Bezsenność Jutki wyd.2018 – Literatura – Książki dla młodzieży

ObserwujDodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 0

17,99 

„Bezsenność Jutki” to kolejna historia z czasów II Wojny Światowej

Kogoś wywieziono i już nie wróci, innego zastrzelono, ktoś spuchł z głodu, inny skoczył na druty… To mocne ale prawdzie akcenty.

Bohaterka książki to Jutka, kilkuletnia dziewczynka, która dziwi się „nowej” rzeczywistości. Nie może spać, często nie ma co jeść, bywa jej zimno, ale najsmutniejsze jest to, że nie ma mamy i taty, którzy gdzieś zniknęli.

Książka przypomina o łódzkim getcie i Wielkiej Szperze w wyniku której wywieziono stamtąd 15000 osób niezdolnych do pracy. Dzieci, starcy, chorzy…. oni wszyscy zginęli – 20 tys. osób, w tym prawie wszystkie dzieci poniżej 10 roku życia. To swego rodzaju literackie nawiązanie do 70 rocznicy tamtejszych dramatycznych wydarzeń.

Ludzie cierpieli z powodu braku pożywienia, zimna i chorób

Autorka unika dosłowności jednocześnie przemycając wiele prawdy. Przedstawia obraz getta i wojnę widziane oczami dziecka. Skrawki wspomnień, dziecięcych zabaw, rozmowy o jedzeniu, które spada „z tramwaju”, przyjaźń z gawronem, przyjaciele: Josek, Jana, Chaja…

Dobrzy niemieccy strażnicy i źli żydowscy policjanci, dzieci zadbane i pozostawione same sobie, polska dziewczyna tuż zza muru…

Smutek i radość dzieciństwa w getcie mieszają się ze sobą. Przypominają jak odebrano dzieciństwo i co odebrała wojna. Dzieciństwo bez dzieciństwa. Życie bez życia. Historia zmierzająca ku wydarzeniom czarnych dni – wydarzeniom, którym niewielu udało się przetrwać.