Rzutki do darta

Jakie rzutki do darta wybrać?

Dart jest bardzo popularną dyscypliną sportową, szczególnie w Wielkiej Brytanii, Skandynawii, czy w Stanach Zjednoczonych. W Polsce kojarzona bardziej jako rozrywka, którą najczęściej spotkamy w pubach, natomiast dart to jak najbardziej pełnoprawna sportowa rywalizacja – z własnymi Mistrzostwami Świata.  Jak w każdym sporcie, tak również w dart, istnieje kilka niuansów, o których warto wiedzieć, przed rozpoczęciem rozgrywek lub przed zakupieniem własnego zestawu do tej gry. Dzisiaj skupimy się na rzutkach do darta. Jakie rzutki wybrać, aby być zadowolonym? Jak zbudowana jest rzutka do darta?

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Dart – doskonała rozrywka dla każdego

Gra w rzutki zyskała na popularności w zadziwiającym tempie. Ten fakt nie powinien dziwić nikogo, kto kiedykolwiek rzucił strzałką w tarczę. Rzutki to po prostu czysty sport z prostym zestawem reguł.

Konfiguracja gry w rzutki jest nieskomplikowana i każdy, bez względu na poziom sprawności, może bez problemu zagrać w darta. Te cechy pomogły rozprzestrzenić grę w Anglii do tego stopnia, że ​​nawet szlachta zaczęła w niej uczestniczyć.

Słynna anegdota mówi, że król Henryk VIII rzucał w tarczę zestawem znakomicie zdobionych strzałek, które podarowała mu jego druga żona, Anne Boleyn.

Skoro król Anglii grał w rzutki, nic więc dziwnego, że reszta szlachty również szybko podjęła wyzwanie. Co ciekawe: szlachta lubiła używać mniejszych strzałek niż zwykli żołnierze.

W całej Anglii stosowano różne systemy punktacji i wówczas nie pojawił się jeszcze żaden standardowy zestaw reguł. Niemniej jednak w 1800 roku gra w darta zaczęła nabierać rozpędu i osiągnęła poziomy popularności, których nigdy wcześniej nie odnotowała.

Wraz ze wzrostem popularności pojawiła się fala innowacji i właśnie w tym czasie zaczęły powstawać pierwsze systemy numeracji, ale dopiero w 1896 r. Stolarz z Lancashire o imieniu Brian Gamlin, wymyślił system punktowania tej gry, który znamy teraz tak dobrze.

Dzięki temu gra zyskała jeszcze większą popularność i ostatecznie uznania została za dyscyplinę sportową. Transmisję Mistrzostw Świata w grę w darta możemy dzisiaj bez problemu obejrzeć w telewizji bądź Internecie, a zmagania są obserwowane przez miliony fanów.

Nowoczesne rzutki – rozwój darta

Pierwszy znaczący podział organizacyjny tego sportu nastąpił w 1992 r., Kiedy Brytyjska Organizacja Darta rozstała się z kilkoma zawodnikami, którzy byli niezadowoleni z przebiegu mistrzostw kraju.

Ten podział doprowadził do powstania World Darts Council i Professional Darts Corporation, znane po dzień dzisiejszy.

Oba te organy organizacyjne wykonały ogromną pracę, próbując zintegrować grę w rzutki ze sportem funkcjonalnym. Corocznie rozgrywane są zawody w darta wysokiego kalibru, w tym Mistrzostwa Świata.

Dart cieszy się teraz niesamowitą popularnością. Te najbardziej prestiżowe turnieje transmitowane są na żywo na cały świat ze sponsorami prowadzącymi kampanie o wartości miliona dolarów.

Brytyjska Organizacja Darta zrzesza 70 krajów członkowskich, a miliony ludzi codziennie grają w rzutki – mówi się nawet o nadaniu temu sportowi statusu olimpijskiego. Bez wątpienia gra w darta przeszła bardzo długą drogę od skromnych średniowiecznych początków.

Rzutki do darta – jak są zbudowane?

Rzutki do darta różnią się od siebie. Głównie dlatego, że są rzucane do różnych tarcz: albo sizalowych (na nich odbywają się zawody) albo do elektronicznych – z systemem automatycznego zliczania punktów, pełną elektroniką, dźwiękiem itd.

Rzutki do darta:

  • softip – rzutki z miękką, plastikową końcówką – przeznaczone do użytku przy tarczach elektronicznych
  • steelltip – rzutki z ostrą, metalową końcówką – przeznaczone są do gry na tarczach sizalowych

Korzystanie z niedostosowanych do materiału tarczy rzutek, ma niestety bardzo przykre konsekwencje, prowadzi bowiem do zniszczenia tarczy.

Profesjonalna rzutka do gry w Darta jest całkowicie rozbieralna i składa się z 4 podstawowych elementów:

  • Tip (grot). Groty stalowe są przeznaczone do tarcz sizalowych, natomiast groty plastikowe do tarcz elektronicznych.
  • Barrel(a) (beczka). Beczka to miejsce, za który trzyma się lotkę w czasie rzutu. Ten element lotki ma decydujące znaczenie, jeśli chodzi o wygodę rzutu. Mają za zadanie zapewnić stabilność chwytu.
  • Shaft (nasadka). Pełni rolę dociążającą, nadaje stabilność w czasie lotu.
  • Piórko. Dzięki piórkom lotka jest stabilizowana w czasie lotu.

Na jakie rzutki do darta się zdecydować? Rzutki mosiężne, niklowe, wolframowe

Najważniejszym elementem lotki jest wyżej opisywana beczka. Ze względu na materiał, z którego wykonana jest beczka, rzutki możemy podzielić na trzy typy:

  • mosiężne (brass) – Są idealne dla początkujących, gdyż nie kosztują dużo. Trzeba się jednak liczyć z tym, że zużyją się szybciej niż niklowe czy wolframowe, bo są wykonane z miększego materiału.
  • niklowe (nickel) – Polecane są początkującym, którzy chcą wziąć się za darta na poważnie i grać regularnie. Są stworzone z twardszego metalu, przez co będą nam służyć dłużej niż mosiężne.
  • wolframowe (tungsten) – najcięższe i zarazem najtrwalsze z lotek. Polecane dla profesjonalistów, dlatego też ich cena może być naprawdę wygórowana.

Dart – technika czyni mistrza – rzutki

Jeśli kiedykolwiek obserwowałeś, jak zawodnicy grają w rzutki, zapewne zauważyłeś, że chwyt strzałki zależy od gracza.

Nie ma jednej dobrej rzutki dla wszystkich. Tak więc zakup drogiego zestawu rzutek na początek Twojej przygody z dartem niekoniecznie przyniesie natychmiastowy sukces. Znalezienie odpowiedniej rzutki zależy od kilku czynników, a wysokość i rozpiętość dłoni to dwa główne z nich.