Cymbergaj

Cymbergaj – czym jest i jaki kupić?

Nazwa cymbergaj jest spolszczoną formą dialektowego wyrażenia z języka jidysz ci mir gaj – oznaczającego do mnie idź. Cymbergaj to gra zręcznościowa, polegająca na odbijaniu krążków/monet na płaskiej powierzchni. W Polsce cymbergaj znany jest od przeszło 100 lat i oczywiście nie od początku był rozgrywany na elektronicznych stołach, jakie teraz mamy w ofercie.

Zakup stołu do cymbergaja może urozmaicić wiele wieczorów i spotkań towarzyskich. Ogromny wybór pozwoli na znalezienie idealnego zestawu odpowiedniego dla naszych wymagań. Czym jest cymbergaj? Jaki cymbergaj kupić?

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Cymbergaj – rozrywka kurortowa

Cymbergaj najczęściej kojarzy się z jedną z rozrywek, z jaką mamy do czynienia w kurortach, lobby hotelowych czy centrach rozrywki. Cymbergaj polega na wbiciu krążka za pomocą malleta do bramki przeciwnika. Zasady są proste: odbijamy krążek tylko i wyłącznie wtedy, gdy znajdzie się na naszej połowie, nie możemy kłaść się na stole do gry w cymbergaja, kategorycznie zabronione jest zasłanianie bramki, do której trafiają krążki, ręką.

Jedna partia jest rozgrywana do osiągnięcia 7 lub 9 punktów przez któregoś z graczy – w zależności od ustawień danego stołu do gry w cymbergaja. Niektóre stoły mają ustawiony czas jednej partii, po którego przekroczeniu, wygrywa osoba z większą ilością punktów.

Może zdarzyć się, że krążek wyleci poza stół, wówczas następuje powtórka ze strony uderzającego. Broniąc bramki, należy bacznie obserwować krążek, do obrony na pewno potrzebny jest refleks. Należy być przygotowanym na zwody przeciwnika i nie tracić panowania nad krążkiem.

O zwycięstwie decyduje zręczność, koncentracja i siła, z jaką jesteśmy w stanie oddać strzał do bramki przeciwnika.

Cymbergaj – do strefy relaksu w biurze?

Gry stołowe to idealne wyposażenie biurowej strefy relaksu. Pozwolą pracownikom na zdrową i energiczną rywalizację, która uprzyjemni dzień pracy oraz doda sił przed kolejną rundą zmagań z projektami. Przy wyborze takiej gry weź pod uwagę:

  • ilość przestrzeni, jaką dysponujesz w strefie rozrywki – w celu dobrania wielkości stołu,
  • liczebność zespołu – aby np. zagrać w proste piłkarzyki czy cymbergaja, potrzebne są minimum 2 osoby, ale duże stoły pozwalają prowadzić rozgrywkę 8 osobom, zaś bilard jest przeznaczony dla 2-3 graczy jednocześnie,
  • budżet, jakim dysponujesz – inwestycja w profesjonalny stół do gry nie będzie mała, jednak dobrej jakości sprzęt posłuży Twoim pracownikom nawet przez wiele lat.

Chociaż strefy relaksu w pracy niestety nie są oferowane przez wszystkich zatrudniających, tym, którzy się na nie zdecydowali, polecamy wybór cymbergaja jako rozrywki oryginalnej. W takich miejscach nie brak wymienionych wyżej stołów do bilarda czy piłkarzyków,  natomiast stół do cymbergaja na pewno zyska fanów wśród ludzi energicznych i lubiących szybką rozgrywkę.

Ponadto stół do cymbergaja:

  • zajmie mniej miejsca niż ten bilardowy,
  • zapewni ciekawą rozrywkę całemu zespołowi.

W ofercie dobrych sklepów znajdziesz też modele przenośne, łatwe do składania i rozkładania.

Stoły do cymbergaja

Stół do cymbergaja jest stabilny i trwały, a ponadto istnieją modele przystosowane do użytkowania na zewnątrz budynków, co może być przydatnym rozwiązaniem zwłaszcza latem, podczas sezonu turystycznego. Wodoodporność w takim przypadku jest kluczowa i pod tym kątem także powstają poszczególne rodzaje stołu do cymbergaja.

Nie mniej ważny jest wygląd – stoły wykonywane są w urozmaiconej stylistyce, która ma za zadanie przyciągnąć wzrok i zachęcić klientów do aktywnego użytkowania sprzętu. Ponadto łatwo utrzymać je w czystości, a ich eksploatacja jest bardzo tania ze względu na niski pobór mocy.

Istnieją oczywiście stoły do cymbergaja w wersji bardziej eleganckiej, o jednolitej kolorystyce, którą można dopasować do własnych preferencji i wystroju wnętrza. Zatem stół do cymbergaja to nie tylko kolorowe, przyciągające wzrok zestawy, ale także ozdobny akcent wnętrza w wersji dla minimalistów.

Jak działa stół do cymbergaja?

Jego powierzchnia pokryta jest otworami. Przez otwory wydmuchiwane jest powietrze, a dzięki temu krążek ślizga się bez kontaktu z podłożem.

Standardowe wymiary stołu do cymbergaja to 150 x 74 cm. Nie zajmują dużo powierzchni (mniej niż np. stół bilardowy), dlatego  bez problemu możemy go zmieścić właściwie wszędzie, gdzie chcemy,  nawet pod swoim własnym dachem.

Stoły do cymbergaja posiadają szereg akcesoriów, które możemy do nich dobrać, między innymi liczydła punktów, znakowane według naszych upodobań „grzybki” do odbijania krążków, wzór samych krążków.

W zależności od tego, gdzie stół będzie użytkowany (na zewnątrz czy wewnątrz), mamy do wyboru szereg zabezpieczeń czy materiałów, z których stół jest wykonany. Podstawowym zabezpieczeniem dla stołów outdoorowych jest ochrona przed promieniowaniem UV i wilgocią. Stoły do cymbergaja przeznaczone do stania na zewnątrz najczęściej wykonane są z tworzyw sztucznych, natomiast stoły do użytku wewnątrz możemy zakupić nawet w wersji drewnianej.

W ofercie producentów znajdziemy stoły uniwersalne, posiadające wymienną nawierzchnię. Dzięki temu mogą służyć do: cymbergaja, ping-ponga czy też rozgrywek bilardowych. Dostępne są również wersje mini, przeznaczone do dzieci.