Wspinaczkowe męskie

Jakie buty wspinaczkowe męskie wybrać?

Zaczynasz nową przygodę ze wspinaczką i poszukujesz odpowiednich butów wspinaczkowych męskich? Nie wiesz jeszcze, czego dokładnie powinieneś poszukać i jak wybrać doskonale dopasowaną parę? Nawet jeśli Twoją pasją jest zdobywanie kolejnych szczytów, to musisz zrozumieć, że obuwie górskie wcale nie sprawdza się tak dobrze, jak specjalistyczne wspinaczkowe męskie. Dlatego warto przeczytać nasze porady i zainwestować we właściwą parę butów! Jak wybrać najlepsze buty wspinaczkowe męskie?

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Czy buty wspinaczkowe męskie to konieczność?

Szukasz nowej formy aktywności fizycznej, którą mógłbyś wprowadzić w swoje życie? A może bardziej zależy Ci na zdobyciu nowego hobby oraz poznaniu kolejnych wspaniałych przyjaciół? W każdym z tych przypadków wspaniale sprawdzi się wspinaczka, zarówno na ściance, jak i w terenie. Dodatkowo pomaga ona w pracy nad rzeźbieniem sylwetki oraz w zdobywaniu wielu nowych umiejętności. Jednak nie jest to najbezpieczniejszy sport, szczególnie gdy wychodzimy poza bezpieczną salę. I właśnie w tym momencie buty wspinaczkowe męskie stają się koniecznością. Na ściance nie są aż tak ważnym elementem, jak w terenie, gdzie ryzyko urazów jest dużo większe. Dobrze dobrane buty wspinaczkowe męskie zapewnią bezpieczeństwo i komfort, dzięki odpowiedniej konstrukcji. A profesjonaliści, którzy wspinają się od lat, na pewno zgodziliby się ze zdaniem, iż buty wspinaczkowe męskie, to niezbędna część ich wyposażenia w czasie wszelakich wypraw. Jednak zakup to nie wszystko. Należy pamiętać o właściwym czyszczeniu i konserwowaniu butów wspinaczkowych męskich. Jak zrobić to dobrze? Przede wszystkim należy przeczytać instrukcję od producenta, która powinna się znaleźć na opakowaniu lub na stronie internetowej. Sposoby czyszczenia i konserwacji są zależne przede wszystkim od materiału, z którego zostały wykonane buty wspinaczkowe męskie. Warto pamiętać, że zadbane obuwie posłuży nam o wiele dłużej. 

Obuwie wspinaczkowe męskie – co jest ważne?

Gdy jesteśmy już zdecydowani na kupno specjalnego obuwia wspinaczkowego męskiego, zaczynamy się zastanawiać, co konkretnie powinno ono posiadać. Warto poznać cechy idealnego obuwia wspinaczkowego męskiego, szczególnie przed zakupem pierwszej pary butów. Szeroka oferta sklepów sportowych czasem powoduje, że możemy się tylko złapać za głowę, jeśli nie wiemy, czego dokładnie potrzebujemy. Aby temu zapobiec, przygotowaliśmy dla Was listę kwestii, które są szczególnie istotne: 

  • Wygodne – nawet jeśli miałbyś przymierzyć kilkanaście par butów wspinaczkowych męskich i równocześnie poświęcić kilka godzin na poszukiwanie idealnego modelu, to musisz wiedzieć, że to się opłaca! Wygodne buty to podstawa, nie mogą uwierać, czy spadać. Będzie to szczególnie przeszkadzać w trakcie trudniejszych tras. Może nawet spowodować, że zrezygnujesz ze wspinaczki. 
  • Doskonale dobrany rozmiar – rozmiar to podstawa w trakcie wybierania każdego rodzaju obuwia. Być może wielu początkujących zaskoczy fakt, iż w obuwiu wspinaczkowym chodzi się bez skarpetek. Dlatego tylko w ten sposób uda się nam odpowiednio je przymierzyć. Zachęcamy jednak do ubrania cienkiej skarpetki, stopki w sklepie, aby zachować odpowiednią higienę. Dobry rozmiar dla osób wspinających się rekreacyjnie lub na ściankach to wolne kilka milimetrów od palców do początku buta. Osoby zaawansowane najczęściej kupują obuwie troszkę mniejsze od rozmiaru stopy, jednak początkujący nie powinni się tym sugerować.
  • Dobra cena – tutaj ciężko cokolwiek narzucać, ale jak zwykle modele ze znanych firm będą zdecydowanie droższe i najczęściej dużo lepsze jakościowo. Ciężko znaleźć buty wspinaczkowe męskie kosztujące mniej niż sto złotych, chyba że potrzebujesz obuwia jedynie na ścianki. Ceny porządnych butów wspinaczkowych męskich zaczynają się od około 300 złotych.
  • Polecany producent – polecamy poczytać opinie innych konsumentów, które są dostępne na większości stron internetowych. Dzięki temu dowiemy się jakie wady znaleźli inni klienci i będziemy mogli ponownie rozważyć zakup konkretnych butów wspinaczkowych męskich.
  • Dodatkowe raki – sprawa ważna, jeśli masz zamiar wspinać się zimą, lub Twoim celem są oblodzone skały. Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę, to prawdopodobnie będziesz unikał takich tras, a wtedy raki wcale nie będą Ci potrzebne.

Szczególnie ważne cechy

Omówione wyżej kwestie to jeszcze nie wszystko. Warto pamiętać, że odpowiedni model obuwia, wybiera się, wiedząc, po jakim terenie będziemy się poruszać. W tym przypadku do wyboru mamy buty wspinaczkowe męskie na ściankę, drzewa, oblodzone trasy oraz oczywiście wspinaczkę po skałach. Jak je rozróżnić?

  • Zapinanie – możliwości jest naprawdę dużo. Mają one wpływ na komfort użytkowania, szybkość zapinania i zdejmowania oraz na konstrukcje i trwałość butów. Najczęściej spotykane są klasyczne sznurówki, rzepy, specjalne szybkie wiązania oraz buty wsuwane z gumowymi elementami, trzymającymi nogę.
  • Kształt – różnice są znaczne. Dla osób początkujących i wspinających się tylko rekreacyjnie polecamy obuwie wspinaczkowe męskie o lekkiej asymetrii i naturalnym lub delikatnie zakrzywionym profilu. Te drugi nadadzą się dobrze również do wspinaczki wyczynowej.
  • Wysokość cholewki – buty za kostkę być może bardziej chronią, ale sprawdzą się raczej tylko na krótsze wyprawy. Dla niektórych mogą być niewygodne.