Walizki podróżne

Jaką walizkę podróżną wybrać?

Wybór walizki podróżnej jest ściśle związany nie tylko z naszymi upodobaniami estetycznymi, ale także z tym, co będziemy w walizce i w jakiej ilości przewozić. Większość osób podróżujących samolotami posiada walizkę zwaną potocznie podręczną, a to za przyczyną wytycznych linii lotniczych. Regulamin praktycznie każdej z nich określa, jakiej wielkości bagaż możemy mieć przy sobie w cenie biletu – bez dodatkowych dopłat. Jaką walizkę podróżną wybrać? Na co zwrócić uwagę przy wyborze walizki?

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Wybieramy najlepszą walizkę – podręczna

Zacznijmy od walizki podręcznej. To model najbardziej popularny wśród turystów i osób wybierających lot samolotem. Linie lotnicze samodzielnie regulują wymiary i wagę, jakie może posiadać taki bagaż. Na początek weźmy pod lupę nasz polski LOT.

Jeśli planujesz podróż liniami lotniczymi LOT, bagaż podręczny, jaki możesz mieć przy sobie, uzależniony jest od klasy, jaką podróżujesz. Wymiary bagażu podręcznego w LOT są zawsze takie same, natomiast zmienna może być waga i liczba sztuk. Bagaż podręczny jest w cenie biletu, a jego maksymalne wymiary to 55 x 40 x 23 cm. Dodatkowo pasażer może zabrać ze sobą torebkę damską lub torbę męską albo laptop (maks. 2kg, wymiary 40 x 35 x 12 cm).

Dla porównania podstawowy mały bagaż podręczny w popularnym Ryanair to mała torba, plecak lub inny „pojemnik na bagaż”, którego maksymalne rozmiary nie przekraczają 40 cm x 20 cm x 25 cm. Ten przewoźnik posiada również definicję dużego bagażu podręcznego, którego wymiary sięgają 55 cm x 40 cm x 20 cm.

Ze zrozumiałych względów, walizki podręczne o powyżej wymienionych dla przykładu wymiarach, są najczęściej wybieranymi przez podróżnych.

Modele walizek podręcznych

Walizki podręczne to zarówno modele kabinowe, jak i materiałowe.

Walizki kabinowe należą do rodziny walizek twardych. Materiały, z jakich są wykonane, czyli tworzywo ABS bądź polipropylen, charakteryzują się wytrzymałością na zagniecenia, zarysowania, a także trudniej je rozciąć, gdyby ktoś niepowołany próbował dostać się do środka. Walizka podróżna kabinowa jest przeznaczona dla osób, którym bardzo zależy na utrzymaniu czystości, jednak trzeba pamiętać, że twarde modele może być ciężko schować w małym schowku, a także, że nie posiadają kieszeni i schowków na zewnątrz.

Walizki kabinowe są uważane za najwygodniejsze rozwiązanie podczas przemieszczania się po lotnisku. Dzięki wyposażeniu w podwójne lub poczwórne kółka są bardzo praktyczne i pozwalają zapomnieć o bólu pleców spowodowanym noszeniem ciężkiej torby na ramieniu. Rączka z regulowaną wysokością umożliwia dokładne dopasowanie walizki do wzrostu podróżującego, co także bezsprzecznie podnosi komfort poruszania się między terminalami.

Walizki kabinowe wykonywane są z wysokiej jakości materiałów, dlatego charakteryzują się dużą trwałością oraz efektownym wyglądem. Walizka kabinowa posiada wiele innych zalet, które sprawiają, że warto stać się jej posiadaczem. Istotne znaczenie odgrywa przede wszystkim funkcjonalność oraz bogate wyposażenie. Walizki mogą być wyposażone m.in. w pasy spinające, które zapobiegają przesuwaniu się odzieży, wygodny uchwyt, teleskopową rączkę z regulowaną wysokością, wysokiej jakości zamek błyskawiczny, a także zamek szyfrowy, uniemożliwiający otwarcie walizki osobom niepowołanym.

Wady walizek kabinowych:

  • Brak możliwości dopasowania kształtu np. do bagażnika.
  • Po uszkodzeniu praktycznie brak możliwości naprawy.

Innym rodzajem walizek podręcznychwalizki materiałowe nazywane także walizkami miękkimi. Wykonane są najczęściej z poliestru.

Zalety miękkich walizek:

  • Większa elastyczność (brak zewnętrznych usztywnień). Można je upchnąć w schowku nad głową, włożyć niewymiarowe rzeczy. Zawsze znajdzie się dla nich miejsce.
  • Wyposażone są w liczne kieszenie zewnętrzne (przydatne, gdy chcemy mieć szybki dostęp np. do dokumentów).
  • Nie farbują i nie przeciekają.
  • Łatwiej wyczyścić z zabrudzeń (wystarczy mokra szmatka i zwykłe przecieranie).
  • Są dużo lżejsze od twardych walizek.

Walizki z ABS-u

ABS to popularny materiał stosowany do wytwarzania walizek. Walizki wykonane z ABS mają swoje wady i zalety. Wadą bez wątpienia jest sztywność materiału – ABS to tworzywo twarde, odporne na zarysowania, ale mało elastyczne. Walizka wykonana z ABS może ulec wgnieceniu podczas nieostrożnego obchodzenia się z nią podczas transportu. Atutem tego typu walizek jest bardzo korzystna korelacja jakości i ceny, a także niska waga.

Jaką walizkę podróżną wybrać? Walizki duże

Oprócz walizek podręcznych każdy podróżnik powinien zaopatrzyć się w walizkę większych rozmiarów, nie zawsze przecież korzystamy tylko i wyłącznie z bagażu podręcznego i nie każda podróż wiąże się z lotem samolotem.

Walizki duże mogą być zarówno walizką kabinową, jak i walizką miękką. Jeśli chodzi o zalety dużych walizek podróżnych, to oczywiście pojemność – możemy w nich zmieścić bagaż nawet na kilkutygodniowy wyjazd.

Walizka podróżna – na co zwrócić uwagę

Wybierając walizkę, zwróćmy również uwagę na dodatki i przydatne możliwości. Na uwagę zasługują przede wszystkim kieszonki na drobiazgi, bilety, karty parkingowe itp. Przydatna może być także osobna komora na garnitur, laptopa, lub inny sprzęt, jak również specjalne szelki, którymi będziemy mogli spiąć zapakowane ubrania.