Części i akcesoria rowerowe

Podstawowe części i akcesoria rowerowe, jakie musisz znać?

Jazda na rowerze to jedna z najpopularniejszych aktywności fizycznych na całym świecie. Pomaga z utrzymaniem ładnej figury, poprawia kondycję fizyczną oraz dodaje adrenaliny. Dzięki niej spędza się więcej czasu na świeżym powietrzu i można się dobrze bawić. Nieważne czy jeździcie dużo, czy naprawdę wiele, warto znać podstawowe części i akcesoria rowerowe. Znajomość tych pierwszych przyda się na przykład, jeśli będziecie musieli naprawić coś samodzielnie w trakcie wycieczki. Natomiast nowe akcesoria rowerowe mogą sprawić, że jazda będzie dla Was dużo przyjemniejsza, niż dotychczas. W poniższym wpisie opisaliśmy najważniejsze części i akcesoria rowerowe, które wypada znać każdemu rowerzyście!

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Dlaczego warto znać części i akcesoria rowerowe?

Dla własnego komfortu i bezpieczeństwa. Znając przynajmniej podstawowe części i akcesoria rowerowe, będziecie wiedzieć, co mogło się zepsuć, albo czego jeszcze Wam brakuje. Mając przynajmniej minimalną wiedzę, nie będziecie czuć się źle lub wstydzić w towarzystwie nowo poznanych rowerzystów, którzy opowiadają o swoim sprzęcie lub najnowszych udoskonaleniach. Dodatkowa wiedza nigdy nie jest zła. Dzięki nauce cały czas się rozwijamy i poszerzamy własne horyzonty. A może uda Ci się dodatkowo, zaimponować komuś swoją wiedzą na temat części i akcesoriów rowerowych? Nigdy nie wiadomo, kiedy takie informacje się przydadzą! 

Najważniejsze części rowerowe

Podstawowe części rowerowe powinieneś znać w razie nagłego wypadku na trasie, szczególnie gdzieś na mało ruchliwej szosie lub w trakcie kilkudniowej wyprawy rowerowej. Będziesz czuł się również dużo bardziej pewny siebie, idąc do serwisu rowerowego na przegląd jednośladu. Te części rowerowe koniecznie musisz znać!

  • Rama – nazywana szkieletem roweru, ponieważ to do niej przymocowane są wszystkie inne części rowerowe. Najważniejsze, żeby była lekka, ale wytrzymała. Najczęściej produkuje się ją z aluminium, stali lub karbonu. 
  • Układ kierowniczy – złożony z kierownicy, wspornika i widelca. Przymocowany jest do główki ramy, dzięki łożyskom
  • Koła – są zbudowane z obręczy, dętki i opony. Te części rowerowe różnią się między sobą w zależności od przeznaczenia roweru. Piasta rowerowa jest pośrodku miejsca, w którym montuje się koła. Wychodzą z niej szprychy, łączące się z obręczą. Łożyska w piaście zapewniają obrót kół, dlatego co 4000 kilometrów, należy je wymieniać!
  • Układ hamulcowy – najbardziej popularne są cztery typy. V-break i U-break, które można uruchomić, naciskając klamki hamulcowe na kierownicy. Hamulce tarczowe, które przez klocki hamulcowe mogą wytworzyć tarcie z obręczą, spowalniając w ten sposób rower. Hamulce torpedo to naprawdę ciekawe części rowerowe. Aby je uruchomić, trzeba pedałować do tyłu. 
  • Napęd rowerowy – konstrukcja złożona z mechanizmu korbowego z pedałami oraz przekładni łańcuchowej, czyli zębatek i łańcucha, które przenoszą energie z pedałowania na tylne koło.

Przydatne akcesoria rowerowe

Aby jazda na rowerze była wygodna, przydadzą się niektóre akcesoria rowerowe. Mogą one uatrakcyjnić jazdę oraz sprawić, że będzie dużo bardziej bezpieczna. Co możecie dokupić, aby maksymalnie cieszyć się z jazdy na swoim jednośladzie? 

  • Pompki – całkiem szeroki temat, ponieważ to akcesoria rowerowe potrzebne każdemu kolarzowi. Mieć przy sobie powinniście zawsze pompkę ręczną. Aby woziło się ją wygodniej, można zainstalować specjalny uchwyt na ramie. Niektóre mają malutki manometr lub składaną rączkę. Do domowego warsztatu można kupić pompkę stacjonarną, czyli taką, jaka znajduje się w serwisach. Dętki będą nadmuchane dokładnie tak, jak sobie tego zażyczycie. A najciekawszą, ale równocześnie bardzo drogą opcją są pompki z nabojami CO2. Warto się o nich dowiedzieć więcej!
  • Lampki – akcesoria rowerowe wymagane przepisami prawa. Wybór jest naprawdę duży, można kupić halogen lub LED, napęd dynamo, baterie lub akumulator. Oprócz podstawowych modeli znajdziecie takie z dodatkowymi funkcjami, na przykład tryb pulsowania, zmiany mocy i koloru świateł. Nie zapominajcie, że lampka czerwona musi być umieszczona na tyle, a z przodu musicie zamocować białą lub żółtą. W razie ich nieobecności po zmroku możecie dostać mandat!
  • Bidon – może nie jest konieczny, ale za to bardzo wygodny! W ofercie producentów znajdziemy bidony wykonane ze stali nierdzewnej, aluminium lub tworzyw sztucznych. Wszystkie mają swoje zalety oraz znajdziemy je w wielu ładnych kolorach, a nawet w ciekawych kształtach! Pamiętajcie, że nawadnianie się w trakcie wysiłku fizycznego jest szczególnie istotne.
  • Liczniki – akcesoria rowerowe powinny również sprawiać radość. Dzięki licznikowi będziemy stale mogli monitorować nasz puls, spalone kalorie oraz poznamy ilość kilometrów, które udało się nam przejechać.
  • Blokada – do wyboru jest mnóstwo różnych rodzajów zabezpieczenia rowerowego na przykład alarm, linka, U-lock, łańcuch, czy podkowa. Najciekawszy jest maleńki lokalizator GPS, który można przyczepić do roweru. Jeżeli nasz rower, mimo innych blokad, zostanie skradziony, To cały czas będziemy znać jego lokalizację.
  • Odblaski – sprzęt podstawowy i potrzebny każdemu! Jednak niektórzy zapominają, że nie musi być nudnym dodatkiem. Możemy trochę poeksperymentować, ozdabiając nasz rower w różnokolorowe odblaski w śmiesznych kształtach. W sklepach znaleźć można także kolorowe koraliki, do założenia na szprychy. Wyglądają wspaniale, szczególnie przy dziecięcych rowerach!