Buty motocyklowe

Buty motocyklowe – czy są potrzebne?

Buty motocyklowe mają przed sobą wiele pracy, ponieważ muszą chronić Cię zarówno przed żywiołami, jak i przed wypadkami. Powinny być też wygodne i stylowe, aby trafiały doskonale w Twój gust – w końcu będą towarzyszyć Ci przez długi czas. W przeciwieństwie do  kasku, który ściągasz po każdej przejażdżce lub kurtki, którą odkładasz na wieszak np. w restauracji, buty motocyklowe nosisz założone przez cały dzień, więc nadal muszą być wystarczająco wygodne, aby chodzić wszędzie tam, gdzie Ty. Co należy wiedzieć o butach motocyklowych? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu butów na motocykl?

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Buty motocyklowe – rodzaje

Buty motocyklowe są ważniejsze, niż większość początkujących motocyklistów uważa. Buty motocyklowe spełniają podwójną funkcję: muszą chronić stopy i nogi podczas jazdy, a jeśli kiedykolwiek będziesz miał pecha i zdarzy Ci się wypadek – buty na motocykl powinny stanowić pierwszą barierę nie do pokonania, stanowiącą gwarancję ochrony nóg przed groźnymi urazami.

Wśród butów motocyklowych rozróżniamy kilka rodzajów, najważniejsze z nich to:

 • Krótkie buty motocyklowe 

Ten styl butów zapewnia równowagę między komfortem i użytecznością a funkcjonalnością i wyglądem. Najczęściej będą wyposażone w  ochraniacze na kostki sprytnie ukryte w stylu high-top. Powinny posiadać certyfikat CE, elastyczną podeszwę – dzięki czemu będą wygodne podczas jazdy na motocyklu, jak i w chodzeniu. Podczas zakupów rozglądaj się za dodatkowymi wodoodpornymi podszewkami.

 • Długie/wysokie buty motocyklowe

But motocyklowy pełnej długości jest wyższy, dzięki czemu zapewnia większą ochronę wokół golen, zawdzięczając to utwardzonym obszarom. Te buty mają zwykle wodoodporną podszewkę i są noszone wewnątrz spodni, aby woda nie spływała do środka. Oferują lepszą ochronę niż krótsze buty: przede wszystkim chronią golenie, a także stanowią ochronę pięty, palców u nogi i kostek. Dodatkowe cechy wysokich butów motocyklowych:

 • Są elastyczne, ale dość niewygodne podczas dłuższych spacerów; 
 • Są to świetne, wszechstronne buty oferujące doskonałą funkcjonalność i ochronę; 
 • będziesz mógł je nosić podczas dojazdów lub wycieczek na duże odległości.

Wysokie buty motocyklowe są preferowane z różnych powodów. Pomagają chronić Cię przed zranieniem przez gorącą rurę wydechową, która zwykle znajduje się blisko nóg. Zapewniają również ciepło ciału, szczególnie w zimnych porach roku.

Sportowe buty motocyklowe

Sportowe buty na motocykl będą miały najbardziej agresywną stylistykę, opartą na profesjonalnych butach w Moto GP. Te buty motocyklowe są odporne na uderzenia, więc wybierając ten model, nie musisz obawiać się o bezpieczeństwo swoich goleni i kostek – a to wszystko dzięki twardym, plastikowym osłonom, w które wyposażone są sportowe buty motocyklowe. Dodatkowo w tych butach znajdziemy solidną podeszwę, która zapewnia kontrolę potrzebną podczas wyścigów na torze lub w czasie agresywnej jazdy. Pamiętaj, że tylko takie produkty zapewniają dobre osiągi i bezpieczeństwo, nawet przy najwyższych prędkościach. Chodzenie jest w nich praktycznie niemożliwe, a kilkugodzinna jazda może nie być zbyt wygodna, ale nie to jest najważniejsze. Podsumowując, sportowe buty motocyklowe charakteryzują się:

 • wysokością sięgającą łydki,
 • bardzo dużą sztywnością,
 • dobrą ochroną goleni i kostki,
 • bardzo wysoką ceną

Klasyczne buty motocyklowe

Dobrze komponują się zarówno z Twoim motocyklem jak i jeansami. Klasyczne buty motocyklowe przypominają nieco buty robocze, natomiast są od nich nieco bardziej eleganckie i posiadają funkcje ochronne, które nie do końca znajdziemy w tak zwanych butach inżynieryjnych: buty robocze są wytrzymałe i trwałe, ale nie są zaprojektowane do wytrzymywania ciężkich uderzeń, ścierania asfaltu i nie mają wystarczającego podparcia kostki. Klasyczne buty motocyklowe, poza dobrym wyglądem, dają nam gwarancję ochrony kostek i dodatkowo posiadają bardzo mocne podeszwy.


Kupujemy buty motocyklowe – na co zwrócić uwagę?

Zakup butów na motocykl, szczególnie tych pierwszych, stawia przed nami kilka zagadnień do rozwiązania. Po pierwsze, co oczywiste, odpowiedz sobie na pytanie, jakim motocyklem będziesz jeździć i na jakich dystansach. Może niekoniecznie musisz inwestować w najdroższe na rynku buty do jazdy sportowej, w których ciężko chodzić po zejściu z jednośladu?

Głównym celem noszenia profesjonalnego obuwia motocyklowego podczas jazdy jest chwytanie i zsiadanie z motocykla oraz ochrona stóp w razie wypadku. Dobra podeszwa buta do motocykla powinna być olejoodporna i mieć doskonałą przyczepność.

Wentylowane buty motocyklowe oznaczają niwelację problemu spoconych w bucie stóp i przy okazji są po prostu „zdrowe”. Buty powinny być również wodoodporne, dzięki czemu zapewnią doskonały komfort jazdy przy mniej sprzyjających warunkach atmosferycznych. 

Podsumowując, każdy but motocyklowy, który wybierzesz, powinien mieć:

 • Odporne na olej podeszwy zapobiegające poślizgnięciu się podczas chodzenia po drodze
 • Profilowaną ochronę kostki zapewniającą, że ​​twoja najbardziej wrażliwa kość nie zostanie uszkodzona w razie upadku
 • Sztywność skrętną zapobiegającą zgięciu kostki / stopy