Kije bilardowe
Jakie kije bilardowe są najlepsze?
Kupiliśmy nasz wymarzony stół bilardowy – do domu, lobby hotelowego lub pubu. Teraz powinniśmy rozważyć kolejną kwestię, czyli zakup odpowiednich kijów bilardowych. Sprawa jest o tyle ważna, że dobrze dobrany kij bilardowy potrafi znacznie poprawić wyniki sportowe. Sporo osób bilard kojarzy z rozrywką, natomiast inni zajmują się nim zawodowo, uczestnicząc w rozgrywkach na poziomie światowym.
Jakie kije bilardowe są najlepsze? Na co zwrócić uwagę przy zakupie kijów bilardowych?
Nie znaleziono produktów, których szukasz.
Bilard – pool, snooker i karambol
Bilard to ogólna nazwa rozgrywek na stole bilardowym przy pomocy bili i kija bilardowego. Natomiast istnieje kilka rodzajów tej gry, najpopularniejsze w Europie to tzw. pool, snooker i karambol.
Pool – odmiana gry w bilard polegająca na wbijaniu kompletu kolorowych bil do łuz. Najczęściej wykorzystywane zestawy bil składają się z 15 elementów rozgrywających, ponumerowanych od 1 do 15.
Snooker – wymaga większych umiejętności od graczy niż standardowy pool. Zasady też są inne, ale oczywiście wciąż polega on na wbijaniu w określonej kolejności bil do łuz. Ilość bili do snookera to 22, w tym 15 czerwonych, 6 kolorowych (czarna, różowa, niebieska, brązowa, zielona oraz żółta).
Karambol – w odróżnieniu od gry w inne rodzaje bilardu odbywa się na stole pozbawionym łuz. Gra polega na dokonaniu jak największej liczby zderzeń (carambolage), przy czym zderzenie jest zaliczane w momencie gdy bila gracza dotknie obu pozostałych bil. Za każde zderzenie zawodnikowi przyznawany jest jeden punkt. Gra kończy się w momencie uzyskania przez zawodnika ustalonej wcześniej ilości punktów.
Kije bilardowe – rodzaje
Skoro nie startuje się w maratonach w sandałach, to dlaczego grać w bilard nieodpowiednimi kijami? Wybór profesjonalnego sprzętu do gry jest kluczowym elementem zaraz po zakupie stołu. Dlaczego istnieją różne rodzaje i rozmiary kijów bilardowych? Ponieważ rozmiar bili w każdej grze bilardowej jest unikalny. W zależności od tego, w jaką grę grasz, rozmiar bili może się znacznie różnić.
Kije bilardowe różnią się od siebie przede wszystkim: długością, wagą, końcówką i materiałem, z którego są wykonane.
Standardowo kije bilardowe mają długość ok. 145-147cm i jest ona odpowiednia dla ponad 80% graczy. Krótsze modele są dedykowane dla dzieci, lub bardzo niskich osób, choć czasem są też wykorzystywane w przypadkach, kiedy nie ma wystarczającej przestrzeni wokół stołu, aby grać pełnowymiarowym kijem.
Co ciekawe, jeśli chodzi o materiał, kije mogą być wykonane z bardzo egzotycznych gatunków drewna, jak choćby: brazylijskie drzewo różane, cocobolo, blackwood, drzewo oliwne, ziricote i bocote. Najczęściej spotykamy kije bilardowe wykonane z twardego drzewa klonowego. Najbardziej unikatowe są kije bilardowe z kości słoniowej.
Jeśli chodzi o inne materiały wykorzystywane do produkcji kijów bilardowych, mamy do wyboru włókno szklane, grafit lub kije hybrydowe, czyli łączące to co najlepsze z produktów drewnianych i „sztucznych”. Kij hybrydowy zazwyczaj ma drewniany rdzeń owinięty włóknem szklanym.
Kije bilardowe: dla amatorów, dla średniozaawansowanych i dla zawodowców
Jak w każdym sporcie, tak i w bilardzie, akcesoria do gry są dobierane do poziomu naszego zaawansowania. Jeśli dopiero rozpoczynasz grę w bilard i nie wiesz, czy jest ona dla Ciebie stworzona, pewnie będziesz chcieć wydać na pierwszy kij bilardowy rozsądną kwotę. Kije dla amatorów mieszczą się w przedziale cenowym od 100 do 450 zł i są wykonane z drewna klonowego. Wyposażone są w dość twarde, klejone, skórzane końcówki (tzw. tipy lub kapki), czyli element kija, który styka się z bilą.
Jeśli pograsz trochę w bilard i stwierdzisz, że chciałbyś spróbować lepszego sprzętu, będziesz musieć zainwestować nawet 800 zł w kij bilardowy wykonany z twardszego, lepszej jakości drzewa klonowego (amerykańskie klony).
Profesjonaliści nie oszczędzają na swoich kijach bilardowych. Często korzystają z pracowni oferujących kije z unikatowymi, ręcznie wykonywanymi zdobieniami. Jak można się domyślać, takie produkty właściwie nie mają ograniczenia cenowego, zwykle kosztują około kilkunastu tysięcy złotych wzwyż. Połączenie drewna klonowego z bardziej egzotycznymi gatunkami drzew wzmacnia kij bilardowy i dodaje mu niezwykłej elegancji.
Kije bilardowe: trzy grupy
Kolejny podział kijów uwzględnia ich użyteczność podczas rozgrywki na stole.
Kije bilardowe dzieli się na trzy grupy.
- Pierwsza to kije standardowe do gry.
- Druga grupa to kije bilardowe do rozbijania, czyli pierwszego uderzenia w grze, kiedy rozbija się bile ustawione na polu trójkąta. Takie kije zazwyczaj mają twardsze elementy szczytówki oraz kapki – zmniejszenie giętkości kija sprzyja podniesieniu precyzji zagrania, a dodatkowe sztywność końcówki zapewnia szybką reakcję bil na uderzenie.
- Trzeci rodzaj to kije do skoków, czyli przeznaczone do takiego zagrania w grze, kiedy biała bila po uderzeniu ma przeskoczyć nad inną, aby uderzyć w bilę docelową. Wybrać można w ten sposób kije do krótkich oraz długich skoków.