Kręgle

Jakie kręgle do domu kupić?

Niektórzy marzą o własnym stole do gry w bilard, inni śnią o piłkarzykach. Natomiast wciąż wzrasta liczba osób, które montują pod swoim dachem… tor do gry w kręgle. Chociaż sama idea wydaje się nieco szalona, wcale nie jest niemożliwa, co udowodnili fani kręgli do domu na całym świecie. Jakie kręgle kupić?

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Kręgle – genialne w swojej prostocie

Zasady gry w kręgle są niezwykle proste i pewnie w tym tkwi ich główna zaleta. Celem gracza jest strącenie wszystkich 10 kręgli (lub 9 kręgli – w zależności od odmiany) poprzez trafienie ich kulą.

Rozgrywka składa się z dziesięciu rund, a każda runda z maksymalnie dwóch rzutów. Wyjątkiem jest ostatnia, dziesiąta runda, w której możliwe są maksymalnie trzy rzuty. Punkty zdobyte przez gracza w poszczególnych rundach odpowiadają liczbie strąconych kręgli.

Kręgle do domu – rozrywka dla znajomych czy do osobistego szkolenia?

Fani gry w kręgle, zwykle muszą udać się do pobliskiej kręgielni, aby móc zagrać partyjkę ze znajomymi. Niestety, w najbardziej oblegane dni, tory w kręgielniach są zajęte i zdarza się, że nie możemy skorzystać z nich bez dużo wcześniejszej rezerwacji. Ponadto czas przy torze również jest ograniczony, szczególnie jeżeli ktoś już czeka na nasze miejsce i nie możemy przedłużyć swojego limitu.

Takie sytuacje skłaniają nas ku pomysłowi wybudowania własnego toru do gry w kręgle. Jeśli bardzo lubisz sportową rywalizację i aktywny wypoczynek ze znajomymi, budowa toru do gry w kręgle może okazać się strzałem w dziesiątkę. Być może wcale nie chcesz zapraszać nikogo do swojego toru, tylko marzysz o zbudowaniu toru do kręgli w celu doskonalenia własnych umiejętności gry lub po prostu lubisz ciszę i spokój podczas uderzeń w kręgle. Wtedy prywatny tor w domu również okaże się doskonałym pomysłem.

Jakie kręgle do domu kupić –  wybór miejsca pod instalację

Pierwszą sprawą, od której powinieneś rozpocząć realizację pomysłu, jest oczywiście wybranie odpowiedniego miejsca na instalację toru. Zwykle wybór pada na piwnicę lub garaż ewentualnie wolnostojące pomieszczenie gospodarcze np. nieużywany albo nie w pełni wykorzystany skład na narzędzia.

Radzimy, aby wybrać miejsce, które pod podłogą nie ma już pomieszczeń użytkowych, ponieważ hałas wywołany przez toczącą się kulę może zakłócać spokój.

Możesz też zaszaleć – jeśli masz miejsce na podwórku i fundusze postaw specjalną, na przykład blaszaną konstrukcję.  Wykonanie budynku pod tor kręgielny ze złej jakości sklejki mija się z celem – po kilku rzutach w ścianki te z pewnością ulegną zniszczeniu.

Jeśli wybierzesz już miejsce pod tor, przemyśl, jakich powinien być rozmiarów. Nie oszukujemy się – budowa pełnowymiarowego toru sportowego w zwykłym, jednorodzinnym domu, okaże się raczej niemożliwa, ponieważ taki tor zajmuje zbyt dużo przestrzeni (oczywiście jeśli masz możliwości – do dzieła).

Kolejną sprawą jest miejsce dla zawodnika i do nabrania rozpędu przed rzutem kuli. Na to też będziesz potrzebować dodatkowego obszaru.

Kręgle do domu – tor, kręgle, kule

Powierzchnia toru do kręgi powinna być idealnie gładka tak, żeby nierówności nie wpływały na zmniejszenie celności rzutu. Domowy tor do kręgli może być wykonany na przykład z drewna czy laminatu. Jeśli lubisz majsterkować, wykonasz go sam. O ile masz dodatkowy budżet, zapytasz o ofertę profesjonalnego producenta.

Tor do kręgli w przydomowej kręgielni nie musi być tak idealny, jak ten na torach sportowych. Przecież kręgle w domu rządzą się własnymi prawami i to Ty powinieneś być zadowolony. Jeżeli Twoim priorytetem jest dobra zabawa ze znajomymi, na pewno tor spełni swoje zadanie.

Kolejną kwestią w instalacji toru do kręgli w domu jest dobór sprzętu, czyli kręgli i kul do rzutów.

Choć przyjęło się używać jednego określenia – kręgle, to tak naprawdę występują dwa rodzaje tej popularnej gry: bowling, w którym zawodnicy rzucają kulą z trzema otworami i celują do dziesięciu kręgli oraz kręgle klasyczne, w których celów do strącenia jest dziewięć, a kula nie ma otworów na palce.

To, który rodzaj kręgli wybierzesz do swojej przydomowej kręgielni, zależy tak naprawdę tylko i wyłącznie od Ciebie.

Wybór kręgli będzie o tyle problematyczny, że producenci oferują całą gamę wszelkich rozmiarów i kolorów kręgli – decyzja zależy od naszych osobistych preferencji. Ważne, aby kręgle nie były za duże w porównaniu do naszego toru, ani zbyt małe – niewielki rozmiar kręgli w stosunku do olbrzymiej kuli bilardowej, zupełnie zniszczy radość z gry.

Pamiętaj, że kręgle powinny być ustawione na polu w kształcie kwadratu (kręgle klasyczne – 9 sztuk), którego przekątna pokrywa się z osią symetrii toru.

Kule wybieramy ze względu na rozmiar i wagę. Kule do kręgli wykonywane są najczęściej z tworzyw sztucznych. Powinniśmy wybrać dla siebie kulę, która nie będzie  nam przeszkadzać w grze. Kula powinna pomagać, dlatego wybór odpowiedniej kuli jest bardzo ważny.

Połóż kulę na otwartej dłoni i utrzymaj  przez 5-10 sekund. Jeżeli po tym czasie czujesz, że ręka lekko opada pod jej ciężarem,  oznacza to, że waga kuli jest odpowiednia. Pamiętaj – kula nie może być zbyt lekka, powinieneś czuć jej ciężar podczas wymachu.

Kręgle do domu – dodatkowe akcesoria

Dodatkowymi akcesoriami, w jakie możemy wyposażyć nasz prywatny tor do kręgli to na przykład: podajnik do kul, rynna na kule, które zboczyły z kursu oraz największe wyzwanie, czyli mechanizm podnoszący i ustawiający przewrócone kręgle.