Kije trekkingowe

Kije na wycieczki w góry

Kije trekkingowe to akcesorium przydatne osobom lubiącym górskie wędrówki. Chociaż nie są one niezbędne w czasie górskich eskapad, to znacznie pomagają i poprawiają ich komfort i bezpieczeństwo. Kije trekkingowe w góry powinno obowiązkowo zabierać się natomiast na dłuższe i trudniejsze trasy. Ich zadaniem jest odciążanie kolan i stawów, szczególnie tych skokowych i biodrowych. Kije trekkingowe to także ułatwienie we wspinaczce na wzniesienia, pomoc w utrzymaniu równowagi i przejściach po śliskim podłożu. Nasz sklepie oferuje szeroki wybór kijów turystycznych. W oferowanym asortymencie znajdują się modele dla amatorów, a także dla profesjonalistów.

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Materiał wykonania kijów trekkingowych

Większość kijów trekkingowych wykonuje się z metalu. Dobrej jakości modele tworzy się przede wszystkim ze stopów aluminium o różnej twardości i wytrzymałości. W naszym sklepie dostępne są głównie modele wyprodukowane ze stopu duraluminium AL6000 i AL7000. Im wyższa wartość stopu aluminium, tym twardsze będą kije. Dzięki temu nie będą one podane na pęknięcia, wgniecenia, uszkodzenia mechaniczne. Należy jednak pamiętać, że wytrzymałość kijów przekłada się na ich wagę, dlatego planując spokojne wędrówki i wyróżniając się małą wagą ciała, można sięgać po stop AL6000. Jeśli w specyfikacji nie znajduje się informacja o typie stopu, to najprawdopodobniej został zastosowany ten o oznaczeniu AL5000.

System blokujący w kijach trekkingowych

Kije trekkingowe dają możliwość regulacji ich długości. Dzięki temu można je dopasować do wzrostu użytkownika, a także do przeznaczenia. Innej długości kijków potrzeba przy wspinaczce, innej przy schodzeniu z gór. Długość kijów można zmieniać samodzielnie. W związku z tym tak ważne są systemy lokujące. Najpopularniejsze modele kijów trekkingowych wyposażone są w system z blokadą zewnętrzna. Są one bardzo łatwe w użytkowania i praktyczne, niepodatne na skręcanie pod obciążeniem. Alternatywą są kije trekkingowe z wewnętrznym systemem blokującym.

Rączki w kijach trekkingowych

Rączki mają bezpośredni kontakt z dłońmi. To, dlatego warto zadbać o to, aby były one maksymalnie wygodne i komfortowe. Trudno jednoznacznie, jakie rączki będą najlepsze. Jedni preferują kije trekkingowe z rączkami prostymi i twardymi, innym wygodniej będzie chodzić z kijami o wyprofilowanych i miękkich rączkach.

Przez specjalistów najczęściej polecane są kije trekkingowe z rączkami piankowymi. Uchwyty wykonane są z gęstej i zwartej pianki. Przez to ich utrzymanie jest komfortowe, a drgania niwelowane. Piankowe rączki sprawdzają się głównie latem, ponieważ bardzo dobrze radzą sobie z odprowadzaniem potu i wilgoci. Przeciwieństwem rączek piankowych są te gumowe. Nie odprowadzają one wilgoci, ale są bardziej wytrzymałe. W niektórych modelach kijów trekkingowych zastosowane są rączki gumowo-korkowe.

Końcówki kijów trekkingowych

W naszym sklepie można zakupić kije trekkingowe z końcówkami stalowymi lub widiowymi. Kije z końcówkami stalowymi to te podstawowe, w niskiej cenie. Najczęściej polecane są jednak kije z końcówkami widiowymi. Są one droższe, ale są bardziej wytrzymałą, a dodatkowo niwelują ślizganie. Jest to wygodne w czasie schodzenia z gór czy śliskich skał. Warto pamiętać, że końcówki kijów to elementy wymienne. Akcesoria te można znaleźć w naszym dziale akcesoria do kijów. Ciekawym rozwiązaniem jest również zakup kijków turystycznych uniwersalnych z wymiennymi końcówkami. Pozwoli to w szybki sposób z kija trekkingowego zrobić kij do nordic walking.

Kije trekkingowe 2 i 3 segmentowe

Ilość segmentów w kijach do górskich wspinaczek odpowiada za ich stabilność i wytrzymałość. Im jest ich mniej, tym lepiej, trzeba jednak pamiętać, że kije trekkingowe jednosegmentowe mają większe rozmiary, przez co trudno je włożyć do plecaka. To, dlatego snowboardzistom czy narciarzom polecane są kije trekkingowe 2 częściowe. Składa się je na trzy części i wkłada do plecaka, zjeżdżając w dół. W naszym sklepie dostępne są też profesjonalne kije trekkingowe 4-częściowe.

Sonda w kijach trekkingowych

Sonda w kijach trekkingowych to system pozwalający na redukcję wagi kijów trekkingowych i umożliwiający ich sprawne rozkładanie. Dźwignia znajdująca się w górnej części, połączona jest ze specjalną linką, która ma zespolić ze sobą poszczególne elementy. Wszystko dzieje się ekspresowo, dzięki czemu rozwiązanie to bardzo chętnie wybierają osoby uprawiające trail running. Trwałość takiego sprzętu zależy w dużej mierze od wytrzymałości linki oraz sposobu użytkowania kijów.

Kije trekkingowe dla dzieci i dla dorosłych

Nasz sklepie proponujemy zarówno kije trekkingowe dla dorosłych, jak i dla dzieci. Maluch może zabiegać je na wędrówki w góry. Dla najmłodszych najlepszym wyborem będą kije o podobnych parametrach jak te dla osób dorosłych. Znaczna część modelu z zewnętrzną blokadą ma szeroki możliwości regulacji, co pozwoli na dopasowanie kijów do wzrostu pociechy. Alternatywą jest zakup kijków dedykowanych dzieciom. Takie modele mają np. specjalnie wyprofilowaną rączką pasującą do dziecięcej dłoni.