16.10 do Bergamo – Literatura – Książki dla młodzieży

ObserwujDodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 0
9.5
Nasza ocenaCzytaj opinie

17,99 

Coś na czasie – wzruszające i skłaniające do refleksji

Tym razem coś poważniejszego i dającego do myślenia. Wydawnictwo Literatura przygotowało powieść dla starszych dzieci i młodzieży. „16.10 do Bergamo” to poruszająca historia Lidki, której mama z przyczyn ekonomicznych zmuszona jest opuszczać dom i wyjeżdżać do pracy we Włoszech. Każdego razu z ich rodzinnej Cebulówki równo o godzinie 16:10 wyrusza autobus do tytułowego Bergamo. Lidka bardzo przeżywa rozstanie z mamą i trudno jej bez niej. Jak gdyby nieszczęść było mało, jej jedyny opiekun, dziadek doznaje uszczerbku na zdrowiu. Wymaga hospitalizacji. Dziewczyna zostaje sama i postanawia wyruszyć do Włoszech na własną rękę, by odszukać ukochaną mamę. 

W każdej z rodzin jest taka sytuacja

Powieść napisana jest interesującym językiem, który, choć opowiada fikcyjną historią, swoją autentycznością uderza. Porusza temat wyjazdów zagranicznych Polaków za chlebem oraz problem tak zwanych „eurosierot”. Dzieci takich rodziców, którzy musieli ich opuścić w poszukiwaniu pracy za granicą. Determinacja głównej bohaterki i zapierające dech w piersiach przygody czynią z tej książki klasyczną powieść drogi. Oraz zwracają uwagę na problemy, które znamy z naszych realiów. Naprawdę warto. 152 strony w twardej oprawie.

9.5Nasza ocena
Recenzja Rodziców
Coś na czasie – wzruszające i skłaniające do refleksji Tym razem coś poważniejszego i dającego do myślenia. Wydawnictwo Literatura przygotowało powieść dla starszych dzieci i młodzieży. „16.10 do Bergamo” to poruszająca historia Lidki, której mama z przyczyn ekonomicznych zmuszona jest opuszczać dom i wyjeżdżać do pracy we Włoszech. Każdego razu z ich rodzinnej Cebulówki równo […]
Recenzja Rodziców
9.5