Narzędzia rowerowe i konserwacja roweru

Jakie narzędzia rowerowe są przydatne? Jak konserwować rower?

Zastanawiasz się, co powinieneś zabrać ze sobą na dłuższą lub krótszą wycieczkę rowerową? Chcesz poznać podstawowe narzędzia rowerowe, które są potrzebne każdemu rowerzyście? Nie wiesz, jak właściwie konserwować rower? Jeśli odpowiedź na chociaż jedno z powyższych pytań jest twierdząca, to ten krótki poradnik powstał właśnie dla Ciebie! Narzędzia rowerowe i konserwacja roweru to tematy, które zainteresują każdego prawdziwego kolarza.

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Podstawowe narzędzia rowerowe

Rower, tak jak każdy inny sprzęt, może się od czasu do czasu zepsuć. Jeśli odpowiednio dbamy o nasz jednoślad, to raczej będą to problemy niewielkie, wymagające jedynie niewielkiej naprawy, z którą większość rowerzystów spokojnie sobie poradzi. Oczywiście pod warunkiem, że wiemy, jakie narzędzia rowerowe będą nam potrzebne. Pamiętajmy, że nasze bezpieczeństwo jest w dużym stopniu zależne od stanu naszego jednośladu. Z tego powodu warto zakupić te najprostsze narzędzia rowerowe i zatroszczyć się o jednoślad. Jakie narzędzia rowerowe będą Wam potrzebne?

  • Klucze imbusowe – prawdopodobnie najważniejsze narzędzie rowerowe. Rozkręcimy i zakręcimy nimi prawie każdą rowerową część, na przykład hamulce, przerzutki, czy kierownice. Ponieważ próby mają różne rozmiary, najlepiej sprawdzi się zestaw kluczy od 1,5 do 8 mm. Te sześciokątne klucze można kupić także w formie scyzoryka, zajmuje on dużo mniej miejsca i będzie go można łatwo zabrać w trasę. Lepiej nie kupować najtańszych kluczy imbusowych, ponieważ bardzo szybko się niszczą.
  • Śrubokręty – najlepiej sprawdzą się najpopularniejsze krzyżaki oraz płaskie. Dobrze kupić od razu kilka rozmiarów, minimum to trzy śrubokręty: mały, średni i duży. Przydadzą się do regulacji przerzutek. 
  • Klucze płaskie – dobre rozwiązanie, jeśli w Waszym rowerze nie wystarczają klucze imbusowe. Najlepiej kupić cały komplet kluczy płaskich, zamiast kluczy imbusowych, jeśli mamy starszy rower.
  • Klucz do szprych – pozwoli na centrowanie kół, a jest bardzo tanim narzędziem rowerowym.
  • Łyżki do opon – każdy rowerzysta powinien je ze sobą mieć. Dzięki nim łatwo i szybko ściągniecie oponę.
  • Obcinacz i kombinerki – jeżeli nie ma ich w Waszym domowym warsztacie, to warto je zakupić. Pomogą przy naciąganiu i obcinaniu linek. Najlepiej wybrać te z wąskimi końcówkami. Przydadzą się każdej złotej rączce.
  • Stacjonarna pompka – idealnie napompuje dętki w Waszym rowerze. Dodatkowo możecie ją także wykorzystać do pompowania samochodowych opon. Właściwie napompowane opony, gwarantują przyjemną i bezpieczną jazdę.

Co zabrać ze sobą w trasę?

Wybierając się na przejażdżkę rowerową, warto mieć przy sobie niezbędne minimum narzędzi rowerowych, które nam pomogą w razie ewentualnego wypadku. Które narzędzia rowerowe powinniśmy zawsze ze sobą mieć?

  • Pompka ręczna lub z nabojami CO2 – przyda się na każdej trasie. Z nienapompowaną dętką na pewno daleko nie dojedziemy!
  • Klucz imbusowy – zajmuje naprawdę niewiele miejsca, a możemy być niezbędny w trakcie drobnych napraw. Dobrze go zawsze ze sobą wozić.
  • Łyżka do opon – jeśli okaże się, że wymiana dętki będzie konieczna, to łyżka do opon pozwoli nam zaoszczędzić wiele czasu.
  • Dętka rowerowa – warto mieć przy sobie przynajmniej jedną, ponieważ przebita opona, to jedna z najczęstszych awarii na trasie.
  • Mocna taśma izolacyjna – prowizoryczne naprawy to jej specjalność, przyczepimy nią każdy oderwany lub niepewny element.

Właściwa konserwacja roweru

Po powrocie z rowerowej przejażdżki warto zająć się odpowiednio rowerem, aby służył nam dobrze przez wiele następnych lat. Oddanie sprzętu do serwisu rowerowego przed rozpoczęciem sezonu to stanowczo za mało, jeśli właściwie nie dbamy o nasz jednoślad. Warto zwrócić uwagę na staranne czyszczenie roweru, po każdej większej wycieczce, gdy na rowerowych częściach widzimy piasek lub błoto. Szczególnie niebezpieczna dla wielu układów roweru jest sól, rozsypywana na ulicach zimą. Po takiej zimowej przejażdżce trzeba umyć rower bardzo dokładnie. Jak odpowiednio konserwować rower, po dokładnym umyciu? Okazuje się, że jeśli znamy podstawowe zasady, to wcale nie jest tak ciężko. Jednak warto pamiętać, że w domu brakuje wielu narzędzi potrzebnych do konserwacji roweru. Najlepiej oddać go w ręce specjalistów przynajmniej raz w roku. Gdy chcemy spróbować samodzielnej konserwacji roweru, to musimy zakupić specjalistyczny smar. Bez problemu znajdziemy go na stronach internetowych lub w sklepach rowerowych. Na początku smarujemy przerzutki. Aby to zrobić, trzeba najpierw rozkręcić układ napędowy, a do tego potrzebne są specjalne narzędzia rowerowe. Po przerzutkach smarujemy łańcuch, który potrzebuje kilku kropel preparatu na każdą część. Następne w kolejce do konserwacji są łożyska w kołach i kierownicy. To zadanie jest skomplikowane, ale pamiętajmy, że zależy od niego późniejsza płynność jazdy. Linki w rowerze lepiej wymienić niż konserwować, ponieważ są tanie. Gdy wszystko zostanie już posmarowane, trzeba zająć się regulacją przerzutek i hamulców. Powinniśmy także napompować opony oraz sprawdzić wszystkie połączenia gwintowane. Niestety konserwacja roweru to zadanie bardzo czasochłonne. Jego trud się jednak opłaci, bo po konserwacji roweru jeździ się na nim dużo przyjemniej!