Adaptery do pasów samochodowych

Bezpieczeństwo kobiety w ciąży w samochodzie

Dziś ciąża nie oznacza całkowitego uruchomienia w domu. O ile ciąża nie jest zagrożona i lekarz nie zaleci inaczej przyszła mam może prowadzić aktywny tryb życia. Jego przejawem są m.in. podróże – również te samochodowe. Na temat jazdy samochodem w ciąży narosło wiele kontrowersji. Dyskusje wzbudza przede wszystkim zapinanie pasów bezpieczeństwa przez ciężarne. Specjaliści podkreślają jednak, że podróż bez pasów jest niebezpieczna. Dla kobiet w ciąży stworzono jednak specjalne adaptery do pasów samochodowych.

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Jak prawidłowo zapiąć pas bezpieczeństwa w ciąży?

Prawidłowe prowadzenie pasów u kobiet w ciąży nie jest trudne. Ich górna część powinna biec między piersiami i nad brzuchem, a dolna pod brzuchem. Takie ułożenie pasa sprawia, że podczas wypadku nie będzie on uciskał płodu. Najbezpieczniej i najwygodniej jest stosować specjalne adaptery dla kobiet ciąganych.

Prawo zapinania pasów bezpieczeństwa w ciąży

Zgodnie z polskim prawem jazda w pasach bezpieczeństwa jest obowiązkiem. Za ich brak grozi mandat. Pasy powinien zapinać zarówno kierowca, jak i pasażerowie samochodu. Przepisy prawne dopuszczają jednak wyjątki. Zgodnie z prawem kobieta w zaawansowanej ciąży nie jest zobligowana do zapinania pasów. Wynika to z tego, że standardowe pasy bezpieczeństwa w samochodzie mogą spowodować uszkodzenie płodu. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku wypadku samochodowego brak pasów bezpieczeństwa może spowodować uraz (a nawet śmierć) matki i dziecka.

Kodeks Drogowy zaznacza, że policjant nie może żądać od kobiety zaświadczenia lekarskiego dot. wieku ciąży, ale to do niego należy ocena stanu faktycznego, czy stwierdzenia, czy ciąża jest zaawansowana, czy też nie.

Adaptery do pasów bezpieczeństwa w samochodzie

Podróż bez pasów bezpieczeństwa zawsze jest niebezpieczna. Nic nie zmienia się w czasie ciąży. Przyszłe mamy nadal mają obowiązek zapinania pasów – w trosce o bezpieczeństwo swoje i nienarodzonego dziecka. Wraz z rosnącym brzuchem pasy samochodowe mogą jednak być niewygodne i nadmiernie opinać, szczególnie w dolnej części. Wiele ciężarnych rezygnuje więc z zapinania pasów, narażając siebie na niebezpieczeństwo. Rozwiązaniem jest zakup adapterów do pasów samochodowych.

Czym jest adapter pasów bezpieczeństwa?

Adapter pasów bezpieczeństwa to gadżet dla kobiet w ciąży, który ma sprawić, że podróż samochodem będzie wygodniejsza i bardziej komfortowa. Po akcesorium to przyszłe mamy mogą sięgnąć już od 2 miesiąca ciąży. Adaptery pasów samochodowych sprawiają, że biodrowa część pasów bezpieczeństwa znajduje się pod brzuchem mamy. Dzięki temu pas nie przesuwa się i przebiega poniżej nienarodzonego dziecka. W przypadku, kiedy dojdzie do stłuczki lub ostrego hamowania, zadziała blokada pasa i ochroni mamę i dziecko. Ważne jest to, że nacisk w czasie blokady będzie oddziaływał jedynie na kości miednicy kobiety i nie powoduje urazów u nienarodzonego dziecka.

Adapter do pasów bezpieczeństwa kobieta w ciąży może używać, jeżdżąc w samochodzie jako kierowca oraz jako pasażer. Można go stosować zarówno na tylnym, jak i przednim siedzeniu. Jest on uniwersalnym rozwiązaniem.

Dlaczego warto kupić adaptery do pasów bezpieczeństwa?

Ucisk powodowany przez pasy bezpieczeństwa przy hamowaniu lub szarpnięciu może być dla kobiety w ciąży niezwykle niebezpieczny. W jego wyniku może dojść do odklejania łożyska, czyli stanu zagrażającego życiu matki i dziecka. Oprócz odklejenia łożyska może wystąpić inny silny krwotok wewnętrzny. Podaje się, że dla ok. 5% matek i 60% dzieci takie urazy kończą się śmiercią. Dlatego też pas biodrowy powinien być układany jak najniżej. W przytrzymaniu go w odpowiedniej pozycji pomaga adapter. Zaleca się również, aby kobieta ciężarna odsuwała siedzenie, jak najdalej do tyłu. Dzięki temu zyska się gwarancję, że minimalizuje się ucisk na podbrzusze i nie będzie się nurkować.

Jaki adapter do pasów bezpieczeństwa wybrać?

Popularność tego gadżetu dla kobiet w ciąży sprawiła, że na rynku pojawiło się w ile modeli tego akcesorium. Oferują go różne firmy. Adaptery dostępne są też w różnym przedziale cenowym. W naszym sklepie można kupić proste modele w akcyjnych cenach, jak i te profesjonalne oraz droższe. Bez względu czy postawi się na zakup niskobudżetowy, czy adapter renomowanej marki, to należy zadbać o to, aby posiadał on wymagane przez prawo atesty bezpieczeństwa. Ważne jest również, aby adaptery do pasów dla ciężarnych przeszły testy wypadkowe tzw. crash-testy.

Dbając o własną wygodę, przy zakupie warto też zwrócić uwagę czy wybrany adapter posiada dodatkowe boczne zaczepy. Dzięki temu komfortowo będzie można go używać, jeżdżąc samochodem w sukience.

Jak używać adapterów do pasów dla ciężarnych?

Adaptery do pasów używa się i instaluje niezwykle łatwo. Do każdego zestawy dołączona jest szczegółowa instrukcja, która pokazuje, jak założyć adapter do pasów dla ciężarnych w swoim samochodzie. Często instrukcja obejmuje również ilustracje, które wizualizują, jak wyglądają pasy po założeniu ich w samochodzie.

Adaptery pasów bezpieczeństwa składają się ze specjalnej podkładki, którą umieszcza się na fotelu i na niej siada oraz mocnego uchwytu, który zamontowany jest do pasa bezpieczeństwa.