Skating i rowery

Rowery i skating – sporty dla odważnych. Charakterystyka

Na rowerze umie jeździć prawie każdy, za to definicja skatingu nie wszystkim jest znana. Oba sporty są bardzo ciekawe i warto je uprawiać. Niektórym może się jednak wydawać, że to dyscypliny zbyt spokojne, wręcz nudne, niedostarczające dużej dawki adrenaliny. Udowodnimy, że wiele z odmian jazdy na rowerze oraz ćwiczenie skatingu to sporty tylko dla odważnych osób, które nie boją się nowych wyzwań, ryzyka i umieją szybko reagować. 

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Charakterystyka skatingu

Ciężko dokładnie opisać czym jest skating. Najbardziej ogólnie jest to dyscyplina sportu, w której skaterzy– osoby jeżdżące na deskorolce, rolkach, wrotkach, hulajnogach, wykonują różne ewolucje. Jeździć można na specjalnych torach, w skateparkach, a także w parkach czy na betonowych boiskach. Tego sportu spróbować może każdy, kto nie boi się ewentualnych wywrotek i mnóstwa siniaków. Do jazdy nie potrzeba wielu specjalnych dodatków, chociaż podstawą powinien być kask i ochraniacze. Niestety wielu skaterów rezygnuje z nich dla poprawy swojego wyglądu. Niepotrzebny jest specjalny strój sportowy, wystarczą nam wygodne ubrania i chęci. Po opanowaniu jazdy można próbować wszystkiego. Na początku najlepiej pooglądać zamieszczone w Internecie filmiki instruktażowe oraz pokazowe. Skating to przede wszystkim wspaniała zabawa oraz pasja ogromnej liczby osób. Profesjonaliści umieją jeździć po wszystkich rampach, murkach, schodach i krawędziach. Uwielbiają slalomy i najróżniejsze przeszkody. Świetnie skaczą, ale potrafią również doskonale lądować, ponieważ mają świadomość tego, jak łatwo w tym sporcie można zrobić sobie krzywdę. Miłośnicy skatingu często organizują różne konkursy oraz pokazy. Nie brakuje również profesjonalnych zawodów, na których mierzą się zawodnicy z całego świata. Z racji coraz szybciej rosnącej popularności łatwo można znaleźć i zapisać się na często organizowane szkolenia dla amatorów, osób średniozaawansowanych oraz dzieci. Do jazdy potrzeba przede wszystkim odwagi!

Różne rodzaje kolarstwa

Wydaje Wam się, że rower łączy się tylko z nudą jazdą po ścieżkach rowerowych do szkoły lub pracy? Koniecznie zobaczcie filmiki dodawane przez profesjonalistów i amatorów na różnych portalach internetowych, a zmienicie zdanie! Rower to świetny wybór dla osób kochających nowe przygody i adrenalinę. Jakiego rodzaju kolarstwa warto spróbować?

 • Kolarstwo górskie, czyli MTB to niezwykle popularny rodzaj kolarstwa, podzielony na wiele innych dyscyplin np. Zjazd (Downhill), Maraton, Enduro, Freeride czy Cross-Country- a to tylko niektóre z nich. 
 • Większość dyscyplin polega na jak najszybszym zjeździe z wierzchołka góry do mety u jej podnóży. Wydaje się łatwe? Kolarze jeżdżą po stromych zjazdach, ostrych kamieniach, wąskich szlakach. Muszą przeskakiwać nad wystającymi z ziemi korzeniami, omijać drzewa i uważać na wszystkie gałęzie. Często sami muszą wyznaczyć swoją trasę, a oceniani są za najciekawsze triki i najmniejszą liczbę upadków.
 • Czasem rowerzyści muszą wiele razy przejechać tą samą górską trasę, mierząc się z innymi zawodnikami (Cross-Country) lub szukając punktów kontrolnych (MTBO, RJnO- jazda na orientacje).
 • Tymczasem rowerowy maraton to jazda od 50 do 200 km w trudnych terenie. Wygrywa najszybszy, a wygrać można nawet Puchar Świata.
 • Miłośnicy Enduro mają równie ciężko. Zawodnicy sami wybierają trasę, która ich zdaniem najbardziej zainteresuje jurorów. Dużą część zawodów poświęcają na najróżniejsze skoki i triki w powietrzu.
 • Równie spektakularny jest Street, Dirt i Trial. Te dziedziny są nazywane ekstremalnym kolarstwem miejskim, a Street zalicza się również do skatingu ze względu na jazdę po schodach, barierkach, murkach i rampach.    
 • W Trialu nie można postawić stopy na podłożu w ciągu zawodów! Trasa jest krótka, lecz pełna niebezpiecznych przeszkód, które trzeba pokonać na swojej drodze.
 • Natomiast do Dirt Jumpingu istnieją specjalnie przygotowane tory z nasypów ziemi. Najważniejsza jest technika oraz trudność wykonywanych w powietrzu ewolucji. A akrobacje są najróżniejsze! Obroty wokół własnej osi, puszczanie roweru w powietrzu i niesamowite salta. Nawet jeśli nie zamierzamy spróbować, warto chociaż raz obejrzeć zawody w tej dyscyplinie.

Skating i rowery– podobieństwa 

Czy teraz jesteście już przekonani, że skating i rowery to sport dla odważnych? Te dyscypliny mają oczywiście wiele podobieństw. Wymienimy kilka z nich, aby podsumować artykuł:

 • Ryzyko- jest wpisane w te sporty. Dlatego każdy śmiałek powinien mieć na głowie kask i zakładać potrzebne ochraniacze. 
 • Duża ilość naprawdę świetnej zabawy!
 • Niesamowita pasja na wiele lat, oby bezwypadkowych.
 • Wspaniały sposób, aby spędzić wolny czas na świeżym powietrzu.
 • Jeździć można wręcz wszędzie. 
 • Możliwość poznania dużej liczby nowych osób.
 • Ogromny wybór dyscyplin, wszystkie równie ciekawe.
 • Ciągle zmieniająca się technologia, dzięki której jazda staje się bezpieczniejsza.
 • Trenować mogą również młodsze dzieci.
 • Poprawa kondycji fizycznej- związana z dużą ilością treningów.