Komiksy dla dzieci i młodzieży

Historia w obrazkach, czyli komiksy dla dzieci i młodzieży

Komiksy pojawiły się na przełomie XIX i XX wieku. Wywodzą się z gazetowej grafiki statystycznej. Mianem komiksu określa się sekwencyjną historię obrazkową, często z dodatkowym tekstem. Na początku swojej kariery komiksy publikowane były w prasie, dziś bardzo często wydaje się w je w formie osobnych zeszytów. Komiksy dla dzieci i młodzieży popularne zaczęły być w latach 30. XX wieku. Zainteresowanie nimi wzbudziły rysunkowe filmy Disneya.

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Znane, lubiane, popularne

Mimo że swoją karierę rozpoczynały jako rozrywka dla dorosłych, dziś komiksy uwielbiane są przez najmłodszych. W Polsce pierwszym komiksem dla dzieci i młodzieży był kultowy już Kaczor Donald. W przygodach uroczego, acz śmiesznego kaczora zaczytywały się pokolenia polskiej młodzieży. Dziś wybór komiksów dla dzieci i młodzieży jest znacznie szerszy. W naszej ofercie znaleźć można takie kultowe pozycje jak Kajko i Kokosz, Przygody Asteriksa i Obeliksa, serię Jonka, Jonka i Kleks. Nie brakuje również nowości wydawniczych. Do modnych i lubianych przez najmłodszych komiksów zaliczają się perypetie kucyków My Little Pony czy Smerfów. Szeroki wybór sprawia, że po komiksy dla dzieci i młodzieży sięgać mogą zarówno chłopcy, jak i dziewczynki i to w każdym wieku. Specjaliści polecają je przede wszystkim dzieciom, które dopiero uczą się czytać. Krótkie dialogi ułatwiają naukę.

Czy warto czytać komiksy dzieciom?

Wielu rodziców uważa komiksy dla dzieci i młodzieży za gorszy gatunek książek. Uważają, że są one mniej wartościowe, a przy tym równie (lub o wiele droższe od książek). Tymczasem badania nad komiksami dla dzieci i młodzieży pokazują, że one równie pozytywnie, jak książki wpływają na rozwój dziecka. Przede wszystkim ich dużą zaletą jest pomoc w nauce czytania. Komiksy dla dzieci i młodzieży świetnie sprawdzają się w roli pierwszych książek dla najmłodszych. To jednak niejedyne ich zalety. Jako plusy komiksów dla dzieci i młodzieży wymienia się też: rozwój wyobraźni, naukę poprzez zabawę, rozwój estetyki u najmłodszych.

Specjaliści podpowiadają, że dobry komiks doskonale zachęci dziecko do czytania i zaszczepi w nim miłość do literatury. Po komiksy warto sięgnąć, jeśli dziecko nie przepada za tradycyjnymi książkami. Krótkie teksty, duży druk i ciekawe ilustracje nie zniechęcą, a wręcz zachęcą do czytania i przeglądania.

Komiksy dla dzieci i młodzieży do nauki angielskiego

Komiksy dla dzieci i młodzieży świetnie sprawdzają się nie tylko do nauki czytania, ale opanowania podstaw języka obcego. Krótkie i proste historie zachęcają do poznawania nowych słówek i zwrotów. Historie wzmocnione obrazem ułatwiają zapamiętywanie i kojarzenia nowo poznanych treści. Dzięki komiksom dziecko może uczyć się angielskiego (lub innego języka obcego) poprzez zabawę, czyli najlepszą dla maluchów metodą nauki. Co ważne, czytając komiksy dla dzieci i młodzieży po angielsku, przyswajane będą całe zwroty i zdania, a nie pojedyncze słówka, co pozytywnie wpływa na proces edukacji.

Komiksy dla dzieci i młodzieży w każdym wieku

Podobnie jak w przypadku tradycyjnych książek komiksy bez problemu można dobrać do wieku, zainteresowań i wrażliwości dziecka. W propozycjach wydawniczych nie brakuje pozycji dla dziewczynek i dla chłopców. Wybierając komiks, warto stawiać nie tylko na klasyki, ale i na nowości wydawnicze. Na uwagę zasługują przede wszystkim komiksy dla dzieci i młodzieży młodych polskich autorów. Hitem stał się m.in. komiks Kościelisko Karola Klinowakieg czy seria Niezła draka, Drapaka!. Kolejne tytuły, na które dobrze jest zwrócić uwagę to Malutki Lisek i Wielki Dzik, Lil i Put czy seria Komiksy są super! lub Krótkie Gatki. Wartościowe albumy można znaleźć w serii Centralka, która opublikowała m.in. takie komiksy dla dzieci i młodzieży jak Tej nocy dzika paprotka, Hilda i Troll, Hilda i Nocny Olbrzym, Hilda i Ptasia parada. Są to propozycje dla dzieci w wieku powyżej 9 lat.

Komiksy kartonowe

Duży wybór jest również wśród komików dla najmłodszych maluchów. Tzw. kartonowe komiksy można znaleźć w propozycjach wydawnictwa Tadam. Oferują oni komiksy dla dzieci od 1 roku życia. Są to m.in. publikacje Adama Święckiego, które bardziej nadają do oglądania niż do czytani, choć i wierszowane teksty wzbudzają zachwyt. Maluchom poleca się seria komiksów Trochę hałasu z głębi lasu, gdzie znajdują się takie tytuły jak: Pan Elegant Lis, Pani Detektyw Sowa, Pan Łasuch Miś, Pan Kawalarz Wilk.

Komiksy nie tylko dla chłopców

Komiksy przez wielu traktowane są jako literatura dla chłopców. Większość osób kojarzy komiksy jako historię o super bohaterach, którzy zazwyczaj uwielbiani są przez małych mężczyzn. Okazuje się jednak, że na rynku nie brakuje komiksów dla dziewczynek. Mogą one sięgać po opowieści przedstawiające przygody kobiet- astronautek, szalonych badaczek naukowych, odważnych księżniczek – wojowniczek czy ulubionych postaci bajkowych. Miłośniczki obrazkowych historyjek na pewno znajdą w naszym sklepie swoją idealną serię komiksów.