Uprawa maku w polskim ogrodzie – informacje dla ogrodników

Mak to roślina o cennych wartościach odżywczych (wybrane odmiany), a także wyjątkowych walorach dekoracyjnych. Ozdobne odmiany maku pasują do ogrodów w stylu wiejskim i naturalistycznym. Mak nadaje się na rabaty kwiatowe. Jest niekiedy wykorzystywany także jako zieleń miejska. Decydując się na uprawę maku powinniśmy starannie wybierać odmiany, gdyż niektóre z nich są w Polsce nielegalne (można legalnie kupić ich nasiona, jednak uprawa jest prawnie zabroniona).

Kilka słów o maku

Mak jest to dekoracyjna roślina zielna, która wchodzi w skład rodziny makowatych. Jest on spokrewniony między innymi z pozłotką, siwcem, remerią czy dymnicą. Maki mogą być uprawiane jako rośliny jednoroczne, dwuletnie i byliny. W naturalnych warunkach występują one na terenie Europy, Azji, Afryki, a także Ameryki Północnej. Mak w sprzyjających warunkach może osiągać do 120 centymetrów wysokości. Wiele gatunków maku uprawia się jako rośliny ozdobne. Są jednak i takie, które znajdują zastosowanie w lecznictwie, w kuchni i cukiernictwie. Mak posiada niepodzielne lub pierzastodzielne, owłosione liście. Roślina ta jest ceniona za duże efektowne kwiaty, które wyrastają pojedynczo na długich szypułkach. Delikatne, cienkie płatki maku przybierają barwę czerwoną, różową, żółtą, fioletową, a nawet ciemno-purpurową (kwiaty przyciągają pszczoły i inne pożyteczne owady). Owoc maku to wielonasienna torebka, zwana potocznie makówką. Maki uprawiane są na rabatach kwiatowych w ogrodach wiejskich i naturalistycznych. Okres kwitnienia tych rośli rozpoczyna się w maju trwa do lipca. Mak dobrze prezentuje się w większych grupach. Warto jest sadzić go także w towarzystwie innych roślin polnych.

Sadzimy mak w przydomowym ogrodzie

Mak dobrze czuje się w klimacie umiarkowanym, dlatego jego uprawa w przydomowym ogrodzie nie powinna sprawić nam większych problemów. Rośliny te są bardzo tolerancyjne względem stanowiska, jednak gdy mamy taką możliwość, warto jest posadzić je w miejscach nasłonecznionych, ciepłych i zacisznych.

Odpowiednia dla maku gleba jest umiarkowanie sucha, przepuszczalna, lekka, średnio zasobna w składniki pokarmowe.

Mak wykazuje odporność na niskie temperatury, dlatego jego nasiona można wysadzać bezpośrednio do gruntu już w marcu. Pamiętajmy, że nasiona maku należy od razu wysadzać na stanowisko stałe, gdyż posiadająca rozbudowany system korzeniowy roślina nie toleruje przesadzania.

Niektóre odmiany maku nadają się do uprawy na balkonach i tarasach.

Jakich zabiegów pielęgnacyjnych potrzebuje mak?

Mak nie należy do roślin szczególnie wymagających w uprawie. Jest on rośliną ruderalną, dlatego może rosnąć bez większej ingerencji człowieka. Powinniśmy jedynie pamiętać, żeby go podlewać podczas przedłużającej się suszy. W początkowych fazach wzrostu roślina może potrzebować odchwaszczania.

Czym się kierować przy wyborze nasion maku?

Nasiona maku są wyjątkowe, gdyż są w stanie zachować zdolność kiełkowania nawet przez 40 lat. Warunkiem tak dużej żywotności jest jednak przechowywanie ich w odpowiednich warunkach. Nasiona maku należy przechowywać w suchych i chłodnych pomieszczeniach, najlepiej w papierowych opakowaniach.

Jeżeli chcemy posadzić mak w przydomowym ogrodzie, pamiętajmy, żeby wybierać wyłącznie pełnowartościowe nasiona. Doświadczeni ogrodnicy odradzają kupowanie nasion maku na wagę. Zdecydowanie bezpieczniejszym wyborem będą nasiona pochodzące z oferty sprawdzonych, polskich producentów. Zanim użyjemy nasion, upewnijmy się, że ich opakowanie nie jest uszkodzone.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź