Akcesoria odblaskowe

Jakie akcesoria odblaskowe wybrać na rower?

Akcesoria odblaskowe powinny być podstawą dla każdego rowerzysty. Nie ma znaczenia czy kolarz jeździ po drodze szosowej, czy po ścieżce rowerowej w mieście. Niektórzy o tym wyposażeniu zapominają, mimo że ma ogromne znaczenie dla naszego bezpieczeństwa. Kierowca samochodu zauważy rowerzystę, wyposażonego w odblaski z odległości nawet 300 metrów. Natomiast rowerzysta bez świecących akcesoriów jest widoczny dopiero z 30 metrów. Różnica jest naprawdę ogromna! Akcesoria odblaskowe są koniecznością, jeżeli chcemy zadbać o nasze zdrowie i życie. Jeżeli jeszcze nie wiecie, gdzie można umieścić odblaski i które sprawdzą się najlepiej, przeczytajcie nasz artykuł.

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Akcesoria odblaskowe a polskie prawo

Nieznajomość prawa szkodzi. Zasady są jasne, chociaż wciąż nie wszyscy je znają. Każdy rowerzysta obowiązkowo musi mieć zamontowany odblask koloru czerwonego na tyle jednośladu. I nie może być to gadżet słabej jakości, ponieważ w przepisach jest zaznaczone, iż odblask musi być zdolny do odbijania światła, a ponadto nie może mieć kształtu trójkątnego i przymocowany musi być prostopadle w stosunku do uczestników ruchu drogowego, którzy poruszają się za rowerzystą. Skąd takie zasady? Wszystko po to, aby inny kierowca widział, w jaką stronę jedziemy. Z tego powodu akcesoria odblaskowe zainstalowane na rowerze, które mają kolor czerwony, mogą być zamontowane tylko na tyle naszego jednośladu.  I chociaż zgodnie z przepisami nie są wymagane inne odblaski, to pamiętajmy, że nie przestają one być potrzebne. Dzięki ich posiadaniu zostaniemy zauważeni w czasie brzydkiej pogody, nawet przy gęstej mgle i oczywiście po zmroku lub wczesnym rankiem, kiedy słońce jeszcze nie wzejdzie. Producenci oferują wiele różnych modeli, ponieważ wiedzą, że akcesoria odblaskowe to jedne z najpotrzebniejszych elementów w wyposażeniu. Kupując rower, znajdziemy modele z fabrycznie zamontowanymi odblaskami. Jednak, jeśli uważamy, że jest ich za mało lub są kiepskiej jakości, możemy je bez problemu dokupić i przymocować. Pamiętajmy jednak, aby nie były w kolorze czerwonym. Przez rowerzystów najczęściej wybierane są te białe lub żółte. Gdzie możemy zamontować akcesoria odblaskowe na naszym rowerze? Przede wszystkim na szprychach, ramach, pod siodełkiem i w pedałach. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest także odzież, w którą odblaski są wszyte.

Jak uatrakcyjnić wygląd roweru?

Akcesoria odblaskowe to żaden wstyd. Niestety często nie chcemy ich zakładać. Szczególnie nie lubią ich dzieci, ale mamy na to rozwiązanie. Odblaski wcale nie muszą być nudne! Wystarczy tylko troszkę poszukać, ciekawe modele znajdziemy przede wszystkim w sklepach internetowych. Misie, lwy, samochody, kwiatki, uśmiechnięte buźki – do wyboru, do koloru. Ceny są naprawdę niskie, a maluchy będą bardzo zadowolone. Dla bardziej wymagających małych rowerzystów kupić można także kolorowe koraliki, które przyozdobią szprychy. A dla tych starszych, szczególnie wymagających nastolatków, akcesoria odblaskowe kupimy w różnych formach, jako naklejki lub niewielkie elementy, które umieścić można wszędzie, ozdabiając w ten sposób rower według własnego uznania. Pamiętajmy, że odblaski dla dzieci młodszych i starszych są naprawdę potrzebne. Ich postura jest mniejsza, tak samo, jak rower, na którym jeżdżą, dlatego ciężej zobaczyć je z daleka. W tym przypadku więcej znaczy lepiej! Starajmy się także kupować duże akcesoria odblaskowe, będą jeszcze bardziej widoczne, co podniesie bezpieczeństwo naszych pociech. Warto wspomnieć o dobrym przykładzie, jeśli dzieci zobaczą, że rodzice lub starsze rodzeństwo nie używają świecących gadżetów, same nie będą chciały z nimi jeździć. Dlatego warto zamówić także odblaski dla siebie i uczyć dzieci, jak istotne jest dbanie o własne bezpieczeństwo. 

Akcesoria odblaskowe to wybór bezpieczeństwa 

Wiek czy doświadczenie w kolarstwie, nie uchronią nas przed wypadkami, spowodowanymi złą widocznością na drodze. Akcesoria odblaskowe są naprawdę potrzebne wszystkim rowerzystom tak, jak sprawne światła muszą mieć kierowcy samochodów. Nie jest to duży wydatek, a może uratować życie. Jeżeli przez złe warunki pogodowe, kierujący większym pojazdem nie zauważy rowerzysty, ponieważ jego rower nie ma zamontowanych odblasków, to wina będzie częściowo również po stronie kolarza. Tymczasem poruszające się światełka, z daleka zwrócą na siebie uwagę kierowców, którzy zdążą wystarczająco wcześnie zahamować i ominąć osobę poruszającą się rowerem. Trzeba także wspomnieć, że jadąc samochodem, najwcześniej widzi się poprzedzające obiekty od dołu. Dzieje się tak, ponieważ światła samochodowe są skierowane właśnie ku dołowi. Aby kierowca mógł nas szybko zauważyć, umieśćmy przynajmniej jeden odblask bardzo nisko. Jeżeli nie jesteś jeszcze wystarczająco przekonany, to trzeba dodać, że statystki pokazują 10-krotnie większy udział rowerzystów w wypadkach w ciągu nocy. To oznacza, że po zmroku cyklista jest dużo bardziej narażony. Pamiętajmy o bezpieczeństwie swoim i innych. Wyposażmy się w akcesoria odblaskowe i uczyńmy nasze otoczenie dużo bardziej bezpiecznym.