PIT online – jak go złożyć? Jakie mamy możliwości?

Rozliczenie podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) to jedno z podstawowych zobowiązań płatników osiągających opodatkowane dochody. Rozliczenie PIT za rok 2021 będzie proste i szybkie. Dzięki nowoczesnym technologiom każdy obywatel zrobi to bez trudu, przez Internet, bez czasochłonnych wypraw do urzędu.

Rozliczanie PIT-ów 2022 – co warto wiedzieć?

Wysyłka PIT online w 2022 roku może odbyć się w usłudze e-PIT dostępnej na portalu podatkowym. Równie łatwo można posłużyć się programem do rozliczeń rocznych lub e-deklaracji stworzonych przez Ministerstwo Finansów. Aby rozliczyć deklarację online, potrzebujesz profilu zaufanego lub kilku podstawowych danych:

 • Data urodzenia,
 • Imię i nazwisko,
 • Numer PESEL bądź NIP,
 • Przychód za rok 2020,
 • Przychód za rok 2021 z jednego PIT-u 11.

Którą deklarację wybrać?

Podstawowym problemem wielu płatników rozliczających e pity 2022 jest wybór odpowiedniego druku. Rozróżnienie deklaracji jest proste i opiera się na kilku podstawowych założeniach:

 • PIT-37: to zdecydowanie najpopularniejszy formularz składany za pośrednictwem płatników. Dotyczy wszystkich osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę lub innych umów cywilnoprawnych. W celu rozliczenia niezbędne jest otrzymanie druku PIT-11. Ten PIT może służyć zarówno do rozliczeń indywidualnych, jak i wspólnych z małżonkiem lub samotnych rodziców.
 • PIT-36: dla osób osiągających przychód bez pośrednictwa płatnika. Najczęściej przeznaczony dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą lub podatników rozliczających starty z lat poprzednich.
 • PIT-36L: przeznaczony dla osób rozliczających podatek liniowy, prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą.
 • PIT-28: dla osób rozliczających się na podstawie ryczałtu od dochodów ewidencjonowanych. Najczęściej dotyczy przedsiębiorców prowadzących własną działalność, osób osiągających przychód z tytułu najmu, dzierżawy itd. lub wspólników spółek jawnych, lub cywilnych.
 • PIT- 38: dla osób osiągających przychody z tytułu zbycia udziałów w spółkach lub innych papierów wartościowych.
 • PIT- 39: przeznaczony dla podatników, którzy osiągnęli przychód z tytułu sprzedaży nieruchomości lub praw z nią związanych.

Czemu warto rozliczyć PIT w 2022 przez Internet?

Możliwość rozliczenia PIT przez Internet to duża wygoda i oszczędność czasu. Można to zrobić w kilka minut, bez wychodzenia z domu, z użyciem podstawowych, doskonale nam znanych- danych.  Decydując się na tę opcję, przede wszystkim skracamy czas oczekiwania na zwrot podatku. Zwrot nadpłaconych środków z PIT-u złożonego w tradycyjny sposób zajmuje nawet do 3 miesięcy. Podatnicy składający PIT online czekają maksymalnie 45 dni, a wielokrotnie następuje to jeszcze szybciej.

Ponadto PIT złożony przez Internet szybciej przekazany jest do urzędu skarbowego. Składając deklarację papierową, urzędnik zmuszony jest wprowadzić ręcznie wszelkie dane do systemu- złożona deklaracja przed weryfikacją oczekuje na przepisanie jej do systemów elektronicznych, co rzecz jasna jest pracochłonne i wymaga czasu.

Złożenie PIT-u przez Internet oznacza także oszczędność miejsca. Nie trzeba drukować kopii deklaracji, gdyż wszelkie ważne dokumenty przechowywane są na poczcie elektronicznej.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź