Wódka z ziemniaka czy zbożowa? Która jest lepsza?

Popularne wódki są destylowane ze zboża, ale ciekawą alternatywą dla nich jest wódka ziemniaczana, która wyróżnia się łagodniejszym smakiem. Zwolenników jednego i drugiego trunku jest tyle samo. Sprawdź, czym się różnią alkohole i jaki rodzaj wybrać na wesele lub inną ważną uroczystość.

Trunek jest obowiązkowym dodatkiem stołu, jeśli impreza ma być udana. Nie chodzi o to, by lało się morze alkoholu, ale o wytrawną degustację. To, czy na blacie znajdzie się wódka z ziemniaka, czy zbożowy trunek, zależy od preferencji smakowych. Uważa się, że alkohol z warzywa jest delikatniejszy w smaku i nie pali. Możesz go zakupić w oryginalnej formie w wybranym browarze, np. https://browar-tenczynek.pl/produkt/wodka-kraftowa-palikot-ziemniak/ i cieszyć się jego wyjątkową nutą.

Wódka zbożowa

Wódka zbożowa jest najpopularniejszą wódką na polskim rynku. Wyróżnia ją specyficzny posmak żyta, choć nie brak także pszenicznych i jęczmiennych nut. Spotyka się także odmiany z gryki i owsa. Zbożowy alkohol nie jest jednorodny w smaku, ponieważ zależy od procesu produkcji i użytych składników – może mieć łagodny lub ostry charakter. Wódka z pszenicy będzie subtelniejsza niż żytnia, którą wyróżnia korzenny posmak. Powstaje w ten sposób, że wodę, cukier i drożdże miesza się ze sobą i poddaje fermentacji. Przed destylacją roztwór posiada około ośmiu procent alkoholu, a po niej jego poziom podnosi się do dziewięćdziesięciu procent. Produkt poddaje się oczyszczaniu i w czasie tego etapu wzbogaca smakiem zbożowego spirytusu. W ostatnim etapie wódka jest rozcieńczana wodą, tak by osiągnąć poziom alkoholu około czterdziestu procent.

Wódka z ziemniaka

Ziemniaczana wódka jest słodsza, ziemista i bardziej kremowa w nucie niż zbożowe wyroby. Ceni się ją za subtelny smak i zrównoważenie w ostrości. Polecana jest głównie osobom, które nie spożywają często czystej wódki, ponieważ jest łagodniejsza w degustacji. Powstaje w ten sposób, że oczyszczone ziemniaki paruje się w wysokiej temperaturze oraz pod dużym ciśnieniem. W takim procesie łatwiej z warzyw wydobywa się skrobię, niezbędną do wytworzenia trunku. Następnie powstaje zacier, w którym drożdże dokonują fermentacji alkoholowej. Dzięki niej otrzymuje się spirytus, który trzeba poddać procesowi destylacji, a potem rektyfikacji. Na koniec powstały alkohol miesza się z wodą w określonych proporcjach, filtruje i rozrzedza tak, by osiągnąć w trunku czterdzieści procent czystego alkoholu.

Ciekawą grupę alkoholi stanowią wódki kraftowe, które oprócz spirytusu i wody zawierają także inne składniki, np. wyciągi roślinne oraz olejki eteryczne, które dodają im niepowtarzalnego smaku i aromatu. Spróbuj wszystkich wersji wymienionych alkoholi, by samodzielnie poddać ocenie smak i wybrać taki trunek, który zadowoli kubki smakowe większości Twoich gości.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź