Lato

Jakie sporty uprawia się latem?

Lato to bardzo dobra pora roku do uprawiania sportów outdoorowych. Co prawda letnie warunki atmosferyczne potrafią dać w kość, jak choćby: upały, gwałtowne burze, deszcze, natomiast sporo dni pozostaje słonecznych i suchych, poza tym dzień trwa długo, a wieczory są przyjemnie ciepłe. Takie warunki sprzyjają trenowaniu wielu sportów. Jakie sporty uprawia się latem?

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Letnie sporty – jakie aktywności uprawiamy na świeżym powietrzu?

Lista sportów, jakie uprawia się latem, jest dość długa. Zestawienie letnich sportów otworzymy czymś całkowicie związanym z latem, czyli siatkówką plażową.

Chociaż siatkówka plażowa kojarzona jest z dobrą zabawą na plaży, w rzeczywistości jest także dyscypliną olimpijską. Boisko do gry w ten letni sport ma wymiary 16×8 metrów. Piłka do siatkówki plażowej jest nieco lżejsza od standardowej piłki siatkowej.

Siatkówka plażowa różni się od gry na boisku na hali sportowej. Mecz w siatkówkę plażową rozgrywają dwie dwuosobowe drużyny. Podczas gry na otwartej przestrzeni największą trudność stanowi tor lotu piłki – jej prędkość i kierunek są bowiem zależne nie tylko od siły uderzenia gracza, ale również od prędkości i kierunku wiatru. Zawodnicy grają boso, ubrani w stroje kąpielowe lub koszulki i dół od stroju kąpielowego.

Mecz plażówki rozgrywa się do dwóch wygranych setów. Set kończy się, gdy któryś z zespołów jako pierwszy zdobędzie 21 punkt. Jedynym ustępstwem od tej zasady jest stan, gdy mamy remis po 20 i wówczas należy grać do przewagi dwóch punktów.

Jakie sporty uprawia się latem? Jazda na rowerze i jazda na rolkach

Kolejnymi sportami uprawianymi głównie w miesiącach letnich, jest jazda na rowerze i jazda na rolkach.

Pasjonaci jazdy na rowerze w wolnych chwilach praktycznie nie rozstają się ze swoim jednośladem. Lato to sprzyjający rowerzystom okres, dlatego obserwujemy na drogach wysyp osób pasjonujących się tym sportem.

Dla bezpieczeństwa warto pamiętać o kilku zasadach:

 • Sygnalizuj odpowiednio wcześnie wykonywane manewry – niepoinformowanie innych uczestników ruchu o skręcie czy innym manewrze to jedna z najczęstszych przyczyn wypadków rowerowych. Przed skrętem najpierw trzeba upewnić się, że możesz wykonać manewr. Potem wyciągnij rękę – prawą lub lewą w zależności od kierunku skrętu – która zasygnalizuje kierowcy Twój zamiar. Należy także ustąpić pierwszeństwa pieszym stojącym przy przejściu.
 • Używaj kasku w czasie jazdy – podczas wypadku najbardziej narażone są kolana, łokcie i głowa. Tę ostatnią podczas jazdy chroni kask rowerowy. Urazy czaszki są wyjątkowo niebezpieczne, zdecydowanie bardziej niż obdarte kolana czy łokcie. Warto jednak pamiętać, że kask nie ochroni twarzy i okolic brody.

Podczas godzinnej jazdy na jednośladzie możemy spalić od 300 do nawet 800 kalorii w zależności od:

 • tempa,
 • składu i masy ciała,
 • typu roweru,
 • pogody.

Jazda na rowerze latem to doskonała opcja dla osób, które nie chcą obciążać zbytnio stawów kolanowych.  Co więcej, istnieje kilka dodatkowych korzyści płynących z regularnych letnich treningów na rowerze, polecany jest wszystkim tym, którzy:

 • rozpoczynają swoją przygodę ze sportem,
 • chcą zrzucić zbędne kilogramy,
 • wymodelować sylwetkę,
 • poprawić kondycję,
 • kochają ruch na świeżym powietrzu i obcowanie z przyrodą.

Lato to doskonała pora roku do poćwiczenia swoich umiejętności jazdy na rolkach. Najlepiej znaleźć jak najrówniejsze podłoże do uprawiania tego sportu, ponieważ strome zjazdy mogą szybko zostać zakończone kontuzją.

Jazda na rolkach albo łyżworolkach latem, przynosi wiele radości i korzyści dla zdrowia. Najtrudniejsze jest utrzymanie równowagi i równomierna, zsynchronizowana jazda.

W trakcie jazdy na rolkach pracują wszystkie duże grupy mięśniowe. Najintensywniej zaangażowane są mięśnie nóg (zwłaszcza czworogłowe) oraz pośladków. Z tego powodu rolki to odpowiedni sport dla kobiet, które chcą wysmuklić uda, łydki i nadać jędrność pośladkom.

Letnie sporty wodne: surfing, windsurfing, kitesurfing

Opisując aktywności fizyczne uprawiane głównie latem, nie sposób nie wymienić sportów wodnych. Najpopularniejsze z nich to oczywiście surfing, windsurfing i kitesurfing. Ten pierwszy daje możliwość surfowania na desce na falach mórz i oceanów, natomiast windsurfing oprócz fal wykorzystuje także siłę wiatru.

Jeśli chodzi o kitesurfing, to miłośnik sportów wodnych również korzysta z pomocy wiatru, jak w przypadku windsurfingu, z tym tylko, że szybkość wspomaga nie żagiel, a specjalny latawiec, który trzyma w rękach kitesurfingowiec.

Lato sprzyja miłośnikom powyższych form surfingu. Obserwując osoby serfujące na falach, wydaje się nam, że jest to sport bardzo prosty. Przecież wystarczy poczekać na falę, stanąć na desce i płynąć praktycznie aż do brzegu. Niestety, co w teorii brzmi banalnie, w praktyce potrzebuje siły wielu mięśni, determinacji, odpowiedniego sprzętu i przeszkolenia.

Mistrzowie surfingu, windsurfingu i kitesurfingu, czyli letnich sportów wodnych, są zgodni – adrenalina jest uzależniająca, dlatego jeśli raz spróbujesz z powodzeniem serfowania na desce, prawdopodobnie zakochasz się w tym sporcie na zawsze.