Dysk SSD – czy warto w niego zainwestować?

To, jaki dysk wybierzemy dla komputera lub laptopa, będzie miało duży wpływ na jego ostateczną wydajność (nie bez znaczenia jest poza typem dysku jednak także pojemność, natomiast ona. Jednocześnie poszczególne typy dysków, z których najpopularniejszymi są HDD (Hard Disk Drive) i SSD (Solid State Drive) różnią się dość znacząco także ceną.

Stąd często można spotkać się z pytaniem, w który dysk bardziej warto zainwestować, zwłaszcza, jeśli budżet jest mocno ograniczony. Dyski SSD są polecane z uwagi na ich dużą wydajność, ale jak jest w rzeczywistości? Czy rzeczywiście opłaca się je zakupić? Wszystkiego dowiecie się poniżej. Zapraszamy!

Dysk SSD się opłaca – nawet przy małej pojemności

Nawet średniej jakości dysk SSD jest znacznie, znacznie szybszy niż najlepszy dysk HDD. Nie da się ukryć, że dyski SSD są wciąż znacznie droższe niż HDD, natomiast ich ceny spadły już na tyle, że dysk o pojemności 128GB lub 256GB powinien być w zasięgu każdej osoby składającej komputer lub wybierającej laptop.

Taka pojemność więcej niż wystarczy, aby zainstalować na tym dysku system operacyjny i najważniejsze programy, co zapewni szybkie uruchamianie się urządzenia i jego sprawne działanie.

Co więcej, w przeciwieństwie do dysków HDD, w SSD-kach nie mamy do czynienia z szybko obracającym się talerzem, który może zostać łatwo uszkodzony. Dzięki temu są one mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne. Więcej na temat budowy dysków Solid State Drive można przeczytać na Tech Polska – nie jest to wiedza niezbędna, ale dzięki niej łatwiej zrozumieć, dlaczego te dyski stały się tak popularne.

Zawsze można zastosować dwa dyski – jeden SSD i jeden HDD

Taki mały dysk może być wadą jedynie, jeśli ktoś na przykład chce przechowywać na urządzeniu sporo gier (a te najnowsze ważą obecnie często po ponad 100GB, jeśli mówimy o grach AAA), filmów czy zdjęć. W przypadku, kiedy budżet nie pozwala na bardzo pojemny dysk SSD, nic nie stoi na przeszkodzie, aby kupić jeden niewielki dysk SSD na system i oprogramowanie i drugi, bardzo pojemny (np. 1 lub 2 TB) na inne dane.

Większość urządzeń ma co najmniej 2 sloty na dyski, nawet laptopy, więc nie powinno to być problemem. Informacji na temat dokładnej specyfikacji warto szukać na przykład w recenzjach na Tech Polska. Takie rozwiązanie pozwala połączyć wysoką wydajność z oszczędnością, więc zdecydowanie warto się nim zainteresować.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź