prezent świąteczny dla chłopaka

Pan Samochodzik i zagadki Fromborka BR SIEDMIORÓG – Siedmioróg – Książki dla młodzieży

ObserwujDodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 0

21,99 

Książka mająca w sobie wiele uroku. Trochę PRL (ale w pozytywnym znaczeniu) i jego perspektywy spojrzenia na świat ukrytych skarbów i tajemnic wojennych, milicji i intryg. Oprócz tego wiele historycznych informacji, nieomal przewodnik turystyczny.

W tym tomie Pan Samochodzik poszukuje skarbów zrabowanych i schowanych w rodzinnym mieście Fromborku przez hitlerowskiego pułkownika Koeniga. W ich odnalezieniu „pomagać” mu będzie magister Pietruszka z Departamentu Muzeów i Ochrony Zabytków przy aprobacie dyr Marczaka, jako swoista konkurencja wewnętrzna jak i nie zabraknie starego znajomego czarnego charakteru w postaci Waldemara Batury.

Tymczasem Tomasz N. ma za zadanie przygotować przewodnik po Fromborku, co ma usprawiedliwić jego obecność przed zazdrosnym kolegą z pracy. I jest ta książka prawdziwą kopalnią podstawowej wiedzy o tym mieście, jak i Koperniku, pierwszych polskich monetach, ale także o Warmii i Mazurach jako takich. Całość spisana zgodnie z poprzednimi tomami, na zasadzie usprawiedliwienia posiadania tych ziem przez Polskę po II wojnie światowej, ale Nienacki ma dryg do takich tematów, no a Historia, w sensie historyczna prawda, i tak obroni się sama. Choć gdy mówiąc o Prusach Wschodnich pisze o siedlisku szowinizmu to widzę cenzora, który dopisuje te słowa, Nienacki nigdy nie ukrywał lewicowych poglądów, a takie jednoznaczne wstawienie całej grupy społecznej do jednego worka zdecydowanie do niego nie pasuje.

Jak każdy „Pan Samochodzik” bawi i uczy. Stosunkowo mało w tym tomie historii, a dużo akcji. Pan Magister Pietruszka jest chyba najgłupszą postacią, jaka wystąpiła we wszystkich częściach napisanych przez pana Zbigniewa Nienackiego, ale też jest przy tym wszystkim urzekający. Jak zawsze super!