Zagubieni w dżungli zagłady – Juka – Książki dla młodzieży

ObserwujDodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 0

15,99 

Grywalizacja, gryfikacja lub gramifikacja to pojęcia przyszłości. Wszystkie one oznaczają wykorzystywanie technik zastosowanych w grach komputerowych, w sytuacjach niebędących grami, by wzmóc zaangażowanie ludzi. Zagubieni w dżungli zagłady Tracey’a Turner’a jest tego przykładem.

Zaczyna się pretensjonalnie – na okładce o wątpliwej estetyce krzyczy hasło: „Przeżyj albo zgiń. Ty decydujesz!”.Znacie powiedzenie: „Nie ocenia się książki po okładce”? – niekiedy bywa krzykiem rozpaczy polonistów próbujących nakłonić klasę do przeczytania kolejnej nieciekawej „kobyły”. Otóż w odniesieniu do tej propozycji slogan nabiera aktualności. Jeśli ktokolwiek bowiem da szansę tej książce, nie zawiedzie się. Niepozorna publikacja kryje w sobie opowieść zbudowaną na zasadach gry i już po kilku stronach wprowadzenia wciąga czytelnika w interakcję.

Miejscem akcji jest Amazonia, puszcza. Celem – dotarcie do siedzib ludzkich. Zagrożenia czyhają wszędzie pod postacią krwiożerczych piranii, jadowitych węży, drapieżnych jaguarów oraz anakond, zdolnych do połykania człowieka w całości. Śmiercionośne mogą być również niewystępujące w naszej szerokości geograficznej mrówki pociskowe, których ukąszenie przynosi ból podobny do postrzału. Nie wspominając o niebezpieczeństwach przyrodniczych, takich jak udar cieplny czy brak wody pitnej itp.

Czytelnik funkcjonuje tu na zasadach omnipotencji – może wszystko. To on decyduje co zrobi w danej sytuacji, wybiera z kilku możliwych rozwiązań najbardziej optymalne dla siebie. Zyskuje sprawczość i postanawia, na którą stronę podąży. W tym szaleństwie jest metoda – czytelnik bazując na pozyskanych informacjach musi wywnioskować, które zachowania są wysoce ryzykowne i mogą się zakończyć tragicznym finałem (których zresztą jest bez liku). Jeśli jednak lektura kończy się przedwcześnie, zanim czytelnik dobrnie do pierwszej ostoi człowieka, może powrócić na stronę pierwszą i zacząć zabawę od początku.