Projekt Breslau – Bis – Książki dla młodzieży

ObserwujDodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 0

23,99 

Dla mieszkańców Wrocławia jak znalazł

Czeski Vratislav – niemiecki Breslau – polski Wrocław. Miasto z bogatą historią, ale i przez to niełatwą.

Mimo prostej konstrukcji, niewyszukanych zdań i generalnie przewidywalnej historii, książka zadziwiająco szybko Cię wciągnie.

Razem z gimnazjalistami odkrywamy historię Breslau, kiedy jeszcze było miastem niemieckim, uczestniczymy w poszukiwaniach autora pamiętnika z czasów II wojny światowej, a nawet przeżywamy razem z narratorką pierwszą miłość, opisaną tak delikatnie i szczerze, jakby autorka mieszkała w sercu Natalii.

Zróżnicowanie kulturowe, architektoniczne jest jednym z dziejowych aspektów, ale przecież to nie było nigdy miasto multi-kulti, gdzie każdy znajduje swoje miejsce. Tutaj chodziło o zmiany zasadnicze w prawie własności i poczuciu narodowości. A co z poprzednimi mieszkańcami miasta? Wyrzucić, wysiedlić? Niestety, tak właśnie się to zmieniało i czytając książkę Magdaleny Zarębskiej, mamy okazję poczuć to samo, co czuli przesiedlani mieszkańcy, delikatnie mówiąc wypraszani ze swojego miejsca zamieszkania. Właściwie, nietrudno sobie to wyobrazić, ale czy w ogóle ktoś dzisiaj o tym myśli?

Pytając przeciętnego Polaka o Wrocław, dowiemy się, że to nasze piękne, stare miasto nad Odrą. Właśnie – nasze! Tymczasem, jak sama autorka nam podpowiada, Wrocław dopiero po zakończeniu drugiej wojny światowej znalazł się w granicach Polski. Decydujące znaczenie miała konferencja w Poczdamie w 1945 roku.