Lektury

Jak przekonać się do lektur szkolnych?

Lektury to najmniej lubiane przez dzieci i młodzież książki. Z ich treścią zapoznają się one niechętnie i częściej niż po lektury szkolne wolą sięgać po ich opracowania i streszczenia. Okazuje się jednak, że książki nazywane lekturami szkolnymi to również ciekawe i warte uwagi pozycje literackie. Warto dać im szansę i nie skreślać już na samym początku. Przede wszystkim szkolne lektury to duża dawka wiedzy na temat historii – głównie Polski, ale też i Europy.

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Czy i po co czytać lektury szkolne?

Większość szkolnej młodzieży czytania lektur unika jak ognia. Zamiast sięgnąć po Dziady Adama Mickiewicza czy Lalkę Prusa wolę zapoznać się ze streszczeniem, czy opracowaniem. Okazuje się jednak, że rezygnacja z czytania lektur nie zawsze wychodzi na dobre. Mowa tu nie tylko w sytuacji, kiedy nauczyciel odpytuje ze szczegółów książki, czy kiedy znajomością lektury należy się wykazać na egzaminie. Znajomość lektur przydaje się też w dorosłym życiu, szczególnie jeśli chce się uchodzić za człowieka wykształconego i oczytanego. Wynika to z tego, że w kanonie szkolnych lektur znajdują się pozycje, które powinien znać absolutnie każdy wykształcony człowiek. Są one uważane za klasykę, niosą uniwersalne przesłanie, a odniesienia do nich przeszły z literatury do popkultury. Trudno sobie więc wyobrazić światłego człowieka, który nie wie, co symbolizuje Izabela Łęcka czy czym jest inwokacja z Dziadów.

4 powodów, dla których warto czytać lektury szkolne

Zanim na półkę odłoży się Pana Tadeusza, Chłopów czy Kamienie na Szaniec warto zastanowić się, czy i jakie korzyści przynosi czytanie lektur. Wbrew pozorom można znaleźć liczne zalety czytania tych z pozoru nudnych i archaicznych książek. Jako pierwszy plus sięgania po lektury wymienia się budowanie dojrzałości emocjonalnej oraz empatii. Dzięki czytaniu lektur można brać udział w wydarzeniach, których doświadczają bohaterowie, razem z nimi przeżywać emocje, podejmować trudne decyzje, zmagać się z rozterkami i problemami. Kiedy jedynie ogląda się analogowe obrazy np. ekranizacje lektur szkolnych, to jest się jedynie obserwatorem, obrazy i filmy nie zmuszają do myślenia i odczuwania. Jedną z najbardziej oddziałujących na emocje lektur szkolnych są Kamienie na Szaniec. Książka opowiada o losach nastolatków w czasie II Wojny Światowej.

Uniwersalny system wartości

Lektury szkolne to znakomity nauczyciel uniwersalnych prawd życiowych i systemów wartości. W książkach znaleźć można pomoc i podpowiedzi, jak poradzić sobie z życiowymi problemami. Lektury uczą również takich zachowań jak empatia szacunek, lojalność, uczciwość, dobro. Jedną z książek, które doskonale budują postawy i pokazują prawdy życiowe, jest Mały Książe. Jest to jedna z bardziej lubianych lektur szkolnych. To z niej pochodzą liczne cytaty lubiane przez młodzież i dorosłych. Antoine Saint – Exupery jest m.in. autor słów: dobrze widzi się tylko sercem, czy kiedy kogoś oswoimy, jesteśmy za niego odpowiedzialni. Przyswajają sobie takie prawdy życiowe, dziecko uczą się postępować właściwie i dokonywać wyborów dobrych nie tylko dla siebie, ale i dla innych. Wiedza zdobyta ze szkolnych lektur może być więc drogowskazem w sytuacjach z realnego życia i podpowiadać jak się zachować w przy problematycznych zdarzeniach.

Budowanie światopoglądu

Okres szkoły to czas, kiedy dziecko i nastolatek dopiero buduje swój światopogląd. Na to, jaki on będzie, wpływ ma wiele czynników. Ważne jest otoczenie, w jakim dziecko się wychowuje, jego postawy, zachowania, działania. Książki lektury szkolenie pomagają dzieciom poznać nowe kultury, odwiedzać nieznane miejsca, poszerzać wiedzę, poznać odmienności, lepiej zrozumieć drugiego człowieka. Dzięki temu w czasie czytania lektur szkolnych w umyśle pozostają obrazy i skojarzenia, które zostają już na zawsze. Miłość do książek może więc nauczyć otwartości i budować pozytywny stosunek do świata.

Lektury nauczycielem historii

Lektury szkolne są znakomitymi nauczycielami historii Polski. Jest to jeden z najważniejszych plusów ich czytania. Dzięki książkom historia staje się nie tylko zapisem dat, liczb i zdarzeń, ale pasjonującą opowieścią o zamierzchłych czasach. Czytają o powstaniu kozackim, zaborach czy traumie II wojny światowej można dokładnie poznać emocje i wydarzenia z tamtych czasów, wczuć się w sytuację realnych bohaterów. Dzięki takim autorom jak Henryk Sienkiewicz, Adam Mickiewicz, Bolesław Prus czy Hanna Krall nauka historii staje się przyjemniejsza i łatwiejsza.

Każda z lektur szkolnych niesie za sobą określoną wartość, przesłanie i treść. Znajomość tych książek to absolutna konieczność w przypadku wykształconego człowieka. Pozwalają one wyrobić sobie zdanie na temat ważnych dla historii Polski zdarzeń, a także poznać istotne kamienia milowe w historii. Warto pamiętać, że obecnie szkolne lektury to nie tylko książki historyczne, pełne patosu i patriotyzmu.  Kanonie lektur spotkać może również dzieła literatury współczesnej oraz tytuły zagraniczne. Dla najmłodszych natomiast przygotowaniu ciekawe propozycje bajek i baśni zarówno tych uniwersalnych, jak i będących na szczytach list bestsellerów.