Części rowerowe

Jakie części rowerowe musisz znać?

Rower to złożony sprzęt, chociaż niektórym może się taki nie wydawać. Wszyscy znamy podstawowe części, ale siodełko, rama, koła oraz kierownica, to dopiero początek bardzo długiej listy. Dlaczego warto znać części rowerowe? Ta wiedza przyda się, jeśli nie chcecie z każdą niewielką naprawą jeździć do serwisu rowerowego lub samodzielnie chcecie przymocować nową część rowerową. Które części rowerowe koniecznie musisz poznać? Opisaliśmy je specjalnie dla Ciebie! Zachęcamy do przeczytania artykułu.

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Najważniejsze części rowerowe

Podstawowe części rowerowe koniecznie musisz znać! To od nich zależy Twoje bezpieczeństwo oraz wygoda płynąca z jazdy. 

  • Rama – najważniejsza część rowerowa, bez niej jednoślady by nie istniały. To do niej zamontowane są wszystkie możliwe części rowerowe. Ramy produkuje się osobno dla mężczyzn i dla kobiet, aby ułatwić im wsiadanie. Większość rowerów musi mieć ramy maksymalnie lekkie i równocześnie wytrzymałe, dlatego produkowane są ze stali, karbonu lub aluminium. Jedynie rowery miejskie, dla których waga nie jest szczególnie istotna, mogą mieć ramę, ważącą nawet 25 kilogramów! Ramy mają różne rozmiary, aby były jak najlepiej dopasowane do rowerzysty. W budowie ramy wyróżniamy górną rurę, która wpływa na naszą pozycję w czasie jazdy oraz główkę ramy, od której zależy, jak bardzo wyprostowani będziemy siedzieć na siodełku.
  •  Układ kierownicy – składa się z kilku części rowerowych, którymi są kierownica, wspornik nazywany mostkiem oraz widelec, w którym montuje się koło. Układ działa, dzięki łożyskom sterów, które znajdują się w główce ramy. Kierownice najczęściej produkuje się z lekkiego aluminium lub karbonu. W zależności od rodzaju roweru wyróżniamy różne typy kierownic. Ich kształty są proste, delikatnie wygięte, zawinięte, albo skierowane w stronę kolarza.
  • Koła – podstawowe części rowerowe, bez których nasz jednoślad nie pojedzie. Są skonstruowane z obręczy, opony i dętki. Chociaż w ostatnim czasie produkuje się również opony bezdętkowe. W samym środku jest oczywiście obręcz, a do niej przymocowana jest opona i dętka. Wielkości koła są zależne od przeznaczenia roweru. W samym centrum miejsca, do którego montuje się koło, znajduje się piasta rowerowa. To z piasty wychodzą szprychy, instalowane do obręczy. W piaście znajdują się łożyska, zapewniające płynny obrót kół. Niszczą się dość szybko, dlatego po pokonaniu na rowerze 4000 kilometrów, należy wymienić je w serwisie.

Napęd i hamulce

Bez napędu rowerowego i układu hamulcowego nigdzie nie pojedziemy ani się nie zatrzymamy. Chyba nikt nie wątpi w to, jak ważne są te części rowerowe! Na szczęście w trasie łatwo zrobić podstawowe naprawy, jeśli któryś z tych systemów zacznie działać gorzej. Co warto wiedzieć o tych częściach rowerowych? Prawdopodobnie wszystko, my postaramy się podać Wam tę wiedzę w pigułce.

  • Napęd rowerowy – w większości jednośladów zamontowana jest przekładnia łańcuchowa, złożona z łańcucha i zębatek, to są części rowerowe, który zna każdy rowerzysta! Dzięki nim siła kolarza włożona w pedałowanie zostaje przeniesiona na tylne koło. Zębatki i łańcuch wprawiają koło w ruch i rower może jechać. W napędzie mamy również mechanizm korbowy z pedałami oraz przerzutki, które są niezwykle pomocne. W większości modeli znajdziemy jedną lub dwie z odpowiednią ilością przełożeń. Przerzutkami sterujemy, dzięki manetkom, czyli dźwigniom zamontowanym na kierownicy. Sprawia to, że rowerzysta może szybko i łatwo zmieniać biegi, jeśli tego potrzebuje.
  • Układ hamulcowy – to właśnie w nim znajdziemy najważniejsze części rowerowe. Dzięki rozwojowi kolarstwa, różnych układów hamulcowych istnieje naprawdę wiele. Najczęściej spotykane są cztery typy, czyli V-break, U-break, torpedo i hamulce tarczowe. Wielu osobom nieznany może być hamulec torpedo, aby zatrzymał rower, trzeba pedałować w przeciwnym kierunku niż normalnie, czyli do tyłu. V-break i U-break działają, gdy naciskamy klamki lub klamkomanetki, mieszczące się na kierownicy. Linka lub przewód z płynem hydraulicznym, powodują zaciśnięcie się szczęk, aby hamulec spełnił swoją funkcję. Hamulce tarczowe zatrzymują rower, gdy klocki hamulcowe trąc o obręcz lub tarczę, zmniejszają prędkość roweru.

Dodatkowe części rowerowe

Warto znać działanie i funkcję amortyzatorów, chociaż nie znajdują się one w każdym modelu. Zapewne nie będziecie ich mieć, jeśli jesteście miłośnikami jazdy na szosie, gdzie rowery są nastawione głównie na szybkość i raczej nie montuje się do nich dodatkowego obciążenia, czyli jakichkolwiek części rowerowych, bez których można śmigać. Jednak te części rowerowe będą na pewno w rowerach do kolarstwa górskiego lub turystycznego. To właśnie amortyzatory tłumią wibracje, dzięki czemu poprawiają komfort jazdy na nierównych drogach. Dodatkową zaletą amortyzacji jest łatwiejsze i szybsze hamowanie, ponieważ koła mają ciągły kontakt z podłożem. W którym miejscu amortyzatory są zamontowane? Najczęściej na przednim widelcu, ale niektóre modele stworzone do jazdy MTB, posiadają również damper, czyli dodatkowe tylne amortyzatory. Pomaga on pokonywać maksymalnie ciężkie tereny, dlatego dla niektórych kolarzy ta część rowerowa jest niewyobrażalnie ważna. Damper jest zamontowany na środku ramy z każdej strony oraz jest połączony łożyskami. Zakres skoku dzięki amortyzatorom może wynosić od 30 do nawet 170 mm.