Błędy i metody wychowawcze

Wszyscy z nas – a mam na myśli rodziców – mają swoje metody wychowawcze. Robimy co w naszej mocy, aby nasze dzieci były dobrze wychowane. Musimy brać jednak pod uwagę fakt, że nikt nie jest doskonały. Dlatego na przykład dziadkowie… Patrząc wstecz czasem chcieliby poprawić jakieś błędy, które popełnili na nas. Jak jeszcze my rodzice, byliśmy maluchami.

Lista rzeczy, których prawdopodobnie żałują nasi rodzice

Mam nadzieję, że dzięki tej liście uda się nam uniknąć podobnych pedagogicznych błędów. Ponadto mam nadzieję, że ten tekst skłoni Was do pewnej refleksji. Pierwszym punktem na naszej liście pomyłek jest – zbyt częste strofowanie swoich dzieci.

Napominanie dziecka za coś, co zrobiło źle

Zwracanie uwagi dziecku, że zrobiło coś źle jest całkowicie naturalną sprawą. Czasem jednak trochę przesadzamy i stajemy się swego rodzaju nadgorliwi w napominaniu. Niestety, niektórzy rodzice uważają, że jeżeli będą więcej wymagać od dziecka to będą działać motywująco. Nic bardziej mylnego. Niestety zawyżone oczekiwania wobec dzieci nie sprawią, że lepiej poradzą sobie one w przyszłości. Wręcz przeciwnie, to nie działa w ten sposób. Jeżeli będziemy strofować dziecko za każdy jego błąd, może to w późniejszym czasie skutkować problemami behawioralnymi. Jeżeli karamy dziecko za złe oceny, to zastanówmy się czemu je otrzymało. Czy karanie jest skuteczne? Zbyt częste karanie za złe oceny może zabić chęć uczenia się nawet u najbardziej zdolnych dzieci. Może okazać się, że przez to, że karaliśmy nasze dziecko zbyt często – to nie wykorzysta ono swojego potencjału.

Będzie najzwyczajniej w świecie zdemotywowane i uaktywni mu się myślenie, że przecież i tak nie umie tego czegoś zrobić. Bycie zbyt surowym rodzicem często konsekwencję w późniejszym czasie. Te konsekwencje tyczą się bezpośrednio nas… a mianowicie, będą to coraz gorsze relacje z naszym dzieckiem. Zwróćmy uwagę na to aby stosować reprymendy tylko w naprawdę uzasadnionych sytuacjach. Stłuczona szklanka do takich sytuacji nie należy. Pamiętaj o tym, że dziecko też jest zdenerwowane tym, że coś nabroiło. Drugim punktem będzie coś, co już więcej nie powtórzy się w naszym życiu.

Przegapienie najważniejszych momentów w życiu dziecka

No tak, każdy z nas ma przecież wiele obowiązków. Czasem nie możemy wyrwać się z pracy.. Jest to przykre, fakt. Sprawne balansowanie między pracą a rozwojem naszego malucha może być często bardzo trudne. To wszystko wcale nie jest taki proste, dla każdego rodzica. Jednak dzieci naprawdę bardzo potrzebują naszej uwagi. Potrzebują nas w ważnych momentach swojego życia. Nasza obecność pomaga dzieciom w rozwoju i dodaje im odwagi. Ponadto podnosi ich samoocenę oraz pewność siebie. Jeżeli dziecko zaprasza Cię na pewne wydarzenie, które Tobie wydaje się mało znaczące…

No na przykład, na między-klasowe zawody w zbijaka, znaczy to, że są one dla niego bardzo ważne. W takiej chwili dziecko potrzebuje mieć przy sobie kogoś bliskiego. Kogoś, kto będzie mu kibicował i trzymał za niego kciuki. Nawet jeśli wydaje Ci się, że masz bardzo ważny powód by nie pojawić się, tam gdzie zaprosiło Cię dziecko, to po prostu postaraj się go nie zawieść.  Znajdź czas i spróbuj przeorganizować swoje obowiązki tak, aby móc przyjść. Wspólne przeżywanie różnych przygód oraz wspólne wspomnienia wzmacniają rodzinne więzi. Pamiętajcie o tym. W przeciwnym razie usiądziecie kiedyś, gdy Wasze dzieci będą już dorosłe i przypomnicie sobie ile chwil straciliście. Kolejnym punktem naszej wyliczanki jest znowu brak czasu.

Brak czasu dla twórczych zabaw razem z dzieckiem

Jeżeli nie spędzacie zbyt wiele czas na twórczych zabawach wraz ze swoimi dziećmi, to jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że w przyszłości będziecie sobie za to „pluć w brodę”. Inaczej mówiąc, po prostu będziecie tego żałować. Zwyczajne twórcze zajęcia, tak jak na przykłada zabawa lalkami w dom przecież od razu nie zrobi z naszego dziecka gwiazdę teatralnych desek. Zabawa na cymbałkach przecież nie sprawi, że dziecko zostanie w przyszłości muzykiem. Tylko przecież, zawsze jest jakaś szansa na to. Ponadto szansa na rozwój zainteresowań naszej pociechy zwiększa się. Zajęcia tzn. kreatywne mają bardzo wiele zalet.

Każdy rodzaj aktywności, taki jak malowanie czy na przykład granie w gry planszowe pobudza rozwój dziecka. Wpływa również niezwykle pozytywnie na rozwój inteligencji malucha. Dodatkowo rozwija się również jego wyobraźnia. Gry poprawiają sprawność manualną i poszerzają zasób słownictwa. Dzieci uczą się wyrażać swoje emocje i oczekiwania wobec gry. Angażowane dziecka w wiele zajęć dowiadujemy się co je tak naprawdę interesuje. To bardzo ważne, ponieważ dzieci w młodym wieku mogą wykazywać naprawdę wyjątkowe zdolności. Niestety, zdolności te – nieprzepracowane – mogą wygasać wraz z wiekiem.

Dodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 1
1 2 3 z Gąską
Dodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 0
1
Dodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 0
100 sukienek. Jeśli magia działa
Dodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 0
100 sukienek. Tom 2. Jeśli duch istnieje

 

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź