lekkie, gdyż zwykle ich zawartość nie jest zbyt ciężka, przez co dodatkowe obciążenie nie jest aż tak uciążliwe.