Stoły bilardowe

Jaki stół bilardowy sprawdza się w domu?

Lubisz grać w bilard, ale nie masz czasu na częste wyjścia do pubów? Chcesz spotykać się z przyjaciółmi i aktywnie spędzać ten czas? Lubisz sportową rywalizację? Zainwestuj w swój własny stół bilardowy! Ale właśnie, jaki stół bilardowy sprawdza się w domu? Na co zwrócić uwagę przy zakupie stołu do gry w bilard? Odpowiemy na najczęściej pojawiające się w tej kwestii pytania.

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Stoły bilardowe – do której gry w bilard?

Stół stołowi nierówny – o czym zapewne przekonasz się, kiedy pierwszy raz rozpoczniesz przygodę z poszukiwaniami idealnego stołu do swojego domu.

Być może nagle zorientujesz się, że bilard to ogólna nazwa rodziny rozgrywek odbywających się na stole przy użyciu bil i kija bilardowego, natomiast istnieje kilka odmian, nazw i zasad tej gry.

Wystarczy zobaczyć ofertę stołów do bilarda odmiany karambol – taki stół bilardowy nie posiada w ogóle łuz, bo zasady nie wymagają wbijania do nich bili.

Możesz wybrać także stół do snookera, który w ostatnich latach zyskał na popularności, ze sprawą oryginalnych zasad oraz precyzji, z jaką należy wymierzać strzały w bile w odpowiedniej kolejności. Mistrzostwa Świata w grze w snookera są transmitowane przez kanały sportowe również w Polsce, co przyczyniło się do zainteresowania większego grona sympatyków bilarda tą odmianą gry.

Oczywiście największą popularnością cieszą się stoły do bilarda o odmianie pool. Jest to najbardziej znana rozgrywka bilardowa o prostych zasadach. Takie stoły najczęściej spotykamy w lobby hotelowym, pubie, klubach czy w miejscach przeznaczonych do rozrywki. Stoły do bilarda rozgościły się także w prywatnych domach. Przy stole bilardowym możemy spotkać się z przyjaciółmi i rodziną – to świetna alternatywa do oglądania telewizji, gier komputerowych czy bezczynnego siedzenia za stołem.

Wybieramy stół bilardowy – pool

Na początek weźmiemy pod lupę stoły bilardowe do gry w bilarda o odmianie pool, ze względu na ich największą popularność.

Zasady gry są bardzo proste, jednak istnieje szereg nieczystych zagrywek, nazywanych faulem.

Każda, konkretna gra w bilard posiada własne, ściśle określone reguły. Istnieje ponadto szereg reguł, które obowiązują w większości gier (o ile szczegółowe przepisy nie stanowią inaczej).

Przede wszystkim do prawidłowego ustawienia bil na stole do bilarda typu pool obowiązkowo musimy użyć trójkąta, ponieważ w takim właśnie ułożeniu mają znajdować się bile na samym starcie rozgrywki.

Prawidłowe uderzenie białej, głównej bili rozgrywającej odbywa się wyłącznie poprzez uderzenie jej czubkiem kija. Każde uderzenie inną częścią kija to faul.

Chybienie – jeśli zawodnik będący przy stole nie umieści prawidłowo bili w łuzie wówczas jego kolej kończy się, a do stołu podchodzi drugi zawodnik.

Prawidłowo wbita bila upoważnia zawodnika do pozostania przy stole i kontynuowania gry.

Tyle słowem wstępu. Jeśli chodzi o stoły bilardowe do pool’a, największym problemem bywają wymiary. Chcąc stać się posiadaczem oryginalnego stołu o prawidłowym rozmiarze, powinniśmy znaleźć miejsce na któryś z następujących stołów:

Rozmiar Wymiar zewnętrzny stołu / Waga Pole gry Waga płyty
6FT 125 x 216cm ~240kg 91 x 182cm 100kg
7FT 135 x 236cm ~280kg 100 x 201cm 122kg
8FT 146 x 259cm ~320kg 112 x 224cm 173kg
9FT 157 x 284cm ~480kg 127 x 254cm 250kg
9FT/3 157 x 284cm ~500kg 127 x 254cm 270kg

Istnieją oczywiście wersje pomniejszone stołów, natomiast zbyt mały rozmiar stołu bilardowego nie jest przeznaczony dla dorosłych i może zniweczyć całą radość  z gry.

Przy wyborze stołu bilardowego do swojego domu zwróć uwagę, że miejsce na postawienie stołu to jedno, a przestrzeń dla stojących lub pochylających się zawodników z kijami bilardowymi to drugie – nie powinni czuć się skrępowani podczas uderzenia w bilę i nie mogą uderzać końcem kija np. w ścianę czy meble stojące za blisko.

Ceny stołów do gry w bilarda w domu wahają się w granicach od 1 300 zł do nawet 11 000 zł wzwyż. Wszystko zależy od rozmiaru stołu, materiału, z jakiego został wykonany i producenta.

Co ciekawe, zakup stołu bilardowego do domu, wcale nie oznacza postawienia go pod dachem – obecnie znajdziemy w ofercie doskonałe stoły outdoorowe, które możemy posadowić na tarasie czy w altanie. To świetne rozwiązanie w cieplejszych miesiącach, kiedy spędzamy większość czasu na zewnątrz np. przy grillu. Propozycja outdoorowego stołu do gry w bilarda renomowanego producenta oscyluje w granicach 6 000 zł.

Stół polecany jest nie tylko do prywatnych ogrodów, ale także do hoteli, restauracji, pensjonatów, stref aktywnego wypoczynku w kurortach. Stół składa się z materiałów odpornych na działanie warunków atmosferycznych i zapewniających długą żywotność – dlatego może stać na zewnątrz przez cały rok.

Domowy stół  bilardowy – snooker

Snooker to odmiana gry w bilard, która stanowi naprawdę ciekawą alternatywę do standardowych pool’i. Co prawda, snooker wymaga nieco więcej wprawy, ale zainteresowanie nim wciąż rośnie, więc jeśli to nie jest sam początek Twojej drogi w świat bilarda, warto zastanowić się nad zakupem stołu do snookera.

Wymiary:

Rozmiar Wymiar zewnętrzny stołu / Waga Pole gry Waga płyty
9FT 157 x 284cm ~480kg 127 x 254cm 250kg
10FT 172 x 314cm ~600kg 142 x 284cm 344kg
10FT 172 x 314cm ~800kg 142 x 284cm 506kg
12FT 206 x 385cm ~1200kg 179 x 358cm 850kg

Ceny stołów do snookera rozpoczynają się od 1500 zł i sięgają około 15 000 zł.

Stół do bilarda w domu – a może wersja 2w1?

Istnieje jeszcze jedna alternatywa do stołów bilardowych w domu, a mianowicie stoły 2w1. Co to oznacza w praktyce? Zwykle wygląda to tak, że jeśli nie używamy akurat stołu bilardowego, pole gry jest zasłaniane i tym sposobem zyskujemy funkcjonalny, zwykły stół lub blat (z drewna czy laminatu). Jedynym zagrożeniem dla tego typu rozwiązania jest stopniowe zagracanie stołu – w konsekwencji nie zawsze mamy jak „odkryć” pole gry.