Balkonowa uprawa pomidorów – jak najlepiej ją zaplanować?

Mieszkańcy dużych miast marzą o świeżych ziołach zrywanych z balkonowego ogródka. Doceniają każdy metr kwadratowy balkonowej przestrzeni. Bardzo często, kiedy kupują mieszkanie, oczekują właśnie pięknego i dobrze nasłonecznionego balkonu. Ta namiastka własnego ogrodu służy bowiem do uprawy pomidorów, sałaty, bazylii, czy mięty. Z samodzielnej uprawy warzyw są niesamowicie dumni. Zamiast co chwilę kupować sklepowe doniczki z ziołami, czy plastikowe kubeczki z kilkoma pomidorami, mogą uprawiać własne warzywa i obserwować, jak pojawiają się kwiaty pomidorów, czy pierwsze listki bazylii.

Jak powinna wyglądać uprawa pomidorów na balkonie, czyli tajemnica doniczek rozsadowych

Własne warzywa na balkonie brzmią kusząco. Dodatki do kanapek i sałatek, wyhodowane samodzielnie, zawsze smakują lepiej, niż sklepowe produkty. Ciekawym wyzwaniem może być posadzenie pomidorów. Balkonowa uprawa pomidorów jak zaplanować, aby zbiory były udane i co trzeba koniecznie przygotować? Po pierwsze musimy zadbać o to, aby nasz balkon miał jak najwięcej słońca. Jeśli będzie zacieniony, to rośliny nie będą rosły. Po drugie musimy zakupić nasiona pomidorów w odpowiednich odmianach i doniczki rozsadowe, które służą do ukorzeniania się roślin. Jest to proces konieczny, aby pomidory na balkonie rosły piękne i zdrowe. Pojemniki rozsadowe są ekonomiczne, bardzo lekkie i stosunkowo tanie. Najlepiej wykonywać sadzenie pomidorów do doniczek biodegradowalnych, a więc takich, które bez problemu się rozkładają. Dodatkowo są bezpieczniejsze dla korzeni roślin. Ryzyko ich uszkodzenia jest w tym wypadku znacznie mniejsze. Jeśli zdecydujemy się sadzić pomidory do doniczek plastikowych, warto pamiętać, że możemy ich używać wielokrotnie. Trzeba tylko zwrócić uwagę, aby przed każdorazowym wykorzystaniem, dokładnie je umyć i zdezynfekować.

Jakich odmian szukać do własnego ogródka?

Soczyste i dojrzałe pomidory lubi niemal każdy. Są zdrowe i pozytywnie kojarzą się z latem. Aby osiągnąć zamierzony cel trzeba rozsadę pomidorów dobrze zaplanować. Aby uprawiać pomidory przede wszystkim musimy zainwestować w odpowiednie odmiany. Na balkonie sprawdzą się te, które rosną umiarkowanie. Klasyczne odmiany potrafią wspiąć się wysoko, mocno ukorzenić i bardzo rozrosnąć. Choć są przepyszne, to nie obejdziemy się wtedy bez profesjonalnych narzędzi ogrodniczych, takich jak sztychówka Fiskars, czy poręczne widełki. Takie akcesoria, choć pomocne, lepiej wykorzystywać w klasycznych ogródkach. W przypadku pomidorów polskich sprawdzających się na balkonach, możemy pomyśleć o malinowych, koktajlowych, czy sałatkowych. Każde z wymienionych mają drobne owoce i nadają się do posadzenia na balkonie.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź