Domino

Domino to gra wywodząca się z Chin. Jest ona znana już od wieków. Najprawdopodobniej w domino grano już w XII wieku, choć niektóre źródła podają, że historia domina sięga nawet XII w.p.n.e. Niemniej jednak Europejczycy domino poznali późno, dopiero w XVII w. Przybyło ono do Włoch skąd rozprzestrzeniało się na cały kontynent. Dziś w domino grywa się na całym świecie, a szczególnymi fanami tej gry są mieszkańcy Ameryki Łacińskiej. Do popularności gry przyczynił się jej prosty, lekki i relaksujący charakter. Po tę formę rozrywki sięgać pomogą zarówno dzieci, jak i dorośli.

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Gra w domino, czyli…?

Domino to gra, w której używa się płytek nazywanych kamieniami. Każda z tych płytek jest podzielona na dwa kwadratowe pola, na których zaznaczone są oczka – takie same jak na kostce do gry. Tradycyjne domino ma 28 kostek, a na nich znaczone są kombinacje oczek od 0 do 6. W skład zestawu wchodzi więc po 7 pól: pustych, z jednym oczkiem, z dwoma, trzema, czterema, pięcioma i sześcioma — razem 168 oczek. Wyrabiane są też komplety o innej liczbie oczek, najczęściej 9, 12, 15 lub 18. Kamienie, na których obu polach liczba oczek jest taka sama, to „dublety”.

Zasady gry w domino

Zasady gry w domino są niezwykle proste i nie sprawiają graczom wiele problemu. Jednocześnie w domino grać może od 2 do 4 osób, jeśli graczy jest więcej, to konieczne jest włączenie do rozgrywki dodatkowych kompletów domino. Gra rozpoczyna się od odwrócenia wszytych kamieni oczkami do dołu i wymieszania ich. Następnie każdy gracz losuje po jednym kamieniu. Ta osoba, która wylosuje kamień z największą liczbą oczek, zaczyna grę. Wylosowane kamienie zwraca się do puli, jeszcze raz dokonuje przemieszania, a następnie każdy gracz losuje określoną liczbę kamieni uzależnioną do tego, ile osób uczestniczy w rozgrywce. Zasady są następujące: przy 2 graczy – dla każdego po 8 kamieni, przy 3 – po 7, po 4 – po 5. Reszta kamieni pozostaje w puli i stanowi talony. Osoba rozpoczynająca grę wykłada dowolny kamień, a pozostali gracze dokłada kolejne kamienie. Aby kamień mógł być przyłożony, musi mieć dokładnie tyle oczek, ile kamień już położony. Według standardowych zasad kamienie należy ugadać taki, aby nowe płytki znajdowały się na końcu wężyka. Jeśli dany gracz nie posiada pasującego kamienia, musi wylosować nowy kamień z puli, jeśli mu się nie poszczęści i dalej nie ma pasującego kamienia, obija kolejkę i próbuje do skutku. Grę wygrywa osoba, która jako pierwsza pozbędzie się wszystkich kamieni.

Matador, muggins, bergen – alternatywę zasady gry w domino

Stosowanie tradycyjnych zasad gry w domino to tylko jedna z możliwości toczenia rozgrywki. Na przestrzeni wieków popularne stały się też alternatywę zasady, które zyskały nawet swoje nazwy. W każdą z odmian domina można grać za pomocą standardowych kamiennych kostek, które dostępne są w naszym sklepie. Popularne odmiany domino to:

  • Matador – kostki układa się tak, aby suma oczek na tych przystawionych do siebie wynosiła 7; matadora ustawia się w poprzek;
  • Muggins – kamienia układa się tak samo, jak w tradycyjnym dominie; celem gry jest zdobycie maksymalnej liczby punktów i zakończenie gry; w rozgrywce punktowane są układy, przy których suma oczek na wszystkich końcach łańcucha podzielona jest przez 5;
  • Bergen – kostki układa się tak jak przy standardowej rozgrywce, ale punkty otrzymuje się za układy, w których liczba oczek na końcach szeregu jest taka sama;
  • Domino francuskie – jest to gra dwuosobowa; kamieni nie układa się bokami do siebie, tylko nakłada na siebie kwadratami taka są liczne oczek; w trakcie gry powstaje ciąg ułożonych na siebie dwóch rządów, który kończy się z dwóch stron wystającymi kwadratami; do wystających kwadratów dokłada się kolejny kamień.

Inne odmiany domina to ta węgierska, włoska i parzysta. Taka mnogość zasad sprawia, że gra w domino nigdy się nie znudzi. Warto pamiętać, że zasady gry w domino można opracowywać samemu, tak aby grać mogła cała rodzina. Z płytek można układać ciekawe konstrukcje. Popularną zabawą jest też układanie pionowych płytek i patrzenie jak przewracają się na siebie.

Rodzaje gry w domino

Popularność domino sprawiła, że na rynku pojawiło się wiele odmian gry. Zasady rozgrywki mogą być ograniczone tylko wyobraźnią graczy. Bez względu na to, na jaki wariant gry się zdecydujemy, to możemy być pewni, że będzie ona ćwiczyć pamięć i spostrzegawczość. Warto również wspomnieć, że producenci gier proponują różne warianty domina. Oprócz tradycyjnych kamieni znaleźć można domino z obrazkami dla najmłodszych (wtedy układa się klocki z ilustracjami oczkami zgodnie z wybranymi zasadami). W naszym sklepie znaleźć można klasyczne domino, domino dla dzieci czy domino takich marek jak Goki, Small, Alexander, Huba, Bigligs. W dostępne w naszym sklepie gry domino grać mogą już dzieci do lat 3, które na pewno ucisza się z gier inspirowanych ulubionymi bajkami. Ceny domina zaczynają się już od kilku złotych, nie jest więc to droga rozrywka. W grę można grać w domu czy w czasie wakacji. Kompaktowe pudełka bardzo łatwo zabrać ze sobą w podróż.