prezent świąteczny dla chłopaka

Pollyanna – Siedmioróg – Książki dla młodzieży

ObserwujDodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 0

12,99 

Piękna i wzruszająca opowieść nawet dziś, nie tylko dla dzieci. Prosto napisana, lektura właściwie na raz, ale za to jaki!

Nowe motto:
„- Ah, jak bym ja tak chciała! (…) Śpiąc, tyle się traci czasu!
– Traci się czas śpiąc? (…)
– A tak! Wtedy, kiedy można by „żyć”! Rozumie pani? Jaka szkoda, że my nie możemy „żyć” w nocy!”

Pozytywnie nastawiająca książka, opowiadająca o przygodach Pollyanny, dziewczynki z Zachodu, której umarło oboje rodziców i przyjmuje ją do siebie jej ciocia o imieniu Polly. Problem w tym, że ciotka Polly jest wyzbyta uczuć i przyjmuje dziewczynkę do siebie wyłącznie z obowiązku.

Kiedy dziewczynka przyjeżdża do nowego domu, cieszy się ogromnie z powodu dywanów i obrazów, jakie tam zapewne są. I rzeczywiście, po wejściu do domu podziwia te wszystkie rzeczy, ale ciotka prowadzi ją do jej pokoju na poddaszu, gdzie są gołe ściały i pusta podłoga. Dziewczynka jest rozczarowana. Ale po chwili uśmiecha się i promieniejąc mówi „tak się cieszę, że tu nie ma dywanów i obrazów, bo wtedy bym nie zauważyła najpiękniejszego obrazu, jaki mam za oknem”.

Służąca, która zaprowadziła do pokoiku dziewczynkę jest osłupiała. Dziewczynka tłumaczy jej wreszcie, że gra w grę, którą nauczył ją jej ojciec: w grę w cieszenie się–w znajdowanie powodu do cieszenia się nawet w niemiłych sprawach. W niedługim czasie oprócz służącej coraz więcej osób poznaje grę Pollyanny i coraz więcej osób ją stosuje. Nawet serce ciotki Polly mięknie wreszcie, w dość dramatycznych okolicznościach.