Plecaki rowerowe

Jaki plecak rowerowy wybrać?

Kolarstwo to bardzo lubiana dziedzina sportu w Polsce. Niezależnie od długości trasy i miejsca podróży, jazda na rowerze powinna być przyjemna. Z tego powodu wygodnie się ubieramy, zakładamy dopasowany kask i bierzemy ze sobą najpotrzebniejsze rzeczy. Czasem jednak pojawia się problem, ponieważ nie mamy odpowiedniego plecaka. Wtedy nie możemy zabrać ze sobą wszystkich potrzebnych przedmiotów lub jazda staje się o wiele mniej komfortowa. Jeśli zdecydowaliście się na nowe plecaki rowerowe, to koniecznie przeczytajcie nasz artykuł!

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Jakie zalety mają plecaki rowerowe

Chociaż w trakcie jazdy na rowerze możemy założyć jakąkolwiek torbę, to specjalne plecaki rowerowe mają dużą przewagę ze względu na komfort jazdy. Przede wszystkim zapewniają dobrą aerodynamikę, ponieważ wspaniale dopasowują się do sylwetki rowerzysty. Pas biodrowy celowo jest w nich umieszczony wyżej niż w zwyczajnych modelach. Zapewnia to komfortowe pedałowanie. Nie musimy się również przejmować przemieszczającym się plecakiem w trakcie szybkiej jazdy, dzięki dodatkowemu pasowi piersiowemu, który świetnie stabilizuje. Warto także zwrócić uwagę na regulacje przy wszystkich pasach. Pomogą one dopasować plecak perfekcyjnie do naszej sylwetki. Znajdziemy także wiele modeli posiadających zamontowany fabrycznie bukłak na napój, co jest dużym ułatwieniem dla rowerzysty. Możemy także wybierać pomiędzy modelami z dużą i małą ilością kieszeni, wszystko zależy od naszych preferencji. Większość produkowanych plecaków rowerowych jest wodoodporna, co jest ogromną zaletą. Bez problemu znajdziemy także modele ze wszytymi odblaskami, które dodatkowo zatroszczą się o nasze bezpieczeństwo na drodze.

Plecak rowerowy – ciężki wybór?

W sklepach znajdziemy wiele różnych plecaków. Dlatego na samym początku warto się zastanowić, czego dokładnie potrzebujemy, aby nie kupić przedmiotu, którego nie będziemy używać. Warto pamiętać, że plecaki rowerowe są często produkowane konkretnie dla jednej z płci. Różnice mogą pojawić się w rozmieszczeniu pasa biodrowego, piersiowego oraz szelek. Inny bywa również kształt. Modele dla dzieci także są specjalnie przystosowane do budowy mniejszego ciała. Plecaki dzielimy w zależności od ich przeznaczenia.

  • Rekreacyjny – zdecydowanie najczęściej kupowany rodzaj plecaka rowerowego. Jest bardzo wygodny oraz nastawiony na pojemność, dlatego będzie pasował prawie każdemu. Na częściach przylegających do pleców rowerzysty znajdziemy specjalną siateczkę dystansującą, dzięki której możliwy jest swobodny przepływ powietrza. Jest to ogromną zaletą, ponieważ zmniejsza problem pocenia się na plecach w czasie jazdy, co bywa bardzo kłopotliwym problemem dla wielu kolarzy. Niektóre produkty mają specjalne bukłaki na wodę, lecz jeśli przeszkadza nam takie rozwiązanie, to spokojnie znajdziemy produkty, które nie są w ten sposób wyposażone. Producenci tworzą wiele ciekawych modeli, więc na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. 

  • Sportowy – takie modele są wyjątkowo lekkie i przylegają do ciała rowerzysty, aby zwiększyć aerodynamikę. Polecany wszystkim, którzy chcą poprawiać swoje rekordy szybkości na trasie. Mają zamontowany bukłak na napój i niewielkie kieszonki na podstawowe przedmioty, w których schowamy portfel, telefon, narzędzia, niewielkie zapasowe części i małą apteczkę. Dla kolarzy górskich można znaleźć specjalne modele, które są dużo odporniejsze na błoto i mają zabezpieczone zamki. Jednak są one zdecydowanie cięższe od innych sportowych modeli.

  • Hybrydowy – idealny dla osób poszukujących plecaka, w którym zmieszczą się książki do szkoły lub dokumenty do pracy. Wygląda, jak zwyczajny szkolny plecak, ale jego konstrukcja ułatwia jazdę na rowerze, zapewniając stabilność i równe rozłożenie ciężaru na plecach.

Plecaki rowerowe– jaką pojemność wybrać?

Jeżeli chcesz, aby jazda na rowerze była komfortowa, wybierz plecak, który będzie dokładnie odpowiadał Twojemu zapotrzebowaniu. Jeśli najczęściej jeździsz na krótkich trasach i nie bierzesz ze sobą wielu rzeczy, to nie będzie Ci potrzebny duży plecak rowerowy. Wybierz mądrze, aby jazda była przyjemna. 

  • Małe plecaki do 5 litrów. Spakujesz do nich niezbędne rzeczy takie jak telefon, portfel, klucze, podstawowe narzędzia, coś do zjedzenia. Większość modeli będzie miała również bukłak na napój. 
  • Średnie plecaki od 5 do 15 litrów. Do takiego plecaka zmieścisz już naprawdę dużo. Poza podstawowym wyposażeniem spokojnie zmieszczą się tu ubrania na przebranie czy kurtka przeciwdeszczowa. Z pewnością zostanie miejsce na wszystkie rzeczy potrzebne do pracy lub na uczelnie.
  • Duże plecaki od 15 do 30 litrów. Gdy wybierasz się na wyprawę z całą rodziną lub przyjaciółmi i chcesz zmieścić wszystko do jednego plecaka, to ten będzie odpowiednim wyborem. Przyda się też, kiedy jeździsz rowerem na siłownie lub basen i chcesz zabrać ręcznik, buty, sportowy strój czy kostium oraz akcesoria pod prysznic. Na pewno znajdzie się również miejsce dla dużej, ciepłej bluzy.
  • Wielkie plecaki powyżej 30 litrów. Raczej są to produkty przeznaczone do turystki. Przy odpowiednim zagospodarowaniu miejsca spakujesz wszystkie przedmioty, potrzebne na kilkudniową przejażdżkę.