Śpiworki i otulacze

Pierwsza bielizna pościelowa dziecka

Kompletując wyprawkę dla niemowlaka, nie można zapominać o zakupie bielizny pościelowej. Jest ona bardzo ważne, ponieważ do w niej dziecko spędza w pierwszych miesiącach życia najwięcej czasu. Wielu rodziców decyduje się na zakup tradycyjnego zestawu pościeli. Warto jednak pamiętać o alternatywie. Stanowią ją śpiworki i otulacze. Te gadżety stosuje się w pierwszych tygodniach życia, a ich celem jest ciasne owinięcie dziecka w tzw. kokon. Spowity w materię maluch czuje się praktycznie tak samo, jak w brzuchu u mamy, dzięki temu jest spokojniejszy, łatwiej się wycisza, szybciej zasypiał. Śpiworki i otulacze wykorzystać można także do innych zadań.

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Śpiworki i otulacze w niemowlęcej wyprawce

Śpiworki i otulacze najczęściej pełnią rolę pierwszej bielizny pościelowej niemowlaka i służą do otulania dziecka w ciasny kokon. Sięga się po nie w pierwszych tygodniach, miesiącach życia dziecka, później stają się nieprzydatne. Ich zadaniem jest ułatwić zasypianie oraz zapewnić zdrowy sen maluchowi. Śpiworki i otulacze niemowlęce można też wykorzystać jako cienki, lekki i przewiewny kocyk w letnie dni, osłonę przed promieniami słonecznymi, zapasową, awaryjną matę do przewijania lub położenie niemowlaka, osłonkę dla mam karmiących piersią, okrycie na basen, antypoślizgową matę do wanienki, ręcznik dla niemowlaka.

Czy warto kupić otulacz niemowlęcy?

Coraz więcej specjalistów, aby otulacz znalazł się w wyprawce niemowlaka. Zawijanie dziecka w tzw. kokon pozwala dziecku stopniowo przyzwyczaić się do nowego otoczenia, uspokoić się, zrelaksować, zmniejszyć płaczliwość. Jasne granice materiału ograniczające ruchy dziecka ograniczają też wybudzenie się bez powodu i pozwalają zmniejszyć występowanie niekontrolowanych odruchów Moro. Otulacze i śpiworki ułatwiają też dziecku zasypianie na plecach, czyli w najzdrowszej dla niemowlaka pozycji. Ważną zaletą jest również to, że śpiworki i otulacze znacząco zmniejszają ryzyko wystąpienia śmierci łóżeczkowej. Dzięki ciasnemu kokonowi, który tworzy otulacz, niemowlę czuje się niemal tak samo, jak w brzuchu mamy, przez co wzrasta u niego poczucie bezpieczeństwa i zadowolenia. Wbrew przekonaniom niektórych rodziców śpiworki i otulacze nie powodują, że niemowlakowi jest za ciasno czy niewygodnie.

Kiedy i jaki otulacz/śpiworek niemowlęcy wybrać?

Otulacz lub śpiworek można zakupić już na etapie kompletowania wyprawki. Warto pamiętać, że te dwa produkty są dwoma różnymi gadżetami. W pierwszych tygodniach życia najlepiej sięgnąć po otulacz, który przeznaczony jest dla noworodków i małych niemowląt. Z otulacza powinny korzystać dzieci, które nie przekroczyły wagi 4 kg. Dla większych i cięższych dzieci dedykowane są śpiworki. Zapewniają one większą swobodę ruchu, a jednocześnie zabezpieczają nóżki przed odkryciem i zmarznięciem. Specjaliści zalecają, aby śpiworki i otulacze wykorzystywane były jedynie do czasu, kiedy dziecko nie nauczy się samodzielnie zmieniać pozycji w trakcie snu.

Rozmiary śpiworków i otulaczy

W sklepach kupić można śpiworki i otulacze w różnych rozmiarach od bardzo małych, a do naprawdę sporych. Szukając praktycznego gadżetu, który posłuży więcej niż kilka tygodni, warto sięgnąć po otulacz w rozmiarze XXL. Jego wymiary wynoszą 120x120cm. Dzięki sporym wymiarom otulacza może służyć nie tylko do wiązania dziecko w kokon, ale i jako osłonka, ręcznik, cienki kocyk itd. Większe otulacze są również praktyczniejsze, ponieważ łatwiej i wygodniej się je zawija.

Wysokiej jakości śpiworki i oczulacze

Śpiworki i otulacze jako gadżety dla najmłodszych dzieci powinny być wykonane z najwyższej jakości tkanin, a także precyzyjne uszyte. Zapewni to najmłodszym użytkownikom komfort i bezpieczeństwo. Ze śpiworków i otulaczy nie mogą wystawać niski, ostre elementy, drażniące metki, szwy nie mogą być krzywe, ani pruć się.

Ważny jest również materiał wykonania śpiworków i otulaczy. Z racji tego, że skóra niemowlaka jest niezwykle wrażliwa, to użyta tkanina obowiązkowo musi być delikatna, naturalna, przyjemna w dotyku i ekologiczna. Dobrze, jeśli posiada ona certyfikaty potwierdzające, że jest wysokiej jakości i nie wywoła u niemowlęcia otarć, podrażnień, alergii.

W naszym sklepie kupić można śpiworki i otulacze uszyte z różnych tkanin. Najczęściej wybierane są modele z muślinu, tetry, bambusa, ekologicznej bawełny. Tkaniny te są przyjemne w dotyku, delikatne dla skóry i nie wywołują podrażnień. Każdy z tych materiałów ma swoje indywidualne właściwości, warto się z nimi zapoznać przed zakupem. I tak np. wybierać otulacz muślinowy lub bawełniany zyskuje się wysoką jakość i 100% ekologiczność, natomiast śpiworek z włókna bambusowego zagwarantuje antybakteryjność i antyalergiczność. Na uwadze należy mieć również to, że materiał wpływa na trwałość, solidność i wytrzymałość produktu. Dobrze jest też sprawdzić, czy tkanina będzie łatwa w czyszczeniu, praniu, suszeniu i prasowaniu.

Modne otulacze i śpiworki

Otulacze i śpiworki dla niemowląt dostępne są w wielu wzorach i kolorach. Najmodniejsze są te utrzymane w pastelowych barwach z delikatnymi deseniami np. w gwiazdki, kropki, paski, misie, zwierzątka. Takie otulacze i śpiworki pasują zarówno do pokoju dziewczynki, jak i chłopca.