Dezodoranty i antyperspiranty

Pot? STOP

Jednym z podstawowych kosmetyków do ciała są dezodoranty i antyperspiranty. Ich zadaniem jest chronić przed plamami potu na ubraniach oraz nieprzyjemnym zapachem pod pach. W naszym sklepie zakupić można zarówno dezodoranty, jak i antyperspiranty. Zanim dokona się zakupu, warto dowiedzieć się, czym różnią się te dwa produkty i w czym mogą pomóc.

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Dezodoranty i antyperspiranty: czym się od siebie różnią?

Dezodoranty i antyperspiranty często postrzegane są jako jedne i ten sam produkt, który ma pomóc poradzić sobie z potem. Tymczasem kosmetyki te mają odmienne działanie. Antyperspiranty są produktami, które pozwalają poradzić sobie z nadmiarem wilgoci pod pachami, natomiast dezodoranty mają neutralizować brzydki zapach. Istotną informacją jest to, że dezodoranty nie hamują pocenia się, a jedynie maskują lub neutralizują zapach ciałom wywołany przez pot i bakterie. Większość dezodorantów posiada przyjemne i świeże zapach, co pozwala skutecznie zamaskować woń potu. Antyperspiranty są o wiele bardziej inwazyjne i zawierają substancje tymczasowo zmieniające funkcje skóry i tłumiące przepływ potu. Trzeba jednak pamiętać, że blokada jest tymczasowa, dlatego dla zachowania suchości antyperspirant trzeba stawać regularnie.

Dezodoranty, kiedy warto po nie sięgnąć?

Na to, czy wybrać dezodorant, czy antyperspirant wpływa wiele czynników. Przede wszystkim wpływa na to intensywność pocenia się i ilość wydzielanego przez organizm poty. Jeśli jest ona niewielka w ciągu dnia, to idealnym wyborem będą dezodoranty. Mają one łagodne działanie. Zawarte w dezodorancie związki chemiczne zmniejsza ilość bakterii na skórze i zapobiegają rozkładowi potu, a więc niwelują przykry zapach.

Stawiając na dezodorant, warto wybierać te podobne zapachem do używanych perfum – dzięki temu zapachy nie będą się mieszać i stworzą przyjemną dla nosa woń. Alternatywą są dezodoranty bezzapachowe. Są one uniwersalne i chętnie wybierane przez naszych klientów.

Antyperspirant, kiedy warto po nie sięgnąć?

Osoby, które intensywnie się pocą, powinny skupić się na maskowaniu potu, a na blokowaniu jego wydzielania, a więc sięgać po antyperspiranty. Stosowanie tych kosmetyków pozwoli na przywrócenie komfortu pod pachami oraz zapobieganie powstawaniu mokrych plam na ubraniach. Po antyperspiranty powinno się też sięgać w sytuacjach stresujących, nawet jeśli na co dzień nie ma się problemów z poceniem. Antyperspiranty to również dobry wybór dla osób pracujących fizycznie oraz często uprawiających sport. Warto wspomnieć, że u niektórych osób sprawdza się stosowanie dezodorantów i antyperspirantów jednocześnie.

Należy pamiętać, że nadmierne pocenie może być objawem choroby lub zaburzeń hormonalnych. W przypadku, gdy dezodoranty i anatyperspiranty nie pomagają, konieczne jest zgłoszenie się na wizytę do lekarza, który zleci badania kontrolne.

Silne antyperspiranty kliniczne

Tradycyjne dezodoranty i antyperspiranty nie zawsze zapewniają maksymalny komfort. Osoby z nadmierną potliwością powinny wybierać specjalne produkty. Przede wszystkim w ich kosmetyczce powinny znaleźć się dezodoranty i antyperspiranty zapewniające trwałość na minimum 42 godziny. W składzie kosmetyków dla osób nadmiernie pocących się powinien obowiązkowo znaleźć się chlorek glinu, czyli substancja zapewniająca najskuteczniejszą ochronę. Warto pamiętać, że im wyższa zawartość chlorku glinu, tym skuteczniejsza będzie blokada wydzielania się potu. Najsilniejsze antyperspiranty zawierają nawet do 25% tego składnika. Kosmetyki o takim składzie to silne antyperspiranty kliniczne lub blokery potu.

Czy dezodoranty i antyperspiranty są bezpieczne?

Dezodoranty i antyperspiranty znajdujące się w ofercie naszej drogerii są w 100% bezpieczne dla użytkownika. Zostały one przebadane dermatologiczne i posiadają wymagane atesty oraz certyfikaty, dopuszczające do obrotu na rynku europejskim. Stosowanie tych preparatów nie niesie za sobą żadnego niebezpieczeństwa, trzeba jednak pamiętać, że mogą one wywołać niewielkie podrażnienia skóry. Na te narażone są najczęściej osoby ze skórą suchą i wrażliwą oraz używają dezodorantów i antyperspirantów z dużą ilością alkoholu w składzie.

Jak używać dezodorantu?

Stosowanie dezodorantów nie wymaga przestrzegania wielu zasad. Przed użyciem należy nim wstrząsnąć, a następnie skierować aplikator w stronę ciała. Na ciało należy psikać z odległości minimum 15 cm. Najlepiej wykonać 2-3 psiknięcia.

Jak używać antyperspirantu?

Aplikacja antyperspirantu przede wszystkim musi być bezpieczna dla skóry. Aby tak było, produktu nie można użyć na całe ciało, a jedynie na skórę pod pachami. Najlepiej skórę spryskać nim tuż przed snem, a nie rano, ponieważ w godzinach nocnych preparat lepiej się wchłonie (wynika to z niskiej aktywność gruczołów potowych nocą). Bardzo ważne jest aplikowanie antyperspirantów tylko na suchą skórę i to dopiero 20-30 minut po jej umyciu – dopiero wtedy naskórek jest całkowicie suchy. Antyperspirantów nie powinno się nakładać warstwami – wystarczy przejechać nim max. 2 razy pod pachą.

Warto wspomnieć o tym, że niektóre dezodoranty i antyperspiranty wzbogacane są o składniki, które mają łagodzić podrażnienia po depilacji, nawilżać i pielęgnować delikatną skórę pod pachami. Po takie produkty warto sięgać w przypadku, gdy posiada się skórą alergiczną, wrażliwą, skłonną do podrażnień. Alternatywą dla takich typów skóry są dezodoranty i antyperspiranty hipoalergiczne o delikatnym działaniu.