Audiobook

Audiobook – książka w nowoczesnym wydaniu

Kiedy domowa biblioteczka pęka w szwach i dla kolejnych książek brakuje już miejsca na polach, przychodzi pora, aby zapoznać się z audiobookiem. Audiobook to nowoczesna forma książki, która zyskują coraz większą popularność zarówno wśród dorosłych, jak i nastoletnich czytelników. Ten sposób poznawania nowych bestsellerowych tytułów jest wygodny i komfortowy, dlatego też w naszym sklepie nie mogło zabraknąć działu audiobook dla dzieci i młodzieży.

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Czym jest audiobook?

Audiobook to inaczej książka audio lub książka mówiona. Z tradycyjnym wydawnictwem łączy je tylko treść, bowiem audiobook nie jest do czytania, ale do słuchania. Może on przybierać różną formę. Jeszcze do niedawna najpopularniejsze były książki mówione na płycie CD Audio. Dziś audiobooki to głównie pliki WMA. Dzięki temu można słuchać je na wielu rodzajach urządzeń. Mówioną książkę można odsłuchiwać na domowym sprzęcie audio-wideo, na komputerze stacjonarnym, odtwarzaczu MP-3, samochodowym zestawie audio. Audiobook można również wgrać na smartfon czy na tablet.

Czy warto kupować audiobooka?

Audiobook to niezwykle praktyczna i wygodna forma zapoznawania się z treścią książki. Wbrew pozorom po to rozwiązanie sięgają nie tylko osoby, które nie lubią czytać. Mówione książki docenia te osoby, które są zapracowane, nie mają czasu na wielogodzinną lekturę, dużo podróżuje samochodem czy na wakacje mogą zabrać bagaż o ograniczonej wadze. Na telefon wgrać można bowiem kilka książek i słuchać ich w dowolnym czasie – jadąc samochodem, autobusem, w poczekalni u lekarza, na plaży, w parku lub gotując obiad. Audiobook nic nie ważą, nie zajmują miejsca. Audiobook to także doskonały sposób na czytanie książek dzieciom. Maluch w trakcie odczytywania treści mogą bawić się, jeść podwieczorek czy siedzieć bezpiecznie w foteliku samochodowym podczas jazdy na wakacje.

Podsumowując, do zalet audiobooka zalicza się to, że:

  • Treść książki jest odczytywana, możemy przyswajać ją, wykonując inne czynności (na przykład gotując lub jadąc autobusem).
  • By zabrać ze sobą całą kolekcję audiobooków, nie musimy dźwigać ciężarów. Pliki można przenosić na smartfonie, tablecie lub innym odtwarzaczu elektronicznym.
  • Audiobooki są czytane przez znanych aktorów, a lektura w ich interpretacji może być bardzo ciekawa.
  • Audiobooków można słuchać w samochodzie, w podróży, na spacerze, na rowerze i wspólnie z całą rodziną.
  • Audiobooki mogą być odsłuchiwane przez osoby niewidzące i niedowidzące, które mają kłopot z tradycyjną lekturą.

Czy audiobooki mają wady?

Audiobook to jednak nie same zalety. Dla nałogowych moli książkowych są one tylko marną imitacją książek drukowanych. Podkreślają oni, że słuchanie nie dostarcza tyle przyjemności, co czytanie. Razi przede wszystkim z góry narzucona przez lektora lub program czytający interpretacja utworu. Książka mówiona bardziej też przypomina film, przez co rozwój wyobraźni jest tu znacznie mniejszy.

Audiobook dla dziecka – czy to możliwe?

Obecnie niemal wszystkie książki posiadają swoje wersje audio. Nie inaczej jest w przypadku książek dla dzieci. W formie audiobooka znaleźć możemy książki dla młodzieży, bajki i baśnie, książki dziecięce, a nawet komiksy. Wybór jest naprawdę duży. Wśród propozycji naszego sklepie naleź można min. Audiobook Dzieci z Bullerbyn czy słuchowisko Kot w butach. Najprostsze bajki np. słuchowiskach Tomcio Paluch czy Stoliczku, nakryj się to koszt ok. 6 złotych. Niska cena nie wpływa jednak na jakość nagrania i zapewnią dziecku świetną rozrywkę.

Jak kupować audiobooki dla dzieci?

Najprościej audiobook z treścią książki dla dzieci zakupić przez Internet. W sieci można znaleźć największy wybór książek mówionych. W naszym sklepie można zakupić audiobook na płycie CD/DVD w formie zapisanego na nośniku pliku CD Audio lub MP3. Niektóre z książek sprzedajemy bez płyt, tylko w formie pliku MP3. Taki plik ściąga się z serwera zaraz po dokonaniu zapłaty, oznacza to, że książką można cieszyć się już kilka minut po dokonaniu zakupów.

Należy pamiętać, że do odtwarzania audiobooka nie potrzeba żadnych specjalnych programów. Aby posłuchać książki, wystarczy uruchomić odtwarzacz muzyczny w komputerze lub włożyć płytę z mówioną książką do sprzętu audio w domu lub w samochodzie.

Jak wybrać dobrego audiobooka dla dziecka?

Audiobooki powinno się wybierać podobnie jak książki. Oznacza to, że należy je dopasować do wieku, zainteresowań i preferencji małego słuchacza. Jedno dziecko ucieszy się z słuchowiska Jaś i Małgosia, inne będzie przeszczęśliwe, zagłębiając się w historię Śpiącej Królewny czy Kopciuszka.

Treść audiobooka to jednak nie wszystko. Z racji tego, że książka jest czytana, należy przyjrzeć się, czyjego głosu będzie się słuchać. Audiobook może być czytany przez programy komputerowe (syntezatory mowy), zawodowych lektorów lub aktorów. Najlepiej sięgać po audiobooka czytanego przez aktora z miłym i przyjemnym dla ucha głosem. W naszym sklepie kupić można książki mówione dla dzieci, czytanie m.in. przez Ksawerego Jasińskiego, Piotra Fronczewskiego, Zofię Gładyszewską, Ewę Sobczak czy Marka Konopczaka. Odczytują oni treść książek nie tylko dla dzieci, ale i dla młodzieży oraz dorosłych.