Czytaj opowiadania dla dzieci

Czytaj dzieciom opowiadania

Dlaczego tak ważne dla rozwoju młodego człowieka jest czytanie opowiadań? Czytaj opowiadania dla dzieci. Dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta. Można ją zawrzeć w jednym ujęciu. Czytanie to bardzo ludzka rzecz. Nawet zwierzęta odczuwają pewne emocje. Cierpią, przeżywają, cieszą się, umierają, rodzą się. Można powiedzieć, że nic co ludzkie nie jest im obce. Z wyjątkiem jednej kwestii, mianowicie jest to czytanie. Zwierzęta nie czytają – człowiek czyta. Dzięki czytaniu dzieci mogą rozwijać swój własny świat. Na rozwój świata składa się uporządkowanie systemu wartości i poznawanie różnych emocji. Czytanie rozwija słownictwo. Jeżeli słownictwo jest, ubogie dzieci nie będą mogły wyrazić swoich potrzeb i intencji w sposób właściwy. Czytanie dzieciom opowiadań jest na tym przykładzie najlepszą rzeczą, jaką możemy im dać od siebie.

Dodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 0
Żyjątka naprawdę malutkie
Dodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 0
Zwierzoły
Dodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 0
Zwierzęta w wiejskiej zagrodzie
Dodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 0
Zwierzęta w lesie i na polanie

Świat oczami dziecka – obserwacja i zrozumienie

Pierwszy lepszy przykład wyjaśni nam całą zależność. Załóżmy, że wchodzimy do lasu. Las jak las. Potrafimy nazwać wszystko to, co zobaczymy. Nazywamy rośliny, drzewa, które tam rosną. Nie widzimy tylko lasu. Widzimy poszczególne rośliny. Znacznie więcej widzimy, kiedy umiemy nazwać poszczególne rzeczy. Na przykład, gdy wychodzimy na pole i potrafimy rozróżnić gatunki zbóż, to też więcej widzimy niż tylko pole. Widzimy więcej niż gdybyśmy tylko widzieli, że tam rosną żółte a tam zielone kłosy. W ten sposób właśnie działa czytania. Dzięki czytaniu dzieciom opowiadań poznawany jest przez nie świat. To właśnie czytanie powoduje, że system słowny dziecka rozwija się. Dziecko dużo, dużo więcej rozumie i potrafi przekazać. Widząc dużo więcej w świecie, automatycznie dziecko dużo więcej przyswaja. Przyswajając więcej informacji, rozwija swój mózg. Rozwój mózgu wpływa na kształcenie się dziecka na poziomie fundamentalnym. Jest to ważnie nie tylko dla edukacji i lepszemu przyswajaniu wiedzy, ale też dla życia młodego człowieka. Przykładem może być umiejętność kojarzenia rzeczywistości, wrażliwość wobec innych.

Praca mózgu, bodźce, które dostarczamy czytając opowiadania dzieciom

Bodźce, których nie dostarczymy w dzieciństwie, nigdy nie będą uzupełnione. Czytać dzieciom opowiadania powinniśmy już od pierwszych chwil życia. Zanim dziecko się narodzi, warto już czytać. Czytanie dziecku, zanim się urodzi pomaga w przyzwyczajeniu się do głosu matki. Po urodzeniu dziecko będzie bardziej spokojne w trakcie czytania. Będzie znało to już z łona matki. Dlatego też będzie czuło się bezpiecznie. Dzieci są bardzo wrażliwe na rytm. Wtedy gdy czytamy opowiadania, powstaje pewien rytm. Dzięki czemu dzieci przez samo słuchanie rytmu i tembru głosu uspokajają się. Dziecko, gdy się rodzi, nie rozumie słów, ale wrażliwe jest na właśnie to tempo i tembr głosu. Wrażliwe jest na melodie słowa, dźwięk słowa i jego rytm.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź