Sprzęt lawinowy

Uwaga na lawiny w górach

Osoby chodzące po górach powinny być zawsze przygotowane na każdą ewentualność. W wysokich górach pogoda może zmienić się z minuty na minutę. Do załamań pogody może dojść o każdej porze roku, ale szczególnie niebezpieczne jest wspinanie się zimą. Wtedy to narażonym jest się na lawiny. To, dlatego dla własnego bezpieczeństwa należy wyposażyć się w sprzęt lawinowy.

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Co trzeba wiedzieć o lawinach w górach?

Wiedza o lawinach powinna mieć każda osoba wybierająca się w góry. Podstawa zasada w tym zakresie mówi, że praktycznie nie zdarzają się wypadki lawinowe, które nie byłyby spowodowane przez człowieka. Zdarzają się oczywiście wyjątki. Na szkoleniach lawinowych można się również dowiedzieć, że jeśli doszło już do wypadku, to do wykopania człowieka z lawiny zawsze potrzebna jest druga osoba. Oznacza to, że samotne chodzenie zimą po górach niesie za sobą poważne konsekwencje, a bezpieczeństwa nie zapewni nawet dobrej jakości sprzęt lawinowy.

Obowiązkowy punkt: kurs lawinowy

Chcąc oddawać się aktywności w górach i uprawiają alpinizm, koniecznie należy odbyć kurs lawinowy. Jest to jeden z fundamentów bezpieczeństwa w górach. Kursy takie organizowane są przez specjalne placówki prywatne. Wybierając szkolenie, warto zwrócić uwagę na organizatora, a także wykładowcę. Najlepiej wybierać szkolenia prowadzone z osobami, które zawodowo mają styczność z lawinami np. ratownicy górscy.

Sprzęt lawinowy – czym jest?

Samo szkolenie nie zabezpiecza jednak przed lawiną. Przed wyjściem w góry warto zakupić odpowiedni sprzęt lawinowy. Jego zadaniem jest zwiększanie bezpieczeństwa alpinisty. Do podstawowych urządzeń lawinowych zalicza się detonator, sondę i łopatę. Każdy z tych przyrządów ma inne zastosowanie.

Detektory lawinowe mają dwa zadania. Uruchamiany jest na początku wycieczki i ma nadawać sygnał, aż do zakończenia wyprawy. Po przełączeniu w tryb szukania (często jest to rozłożenie obudowy czy wyciągnięcie z etui) jego zadaniem będzie wykrywanie sygnałów innych detektorów. Dzięki temu można wytypować miejsce, gdzie jest zasypana osoba oraz dowiedzieć się jak głęboko się ona znajduje.

Kolejnym elementem sprzętu lawinowego jest sonda. Dzięki sondzie można dokładnie zlokalizować człowieka pod zwałami śniegu. Łopata wchodząca w zestaw lawinowy alpinisty służy natomiast do odkopania zasypanego.

Lawinowe ABC – jak wybrać?

Na rynku dostępny jest sprzęt lawinowy różnych marek i różnej jakości. Poszczególne modele detonatorów lawinowych, sond czy łopat mają również parametry. Na, jakie warto zwrócić uwagę?

  • Detonatory lawinowe – aktualnie wszystkie urządzenia to te cyfrowe, które wyposażone są w system trzech anten; taka konstrukcja sprawia, że sprzęt lawinowy jest łatwiejszy w obsłudze i ma lepszy zasięg; przy wyborze detonatorów lawinowych dobrze jest też zwrócić uwagę na to czy urządzenie posiada funkcję markowania; rekomenduje się zakup detonatorów nowych, które objęte są gwarancją; sprawdzeni producenci tego elementu sprzętu lawinowego to Pieps, Ortovox i Mammut;
  • Sonda – w najnowszych modelach linka wykonywana jest z metalu lub innego materiału, który nie jest rozciągły; dzięki temu rozłożenie sondy lawinowej trwa chwilę; w naszym sklepie dostępne są sony wykonane z aluminium oraz karbonu; większość modelu dedykowanych turystyce zimowej ma 240 cm długości; ten parametr wynika z tego, że wg statystyk większość osób, które udało się wydostać spod lawiny żywe, były zakopane na głębokości nie większej, niż 2 m pod powierzchnią;
  • Łopata lawinowa– te element sprzętu lawinowego powinien być wykonany z wytrzymałego materiału; najpopularniejsze są łopaty aluminiowe; należy unikać tych z tworzyw sztucznych, które w niskich temperaturach mogą się kruszyć i łamać; stylisko łopaty lawinowej powinno być teleskopowe, czyli rozkładane; obecnie najpopularniejsze są łopaty z rączkami w kształcie litery T lub D.

Plecaki lawinowe – czym są?

W ostatnim czasie coraz większą popularność zyskują plecaki lawinowe. Wyposażone są one w specjalne poduszki lub poduszkę, która wypełniona jest gazem ze znajdującej się w plecaku butli. Uruchomienie poduszki następują po pociągnięciu rączki umieszczonej na ramieniu plecaka lawinowego. Poduszka działa jak koło ratunkowe – unosi na powierzchni lawiny i nie pozwala wciągnąć człowieka pod śnieg. Dzięki temu łatwiej walczyć o utrzymanie się na powierzchni.

Jaki sprzęt lawinowy wybrać?

Kupując sprzęt lawinowy, nie warto oszczędzać. Urządzenia powinny być najwyższej jakości, ponieważ przekładają się one na bezpieczeństwo. W góry powinno się zabierać specjalistyczne sprzęty, które proponują firmy specjalizujące się w tworzeniu ekwipunku do alpinisty. W naszym sklepie można zakupić sprzęt lawinowy cenionych producentów. Oferujemy produkty posiadające atesty i certyfikaty, testowane i sprawdzone w ekstremalnych warunkach.

Ile kosztuje sprzęt lawinowy?

Koszt zakupu sprzętu lawinowego nie jest niski. W zależności od producenta cena zestawu może wahać się pomiędzy 1500 a 2500 złotych. Przy zakupie lawinowego ABC warto skorzystać z promocji i akcji rabatowych, które często są organizowane przez nas sklep. Pozwolą one zrobić zakupy taniej.