Rozrywka

Dlaczego ważna jest rozrywka (aktywność) na świeżym powietrzu?

Dzisiaj prawie każda sekunda naszego codziennego życia dotyczy technologii – od pracy z komputerem w biurze po niezliczone godziny oglądania telewizji w domu. Wyjście na spacer lub jogging po parku może dać nam możliwość odłączenia się od codziennego biegu życia, odpoczynku i zresetowania. Zmniejszy lęk i stres związany wyzwaniami czekającymi na nas każdego dnia. Dlaczego jeszcze tak ważna jest aktywność na świeżym powietrzu?

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Aktywność na świeżym powietrzu – moc zalet

Rekreacja na świeżym powietrzu bywa wymagająca fizycznie, ale możesz mieć pewność, że taka aktywność będzie działać lepiej dla różnych mięśni niż maszyny na siłowni. Ruch na świeżym powietrzu działa na różne sposoby np. na mięśnie stabilizujące, poprawiając w ten sposób napięcie i siłę mięśni.

Co ciekawe, a o czym pewnie nie pomyślałeś jeśli chodzi o aktywności na świeżym powietrzu, taka rozrywka przynosi korzyści ekonomiczne. Jeśli regularnie uczestniczysz w zajęciach na świeżym powietrzu, okaże się, że jesteś bardziej produktywny w pracy, co doprowadzi do wzrostu gospodarczego.

Wykonywanie ćwiczeń fizycznych podczas przebywania na zewnątrz zapewnia cieszenie się naturalnym otoczeniem przyrody. Oprócz wdychania świeżego powietrza i odkrywania wielu cudów natury, na zewnątrz jest wiele zajęć, które sprawią, że będziesz chciał wrócić tam po więcej.

Ponadto, rozrywki na świeżym powietrzu podnoszą naszą świadomość ekologiczną. Zapewne nie jesteś zadowolony, gdy przebywając w lesie, parku, nad rzeką zauważasz nagle stertę śmieci albo nielegalne źródło odprowadzania ścieków. Dzięki swojej świadomości możesz przeciwdziałać takim procederom.

Korzyści społeczne z zajęć na świeżym powietrzu

Zarówno dorośli, jak i dzieci mogą doświadczyć społecznych korzyści z zajęć na świeżym powietrzu. Udział w sporcie i rekreacji zapewnia każdemu, od małych dzieci po seniorów, możliwość spotkania i budowania relacji z innymi. Udział w zespole pomoże nam nawiązać trwałe przyjaźnie z ludźmi, którzy dzielą Twoją pasję do rekreacji pod gołym niebem.

Mentalne zalety zajęć na świeżym powietrzu

Aktywność fizyczna pomaga zmniejszyć stres i zapobiega niektórym przypadkom depresji. Ćwiczenia redukują lęk, a konsekwentna aktywność na świeżym powietrzu zapewnia większą ulgę w stanach lękowych i depresji.

Lepsza samoocena często wynika z konsekwentnej rekreacji, częściowo ze względu na zmniejszenie stresu i ogólne samopoczucie, które pojawia się podczas regularnych ćwiczeń aerobowych.

Oddychanie świeżym powietrzem w naturalnym, pogodnym otoczeniu pomaga również wielu osobom zrelaksować się i zmniejszyć stres i niepokój, co jest kolejną zaletą zajęć na świeżym powietrzu.

Rozrywka na świeżym powietrzu a lepszy sen

Badania pokazują, że osoby ćwiczące regularnie odczuwają dłuższy, głębszy i bardziej spokojny sen. Lepszy sen zapewnia więcej energii i czujności następnego dnia, umożliwiając lepszą koncentrację i zdolność myślenia na wyższych poziomach.

Wraz z lepszym odpoczynkiem i odmładzaniem ciała w nocy, regularna aktywność fizyczna, która zmniejsza stres, niepokój i objawy depresji, pomoże ci skoncentrować się w ciągu dnia.

Aktywność na świeżym powietrzu a rozwój dziecka

Granie w gry na świeżym powietrzu może być świetnym sposobem na zwiększenie umiejętności uczenia się u dzieci. Dzieci rozwijają w ten sposób umiejętności życiowe, uczą się rozwiązywania problemów, poznają przyrodę, zdobywają nowe informacje i elementarne prawa przyrody. Co więcej, kiedy dzieci uczą się na zewnątrz, myślą o nauce jako o bardzo ciekawym zajęciu, a nie o nudnym zadaniu, które muszą wykonywać  w ławce szkolnej w klasie.

Dodatkowo zabawa na świeżym powietrzu utrzymuje aktywność dzieci, może zwiększyć ich wytrzymałość fizyczną i kondycję. Rekreacja na świeżym powietrzu wzmacnia mięśnie i kości, buduje odporność i zmniejsza ryzyko wielu chorób, takich jak cukrzyca, problemy z sercem i otyłość. Przebywanie na świeżym powietrzu i słońcu może oczywiście zapewnić dzieciom, jak i dorosłym witaminę D. Długotrwałe korzystanie z elektronicznych gadżetów niestety przyczynia się do pogorszenia wzroku u dzieci. Na szczęście przebywanie na zewnątrz wśród przyrody poprawia wzrok.

Rekreacja na świeżym powietrzu zwiększa kreatywność dzieci i ich wyobraźnię. Przebywanie na świeżym powietrzu w otoczeniu roślin i drzew oraz innych przedmiotów może stymulować wyobraźnię dziecka i wykorzystać jego kreatywność.

Dzieci, które spędzają czas na świeżym powietrzu i grają ze sobą w gry, zwykle skutecznie komunikują się z innymi dziećmi, w przeciwieństwie do dzieci, które pozostają w domu i są odizolowane i wycofane.

Jeśli twoje dziecko spędza więcej czasu w domu i mieszka w swojej własnej skorupce, powinieneś go zachęcić, aby poszedł i pobawił się z innymi dziećmi. Kiedy dzieci poznają nowych przyjaciół, bawią się na zmianę bez nadzoru dorosłych lub po prostu rozmawiają ze sobą, zdobywają i doskonalą swoje umiejętności społeczne i komunikacyjne, nie zdając sobie z tego sprawy. Ta umiejętność może im pomóc w przyszłości.